Reklama
Archiv - Zprávy

Krásný křižník plný chromu. Dílo slavných karosářů ze 60. let

V 50. a 60. letech minulého století vznikala celá řada nádherných sportovních aut v dílnách malých karosářských společností. Jedny z nejkrásnějších aut tehdy vyráběla Ghia, jejíž slavné jméno pozdeji fakticky pohřbil Ford.
Zdroj: RM Sotheby's

Neobyčejné a dodnes nesmírně působivé sporťáky se znáčky Ghia na karoserii jsme vám ukazovali už několikrát. Vzpomeňte si třeba na elegantní Fiat 8V Supersonic nebo dramatický Vaughn SS Wildcat, které pocházejí z první poloviny 50. let. I o dekádu později však turínská Carozzeria Ghia pořád uměla zaujmout, jak dokazuje model s označením L 6.4. Je to vlastně americký muscle car v italském obleku, který vznikl ze spolupráce s Chryslerem.

Auto celebrit

Říká vám něco skupina Rat Pack? Pokud jste trochu starší, tak možná ano. Jednalo se o spolek populárních umělců, do jehož řad patřili například Humphrey Bogard, Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford nebo Joey Bishop. Společně se objevovali nejen ve filmech, ale také na jevištích. A přestože šlo o pánský klub, příležitostně se do jeho aktivit zapojily i neméně slavné ženy - Marilyn Monroe, Judy Garland, Shirley MacLaine, Lauren Bacall nebo Angie Dickinson.

Právě britský herec Peter Lawford, který se prosadil v Hollywoodu, jezdil touto Ghiou L 6.4. Mimochodem byl také švagrem prezidenta Kennedyho, jehož sestra Patricia se stala Lawordovou první ženou (z celkových čtyř). Podobná auta si zkrátka nemohl dovolit jen tak někdo a ve své době měly italské karosárny ty nejvybranější zákazníky. Nově se na tuto tradici pokusil navázat například Rolls-Royce s projektem Sweptail.

Italský Američan

Celkem vzniklo jen 26 těchto aut a vůz na fotkách je vůbec prvním produkčním kusem. A aby té slavné historie nebylo málo, stejnými auty jezdili i Sinatra nebo Dean Martin. Společně s Lawfordem si svá auta navíc nechali upravit u dvorního hollywoodského hot roddera Geroge Barrise speciálně pro potřeby Rat Packu. Tato Ghia L 6.4 tak rozhodně není jen na parádu. Pod italskou kapotou najdete americkou techniku včetně osmiválce 6,3 litru o slušném výkonu 340 koní.

Lawford vozem jezdil mezi roky 1960 a 1963, později ho převzal jeho hollywoodský kolega David Lawrence. Současný majitel ho získal v roce 2006 a nechal provést důkladnou tříletou renovaci do posledního šroubku. Není divu, že vypadá jako nový. Pokud máte zájem, přihazovat můžete na aukci RM Sotheby's od 18. do 19. srpna v Monterey.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV