Reklama
Archiv - Zprávy

Krásná Lancia Delta Integrale. Slavný hudebník prodává dokonalý kus

V 80. letech patřila do kategorie monster skupiny B a trápila soupeře i své řidiče. Stala se italskou legendou, která dodnes fascinuje. Jedna taková zářivě rudá bestie, kterou vlastnil slavný zpěvák, je nyní na prodej.
Zdroj: Silverstone Auctions

80. léta byla na extrémní závodní stroje velmi plodná. Vedle takové legendy, jakými jsou třeba Audi S1 Quattro, Ford RS200, Opel Manta nebo třeba Porsche 911 SC RS, byla hvězdou světa rallye právě Lancia s ostrou verzí Delty, která nesla označení S4. Tu dnes ale necháme spát a představíme si její slušnější, ale neméně zajímavou verzi Deltu Integrale Evo II.

Lancia Delta byla původně tak trošku nudným rodinným autem, které ale vynikalo slušnými jízdními vlastnostmi. I proto jí byli zákazníci schopni odpustit, že měla spotřebu jako malý tank. Jenomže vývojáři se rozhodli tohle nudné auto přetvořit v bestii, která soupeřům vytře zrak. A povedlo se to v roce 1987, kdy byla do rallye uvedena verze Lancia Delta HF 4WD. Spíchnutá na koleni, nedokonalá a neodladěná, i tak porazila do té doby zavedené soupeře a technici Lancie postupně začali vychytávat chyby a auto ladit k dokonalosti.

Bestie, které braly životy

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a Lancia, ovšem už v konečné závodní verzi Delta HF Integrale, vyhrávala, co mohla. Jen pro příklad. Z jedenácti pořádaných závodů WRC získala v roce 1998 rovnou deset vítězství. Jenomže spolu s vysokým výkonem, šílenou rychlostí a odvážnými piloty skupina B a tím i Delta zabíjela nejen jezdce, ale i diváky. Po několika smrtelných nehodách FIA dokonce tuto skupinu zakázala. A možná i to udělalo z tohoto auta kult, který přetrvá dodnes.

O tom, že Lancia Delta Integrale Evo II je prostě kus báječného auta, svědčí i fakt, že si ho pořizují většinou jen ti, kteří ví, jaká historie je za ním. Jedním hrdým majitelem je i slavný muzikant, který si říká Jamiroquai. Pokud ho nemůžete zařadit, pak ho připomeneme prvenstvím v tabulce Top Gearu, která měřila časy celebrit na okruhu v běžném autě. Jay Kay, jak si dotyčný říká, je skvělým jezdcem a také vášnivým sběratelem aut, který je proslulý pro svůj velmi vytříbený vkus.

 

Červená italská krása

Tuto Lancii z roku 1994 koupil Jay Kay v roce 2009 a investoval do ní v přepočtu asi 300 tisíc korun. Kromě nutných oprav prošla také renovací, a tak je její stav dnes absolutně perfektní. I všech 215 koní pod kapotou je prý ve skvělé kondici, ale sám Jay Kay měl auto spíše vystavené, než že by s ním jezdil. A teď může být tato sexy červená Italka vaše. 29. a 30. července ji v dražbě nabídne aukční dům Silverstone Auctions. Cena auta je v tuto chvíli odhadnuta na částku v přepočtu zhruba milion korun. A to je podle nás velmi slušná cena, která se ale během samotné aukce může rychle vyšplhat úplně někam jinam.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV