Reklama
Archiv - Zprávy

Mustangy dostanou tichý režim. Kvůli stížnostem sousedů

Zvuk velkého osmiválce patří mezi ty nejkrásnější věci automobilového světa. Ne každý to ale dokáže ocenit. Ford proto nyní pro osmiválcové Mustangy chystá speciální režim „dobrého souseda“, který by měl zamezit stížnostem a konfliktům s policií.
Zdroj: FORD

Ford svou novinku pojmenoval Good Neighbor Mode, tedy v překladu režim dobrého souseda. Má dvě různé funkce, které podle americké automobilky mají prospět mezilidským vztahům. Tou první je tiché startování, kdy si osmiválcové verze Mustangu po nastartování odpustí obvyklé burácení, třeba když se jedete o víkendu brzy ráno projet. Druhou je pak tichý jízdní režim, kdy výfuky přivřením klapek tlumí osmiválcové dunění během jízdy, což se hodí především ve městě.

Možná to celé zní trochu zvláštně, má to ale svou logiku a rozhodně je to sympatičtější než opačný postup, kdy malé motůrky ve vcelku obyčejných autech díky speciálním klapkám, reproduktorům a různým vibrátorům znějí jako formule. S nápadem přišel Steve von Foerster, někdejší šéf vývoje ve Fordu, když na něj jednou kdosi zavolal policii kvůli tomu, že jeho Shelby GT350 byl příliš hlasitý. Z místa sice včas odjel a pokutě se vyhnul, nepříjemný zážitek mu ale zjevně nedal spát.

Když nechcete provokovat

Novou funkci dostane modernizovaný Mustang pro modelový rok 2018 a údajně bude možné nastavit si i její načasování. Auto tak bude například vědět, že o víkendu před osmou ráno musí být tiché, ale jinak si může bez ostychu pořádně zařvat a udělat tak radost majiteli i všem nadšencům v blízkém okolí. Kromě toho se pak intenzita zvuku bude lišit i v jednotlivých jízdních režimech Normal, Sport a Track.

Režim tichého startování sníží hlučnost auta přibližně o 10 decibelů na výsledných 72 decibelů. Právě hluk blížící se 80 decibelům je podle Fordu lidem nepříjemný. Při jízdě by pak prý Mustang neměl dělat větší rámus než „běžná myčka na nádobí“. Nová funkce je tak dobrou zprávou pro všechny sousedy světa – Mustang je totiž dlouhodobě nejprodávanějším sporťákem planety a jeho výskyt tak rozhodně není neobvyklý.

Právě hlasité vytáčení motoru patří podle průzkumu po ránu mezi nejotravnější věci, stejně jako třeba sekání trávy. Ford na to téma natočil i krátké video, jak být dobrým sousedem:

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV