Reklama
Archiv - Zprávy

Na podzim chodci zapomínají na reflexní prvky. Nejen v noci

S barevným podzimem přichází na silnice brzká tma, déšť, mlhy i první sníh. To všechno je pro řidiče už tak dost náročné, ale my všichni, kteří řídíme, musíme dbát zvýšené opatrnosti hlavně kvůli chodcům. Ti sice musí nosit reflexní prvky, často na ně ale zapomínají.
Zdroj: iStock

Pro některé je podzim smutným a mlhavým obdobím. Protože je tma mnohem dřív, než jsme si za letní měsíce zvykli, zapomínají někteří při ranní cestě do práce, že domů už možná půjdou za tmy. A tím pádem také zapomínají na svou povinnost nosit na sobě reflexní prvky. Tato povinnost se ale nevztahuje jen na úplnou tmu, ale také na pojem snížená viditelnost. Tím je myšleno třeba mlhavé nebo deštivé počasí, ale také brzké ráno nebo podvečer, kdy se smráká.

Ačkoliv je tato povinnost zákonem dána už dva roky, chodci buď zapomínají, nebo ji prostě neřeší. Už jsme se i ve svém okolí setkali s názory, že reflexní vesta nebo pásek na oblečení nevypadá nejlépe, a že stejně dobře poslouží rozsvícený mobil nebo baterka. S tím druhým můžeme sice tak nějak souhlasit, ale zákon už nemusí, respektive ani nemůže. Podle něj totiž rozsvícený mobil nebo baterka v žádném případě nenahrazuje reflexní prvky, a navíc je takové jeho použití zakázáno. Nechtěně byste totiž světlem mohli oslnit řidiče, což by mohlo skončit i vážnou nehodou.

Nejlepší jsou výrazné barvy

Chodci by dále měli dobře volit barvu svého oblečení. Že není vhodné chodit po krajnici v černém, je asi jasné. Nevhodná je ale i bílá barva, která může řidičům snadno splývat se značením na vozovce. Ideální jsou výrazné barvy jako žlutá, červená nebo oranžová. Nevhodné jsou pak kromě bílé zelená a modrá. Pokud tedy nejde o jejich extrémně výrazné provedení. Chodci vždy musí pamatovat na to, že čím tmavší barvy, tím spíš jsou pro řidiče takřka neviditelnými. Někteří sice argumentují světly řidiče, ale ani ta neosvítí vše, a navíc za tmy se podstatně snižuje reakční doba na jakoukoliv překážku na vozovce. Je to prosté. Čím dřív řidič chodce uvidí, tím lépe.

 

 

Ukazují to i čísla. Pokud má na sobě chodec reflexní prvky, je pro řidiče 1500krát jasněji vidět než ten, který je nemá. I obyčejný reflexní pásek umístěný na pohyblivé části těla, tedy na rukou a nohou, zajistí, že si řidič takového chodce všimne 30krát dříve než toho, kdo nemá na sobě nic reflexního. A ještě jedna věc je velmi důležitá. Vždy reflexní prvky noste tak, aby byly vidět jak pro řidiče přijíždějící k vašemu čelu, tak k vašim zádům. Vidět musíte být ze všech stran.

Že vám takové opakování přijde zbytečné? Je to smutné, ale není. Nejvíce chodců na silnicích umírá právě v období mezi říjnem a únorem. Jen v loňském roce takto vyhaslo 66 lidských životů v noci a dalších 11 za dne, ale při snížené viditelnosti. Stojí tedy nějaké dohady o praktickém využití nebo designu reflexních prvků za tolik zmařených životů? Podle nás ne.

Zdroj: Tytozvládneš.cz
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV