Reklama
Archiv - Testy

Na plné pecky! MINI Cabrio JCW s manuálem

Na vozy s iracionální osobností se člověk běžně moc netěší. Málokdo má rád kompromisy a opravdu ostrá jízda se s plátěnou střechou obvykle vylučuje. Nejostřejší MINI v provedení Cabrio je ale jiné. Není to moc praktické auto a ano, klasický Cooper JCW je citelně rychlejší, přesto ho však můžete milovat.
Zdroj: Martin Sznapka

No podívejte se na něj. Union Jack na střeše, drsňácký vzhled s brutálním středovým výfukem a vpředu fofrpruhy s děravou kapotou - to aby se ten nadopovaný dvoulitr nedusil. MINI Cabrio JCW je opravdový dáreček k pohledání, a když mu odpustíte lehce schizofrenní tvar střechy, která je nad C sloupkem až příliš ostrá, mnoho hezčích malých kabrioletů nepotkáte. MINI je především o stylu a kde jinde by se mohla automobilka tolik vyřádit než na kabrioletu s nejdražší a zároveň nejsportovnější výbavou JCW.

Extrovert až na kost

Zážitek pokračuje i poté, co otevřete rozměrné dveře. Uvnitř je nejen vše kulaté, stylově „miňasovské“ a tak nějak sympaticky hravé, ale navíc si sednete do extrémně tuhých anatomických sedadel, která vám připomenou ty nejdrsnější sporťáky. A když na vás v zápětí dýchne kvalita zpracování, jakou si v současnosti drží už jen pár automobilek, hned víte, proč tahle sranda stojí přes milion. Za normálních okolností bych napsal něco o vydřidušství, ale v MINI zkrátka jeho hodnotu cítíte. Atmosféru promyšlenosti a dokonalého sladění všech funknčních prvků nic neruší a museli byste mít přes dva metry, abyste v počtech konstruktérů našli trhlinu.

Proč zmiňuji výšku? Vpředu je místa dostatek a sedí se hezky hluboko, limitem je ovšem nízko posazený rám čelního skla. Ten vyšším postavám brání ve výhledu, a když jste pak první na semaforech, musíte se ohýbat. No ale co, bavíme se o kabrioletu, a tak se prostě na semafory můžete dívat stropem. Dozadu se samozřejmě vejdou pouze děti a zavazadelník s inverzně otevíraným víkem a velikostí 160 nebo 210 litrů (podle složené střechy) je spíš dobrým vtipem než využitelným prostorem, do kterého by se vám chtělo něco strkat.

Složená střecha navíc zabírá přesně polovinu výhledu v prostředním zpětném zrcátku. Horší výhled je ovšem částečně vykoupen i jedním pozitivem. Pozice střechy kladně ovlivnila proudění vzduchu při jízdě, takže do otevřeného interiéru alespoň tolik nefouká.

Miluje hladký asfalt

Nejdrsnější sérioví „miňasové“ mají v současnosti 230 koní, které jsou dolovány z přeplňovaného dvoulitru. Verze Cabrio JCW není výjimkou. Otevřené MINI je však v porovnání s běžným Cooperem o rovných 100 kilogramů těžší a je tedy otázkou, jak se s přidanou hmotností popere. Křiklavě červený vůz dorazil na osmnáctipalcových ráfcích s pneumatikami o šířce 205 mm a popravdě řečeno, autu by slušely širší gumy s větší přilnavostí. Opticky to ani moc nevadí, ale limity podvozku (dokonce i u kabrioletu) jsou mnohem dál.

MINI Cabrio JCW je stále sympaticky hravé a mírně přetáčivé a díky tuhému nastavení nedává přidaná kila dobrovolně najevo. Jeho největší slabiny objevíte až na klikatých okreskách s povrchem, který by nestačil ani bájným žigulům. Na takových cestách se mírně kroutí a pneumatiky s ocelovými bočnicemi nasazují celému zážitku pověstnou korunu. Tehdy opravdu víte, že jedete kabrioletem, a s myšlenkami na přímořskou proménádu raději zvolníte, aby si vás ostatní stihli prohlédnout.

Na hladkých silnicích je to ale to pravé JCW se vším všudy. Manuální převodovka s příjemným chodem a perfektním odstupňováním „na krátko“ dá skvěle vyniknout potentnímu charakteru motoru a s přebytečným metrákem jde pracovat. Motor je navíc zvlášť ve středních otáčkách nebývale silný a jeho drsný nástup vás bavit nepřestane. Podvozek ze zatáček rozhodně neutíká a až v momentě, kdy chcete docílit totožné agility s Cooperem, je cítit, že musíte brzdit o něco přesněji. Auto ale není horší. Je jiné, trochu míň okruhové.

Reklama

Kulatý design, kulaté auto

Na Cabriu JCW z jízdního pohledu není jediná věc, která by příliš vyčnívala a narušovala harmonii celku. Vše lze shrnout tvrzením, že jak je design celého MINI kulatý, tak je kulatý i jeho charakter. Brzdy, převodovka, motor, podvozek - vše je sladěné a řidičsky přístupné s dávkou sympatické surovosti, o kterou MINI ještě stále nepřišlo. A vše to funguje přesně tak, jak chcete. Plnotučné JCW potěší extroverty rovněž výfukem, který když pořádně ohřejete, začíná svými výstřely pořádně strašit chodce. Někoho můžou neustálé dávky brzo začít štvát, v celku je ale s tímhle autem opravdu zábava.

Nakonec to tedy funguje i s plátěnou střechou. MINI Cabrio JCW vás na hladkém asfaltu skutečně nechá zapomenout, že jedete kabrioletem. Jeho osobnost je již tradičně velmi vyspělá a luxusní prvky interiéru v čele s příkladným zpracováním šikovně obhajují jeho cenu. Rychlost provedení JCW je okouzlující, z pohledu kabrioletu však nehraje prim. MINI JCW Cabrio vás při otevřené střeše nenechá jet tak rychle jako JCW Cooper a spíše než na rychloměr se budete vždy dívat do další zatáčky.

A právě v tom vidím hlavní výhodu testované verze. Jde o požitkářský stroj zrozený k zábavě, a pokud holdujete silným předokolkám, milujete svižnější svezení a ještě ke všemu nutně potřebujete kabriolet, je MINI JCW Cabrio jedním z nejžhavějších kandidátů. Neumí konkurovat praktičností, ve všem ostatním vás ale přesvědčí a jako bonus se za jeho příjemným volantem se strmým řízením budete každý den smát. A ta britská aura...

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV