Reklama
Archiv - Zprávy

Konec lhaní o spotřebě! Dnes se mění pravidla hry

Počínaje dneškem, tedy od 1. září 2017, vchází v platnost nová směrnice EU, která výrobcům aut přikazuje udávat spotřebu paliva podle reálněji naměřených údajů. Už bychom tedy neměli být svědky potupného lhaní, při kterém si automobilky vylepšovaly spotřebu vozů klidně o pět litrů na 100 kilometrů.
Zdroj: iStock

V řeči zkratek to bude vypadat následovně. U měřicícho cyklu nazývaného NEDC (New European Driving Cycle), který nepočítal s reálnou hustotou provozu, byly výsledky natolik zkreslené, že se o udávaných hodnotách nedalo nic jiného než pochybovat. U nově zavedené techniky měření bychom se měli dočkat daleko přesnějších výsledků, které budou lépe odpovídat běžnému provozu. Nově nařízená technika měření se jmenuje WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) a vedle exaktních výsledků slibuje také daleko pravdivější údaj o emisi oxidů dusíku a oxidu uhličitého.

To ale není vše. Výsledky z WLTP budou pouze orientační. Druhý test se jmenuje RDE (Real Driving Emissions) a znamená, že všechny nově vyvinuté vozy, které budou na evropském trhu uvedeny do provozu, musejí podstoupit také reálná měření v běžném provozu. Evropa se tak stane celosvětově jediným kontinentem, kde něco podobného probíhá. A tyto výsledky již lhát nebudou! Obě metody jak WLTP tak RDE budou následně porovnávány, aby bylo zřejmé, zda jsou si výsledky alespoň částečně podobné, a vozy tak nejsou upraveny k podvádění o emisích a spotřebě.

Postupné zpřísňování

Cíl je jediný – udělat z území Evropské unie lepší a méně zamořené místo k životu. Zavedení obou metod však bude probíhat postupně, ve třech krocích. Počínaje dneškem podstoupí metodu měření WLTP všechny nové vozy, které budou uvedeny na evropském trhu a doposud zde nebyly nabízeny. Toto nařízení se tak netýká již doposud nabízených vozů, ale jen zcela nových modelů. Dosavadní modely se ale rovněž musí obávat. Metoda WLTP se jich totiž dotkne počínaje zářím 2018. Do té doby mají výrobci ještě čas výsledky měření spotřeby a emisí svých vozů upravit.

Nakonec bude následovat třetí krok, který již znamená zavedení RDE, tedy měření spotřeby a emisí v reálném provozu. Ten vejde v platnost 1. září 2019. Už u novinek na letošním autosalonu ve Frankfurtu ale bude velice zajímavé sledovat udávané výsledky spotřeby. Čísla by totiž měla být o něco vyšší než doposud. Tak uvidíme…

Zdroj: PSA
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV