Reklama
Archiv - Zprávy

Medvěd grizzly. Ojeté BMW X5 xDrive30d

Pohodlná SUV minulé dekády milují uhlazený jízdní styl a široké silnice. BMW X5 předchozí generace je však pravým opakem. Při běžné jízdě je lehce nervózní a na rozbitých cestách prkenné. Jakmile ho však chytnete za opratě, dějou se věci, při kterých zůstává rozum stát.
Zdroj: Ondřej Kroutil

Minulá X5 svým způsobem připomíná legendárního grizzlyho, do kterého byste jeho rychlost a dynamiku rovněž neřekli. Zvlášť, když ho vidíte ležet vyvaleného na zemi, stejně jako nespočet X5 před nákupními centry. Starší X5 navíc ani není moc drahá. Tento modrý kus po modernizaci stojí v bazaru slušných 485 000 Kč a je tak výzvou pro všechny, jimž se třeba nový Kodiaq nezdá dostatečně okázalý. Vím, nová Škoda nestojí ani náhodou půl milionu (spíš dvojnásobek), celková režie se však vzhledem k servisním nákladům po čase přiblíží. A díky k tomu, že Češi podobná auta s Kodiaqem rádi srovnávají, vyplyne celkový kontext ojetého BMW lépe. A na co si tedy dát pozor?

Základ stačí

Předně je dobré vyhnout se silnějším dieselům. Pokud chcete, aby vás BMW X5 nepřipravilo o polovinu rodinného rozpočtu, shánějte motor, který dnes testujeme. Verze xDrive30d má jedno spolehlivé turbodmychadlo a poměrně solidních 180 kilowattů, které doplňuje mohutný příval 540 Nm točivého momentu. Je nejspolehlivější ze všech verzí, přičemž umí jezdit za přijatelných 8 až 9 litrů. Nástup síly přichází pomalu a pozvolně, turmodmychadlu trvá, než se nafoukne. S osmistupňovou převodovkou ZF, která i po bezmála 170 tisících kilometrech funguje skvěle, si ale výborně rozumí. Nečekejte tedy trhače asfaltu, když však potkáte dobře řízené BMW X5, na silnici mu nejspíš neujedete. Grizzlymu se také nedá utéct.

Určitě je nutné zkontrolovat stav podvozku, u kterého trpí zadní náprava, i pohonné ústrojí s elektronicky řízeným pohonem všech kol xDrive. X5 nesmí od kol klepat a drnčet, pozor si ale dejte i na přílišné natřásání, které prozrazuje končící životnost tlumičů. S hmotností 2175 kilogramů nejde o žádné pírko a podvozek, i když je bohatě dimenzován, vydrží na našich silnicích maximálně 200 tisíc kilometrů. Ach ty runflaty... A jak vyzkoušet, jestli funguje pohonné ústrojí? Při testovací jízdě najeďte zadními koly třeba na kluzkou trávu a prudce přidejte. Standardně totiž dozadu proudí většina výkonu a pokud X5 nebude schopna přenést točivý moment na přední kola, víte, že je něco špatně.

Jasná historie řekne víc než interiér

Vlivem vyšší hmotnosti hodně trpí také brzdy. Sice ne tak jako u konkurenční Audi Q7, avšak stále je třeba brát jejich stav na zřetel. Levné opravdu nejsou. Proto si párkrát zabrzděte klidně i z vyšší rychlosti, která případné vady rychle odhalí. Nutno podotkout, že v našem případě byly brzdy parádní.

Námi testovaná X5 uvnitř nebyla kdovíjak vybavená, ostatně právě díky tomu stojí méně než půl milionu. Nemá vyhřívané sedačky, které dokonce nejsou ani v kůži, a základní volant s tenkým věncem také nepatří k nejhezčím. Přesně taková výbava vás ale může nejvíc zmást, pokud se snažíte ze stavu interiéru odhadnout, zda sedí najeté kilometry.

Stav kožených sedadel je obvykle přímo úměrný počtu kilometrů, přičemž už zhruba okolo 150 tisíc je zcela běžné, že se na řidičově bočnici tenčí vrstva barvy. Na látkových sedadlech toho ale moc nepoznáte. A tenký volant? Má ho většina X5 v bazarové nabídce a BMW při jeho výrobě použilo tu nejkvalitnější kůži. Ani s nájezdem přes 300 tisíc kilometrů tak nemusí být zcela oleštěný. Chtějte proto auto se servisní knihou a jasnou historií. Ujeté kilometry u X5 výrazně ovlivňují prodejní cenu, tak abyste se nenechali napálit.

Reklama

Chtějte facelift a chtějte ho z Česka

Snad u žádné jiné značky se vám tolik nevyplatí sahat právě po vozech původem z České republiky. BMW v Česku už před lety zavedlo exkluzivní servisní program na 5 let zdarma, který si majitelé v podstatě za pakatel mohli připlatit. Většina tuzemských X5 z let 2010 a výš tak byla až donedávna servisována jen v autorizovaných servisech. U verzí před faceliftem ale podobnou historii moc často nepotkáte a také u nich více zlobila elektronika. Ta modernizovanou pětku s hezčím zadkem a LED trubicovými světly netrápí.

Na testovací jízdě nejspíš poznáte jen to, že tohle auto není na rozbitých cestách vůbec pohodlné. Když se pro něj ale nakonec stejně rozhodnete a na jeho servis vám minimálně pár desítek tisíc zbude, nebudete litovat. Takhle žádný z konkurentů nejezdí a X5 je i velice praktická. Za zmínku stojí třeba dvoudílné víko kufru. Při nákupech vám stačí otevírat jen horní polovinu. Jakmile si však chcete třeba přezout boty nebo se dívat do přírody s drahou polovičkou, sklopíte i spodek a máte skvělé sezení s nosností přes 200 kilogramů. Generace E70 mne rovněž překvapila podélným prostorem v interiéru. Už je to dlouho, co jsem s ní jezdil naposled, a v novém BMW X5 není vzadu před koleny ani zdaleka tolik prostoru.

Reklama

Něco pro závodníky

Mohutné X5 se není snadné dostat na kobylku. Široké pneumatiky, skvělé rozložení hmotnosti a perfektní pohon všech kol s preferencí zadní nápravy posouvají limity mnohem dál, než se nachází pud sebezáchovy většiny z nás. Nájezdové rychlosti mohou být okázale sebevědomé a rozbitějšího asfaltu se při přidání plynu vůbec bát nemusíte. Obrovský grizzly sice bude poskakovat sem a tam, díky enormnímu gripu svých drápů se ale silnice nepustí. Prkennost podvozku se při dynamické jízdě ztrácí a jeho tuhost vám nejednou dává smysl.

Auto je těžké a s přenosy hmotnosti citelně bojuje, vše ale řeší pomocí brutální síly a enormní přílnavosti podvozku. Máte tak vlastně pocit, že jedete ještě o trochu rychleji, což je nejen vcelku bezpečné, ale i žádoucí. Sice to není tak intenzivní jako v BMW X3, ale je to blízko. Velmi blízko. Řízení zároveň vůbec není tupé, a přestože je pomalejší, takže si chvilku připadáte jako kormidelník, bude vás nakonec bavit rovněž.

BMW X5 generace E70 není autem pro starší uživatele, kteří by si konečně pořídili něco, do čeho se jim bude lépe nastupovat. Pohodlně by sem sice nastoupili, jízdní komfort a hlavně řidičské charisma X5 si však s meziobratlovými ploténkami moc nerozumí. Pokud však chcete praktické a obří auto, které umí přejíždět obrubníky, vyloženě se nebojí ani lesních cest a můžete se s ním parádně svézt po silnici, je X5 tou pravou volbou. Jen bych doporučoval pečlivě hledat a vyhnout se komplikovanějším motorům. Ono to provedení xDrive30d je vlastně nakonec úplně nejlepší.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV