Reklama
Archiv - Zprávy

Konečně! Po takřka 40 letech můžeme využít kompletní dálnici D11

Během včerejšího odpoledne otevřeli silničáři nový tříkilometrový úsek dálnice D11 u Hradce Králové. Díky tomu dálnice dnes měří celkem 90,5 kilometru a poprvé po 39 letech je takřka kompletní.
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Těch pár kilometrů, které byly včera oficiálně zprůjezdněny, mělo být funkčních už minimálně deset let. Ale protože v naší malé kotlině nikdy nejde nic podle plánu, stavby a opravy silic jsou toho ideálním příkladem, můžou se motoristé radovat až teď. Až doposud bylo nutné chybějící 3,7kilometrový úsek dálnice objíždět po silnici II. třídy, která ale často nápor osobních a nákladních aut nezvládala a o kolony zde nebyla nouze.

Na tuto silnici sjížděli všichni, kteří mířili do Hradce Králové, už od zimy 2006. Nešlo přitom o nějaký technologický problém se stavbou, ale o velké dohady ohledně pozemků, po kterých měla dálnice vést. Těmi se nakonec zabýval soud, a to už do roku 2014, kdy vše zdárně rozhodl ve prospěch Ministerstva dopravy.

Děti Země blokují další výstavbu

V tuto chvíli je sice poslední úsek dálnice průjezdný, ale stále ještě s několika omezeními. Řidiči ještě chvíli musí počítat s jízdou jen v jednom jízdním pruhu, protože silničáři musí dodělat středový pás vozovky a také naladit elektroniku mýtných bran. Dokončení dálnice tak, jak ji známe dnes, stálo 882 milionů korun, ale v tuto chvíli jsou v plánu její další nástavby. Podle plánů ministerstva by mohla být prodloužena do Smiřic, což by mělo stát asi 4,7 miliardy. V plánu je i další část vedoucí až do Jaroměře, která by měla vyjít na dalších 2,5 miliardy korun.

Ačkoliv stát má prostředky i chuť tyto dva úseky začít stavět, problémy dělá hnutí Děti Země, které napadlo stavební povolení, čímž se veškeré přípravné práce zastavily. Bohužel tato organizace napadá takřka každou stavbu silnic či dálnic, a to často zcela nepochopitelně. Většina staveb se tak kvůli nutným přezkoumání protahuje, což je i tento případ. I tak má ale stát v plánu dálnici dokončit až k polským hranicím, a to maximálně do roku 2025.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV