Reklama
Archiv - Zprávy

Milionový pracant. Seat Alhambra 2.0 TDI

Jestli potřebujete občas odvézt 7 lidí, nemusíte hned shánět velké SUV za milion. Nebo už jste zapomněli, že kdysi byla stejně populární kategorie MPV?
Zdroj: achiv Prima

Sehnat do početné rodiny spolehlivého parťáka, který bude pohodlný, dostatečně rychlý a ještě uveze 7 osob, vychází většinou pěkně draho. A zvlášt v případě, kdy vybíráte u koncernu. Ten si za promyšlenost vlastních MPV nechává dobře zaplatit a daná auta se proto bohužel stávají záležitostí movitějších vrstev.

A tak se může vyplatit bazarová nabídka. V ní sice musíte pečlivěji hledat, dají se tam ale koupit takřka netknuté vozy za ceny, které v porovnání s někdejším ceníkem působí opravdu směšně. S rozpočtem 400 tisíc korun, jež by mezi novými auty stačil leda tak na lépe vybavenou Fabii, proto vyrážíme do bazaru pro zachovalý SEAT Alhambra Ecomotive s nájezdem 174 tisíc kilometrů. Původem je z České republiky a prodejce požaduje 359 tisíc, přičemž k vozu jsou navíc i dvě sady pneumatik. Na drobnější opravy tedy zbyde. Ale jak je na tom Alhambra se spolehlivostí? Jde přece o převlečený Volkswagen Sharan s o pár tisícovek přijatelnější cenovkou.

Máme se bát DSG?

Béžová Alhambra s poměrně slušnou výbavou, ve které nechybí couvací kamera, dvouzónová automatická klimatizace, navigace nebo bixenony, byla takzvaně „v automatu“. Ten bývá pro neznalé pořádným strašákem, okolo dvouspojkové převodovky DSG totiž kolo mnoho děsivých historek. Pojďme si proto objasnit, jak je tomu v našem případě. Testovaný SEAT z roku 2010 s motorem 2.0 TDI 103 kW hostí šěstistupňovou převodovku DSG s mokrými spojkami, která je z hlediska životnosti velmi zdatná.

U testovací jízdy je samozřejmě dobré zkontrolovat, zda převodovka ve všech režimech jízdy řadí plynule a rychle a jestli není při pomalém přeřazování mezi prvním a druhým stupněm slyšet hluk. Ten by znamenal, že je poškozený setrvačník převodovky a oprava vyjde na 15 až 25 tisíc. Pokud je ale vše v pořádku, není důvod k obavám. Okolo hranice 200 tisíc kilometrů počítejte s drobnější investicí za zhruba 10 tisíc korun, kdy se musí vyměnit spojky, jinak ale stačí jen jezdit a nezapomínat na pravidelné výměny oleje v převodovce – nejlépe po 30 tisících kilometrů.

Motor chce dobré palivo

Vznětový dvoulitr pochází z řady EA189 a léta prokazují, že konstrukčně se koncernu VW povedl. Zlobí jej ovšem přílišná citlivost na kvalitu nafty, která může vyústit přidřením některého ze vstřikovačů common-railu. Tato závada se zpočátku projevuje snížením jízdní dynamiky a mírným škubáním při jemném dávkování plynu. Doporučujeme ovšem nepodceňovat. V zárodku stojí oprava jednoho vstřikovače okolo 10 tisíc korun, později ale může vygradovat na několikanásobek.

Paradoxní tedy je, že dovezený automobil z Německa může v tomto ohledu představovat lepší volbu než vůz z místní nabídky. Jednoduše totiž tankoval kvalitnější naftu, která má zásadní vliv na jeho životnost. A pokud se ptáte, zda takový motor 1851 kilogramů těžké Alhambře stačí? No, není to na závodění, za zhruba 6,5 litru na 100 kilometrů s ním ale budete žít vcelku bezproblémově. Nemusíte zbytečně šetřit, aby vás auto nesežralo, a spotřeba kolem sedmi litrů za nabízenou praktičnost rozhodně stojí.

Passatí nemoc

K dispozici je totiž hned 2298 litrů využitelného prostoru za předními sedadly a jako bonus se na boku nachází dvojice šoupacích dveří, díky kterým konečně nemusíte okřikovat děti, kdykoliv vystupují poblíž jiného auta. Ve zbylých ohledech je Alhambra volkswagenovsky přívětivá a mírně řečeno skoro až nudná. Jezdí poměrně tiše, ale poněkud mdle a gumově. Řízení je úplně mrtvé, a přestože řidiče potěší skvělým tvarem volantu ve stylu „auto emoción“, který ve Volkswagenech rozhodně nenajdete, je to tak jediné, v čem Alhambra při řízení vynikne.

Reklama

Jistým způsobem je z ní cítit Passat sedmé generace. Ten rovněž nedělal nic moc špatně, ale pokud jste urputně hledali, za co jej s chutí pochválit, nic jste nenašli. Dokonce i stejně voní. V Alhambře totiž naleznete identické měkčené plasty, které při jízdě rozhodně uvítáte. Třeba v oblasti pravé nohy by vystouplá palubní desky v případě použití tvrdých plastů znamenala permanentně otlačené koleno. Takhle si jej ale zaboříte do měkoučké palubky a hned se na výlet se šesti kamarády jede lépe.

Seat Alhambra 2.0 TDI z roku 2010 je praktickým, variabilním a velmi vzdušným autem, které potěší skvělým výhledem, rozumnými provozními náklady a poměrně kvalitním zpracováním, za které byste v tehdejší (a rovněž i dnešní) době museli zaplatit zhruba milion korun. Za 359 tisíc proto v záplavě moderních SUV a crossoverů dává rozhodně dobrý smysl, a pokud si dáte pozor na zmiňované problémy, mezi něž přidáme ještě choulostivější brzdy, nekoupíte si špatné auto. Je sice trochu nudné, odvezete v něm ale víc než v kterémkoliv kombi a za prakticky stejné peníze.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV