Reklama
Archiv - Zprávy

Když se zasekne plynový pedál. Víte, co máte dělat?

Existují strašidelné příhody, o kterých si většina řidičů myslí, že se jim nic podobného stát nemůže. Jenomže opak je pravdou a zákony schválnosti fungují nejlépe přesně na ty lidi, kteří na neobvyklé situace nejsou připraveni. Jak byste na zaseknutý pedál reagovali vy? A víte, jaké řešení je nejlepší?
Zdroj: iStock

Představte si, že jedete svým vozem a dojedete pomaleji jedoucí kamion. Po pár vteřinách se silnice rozšíří, takže jej můžete bezpečně předjet. Šlápnete na plyn, zapnete blinkr a po chvilce jste před ním. S blaženým pocitem dáte nohu z plynu, když v tom - zasekl se! Váš milovaný vůz, kterému jste až do nynějška plně věřili, děsivě zrychluje vstříc zkáze. Co v danou chvíli dělat?

Nepanikařte

My víme, to se snadno říká... Přesto zkuste zachovat chladnou hlavu a ještě před tím, než ve snaze zpomalit začnete bourat jeden patník za druhým, si uvědomte, že jsou i jiná řešení. Nejprve okamžitě zkoušejte pravou nohou odblokovat zaseknutý pedál. Nejčastější příčinou zaseknutí bývá srolovaný kobereček ve voze a jde tedy o ryze mechanický problém.

Může se ale zaseknout také plynové lanko a takový problém už je vážnější. Plynový pedál by nicméně i tak měl jít nohama odblokovat. Pokud bude vůz i nadále zrychlovat, zkuste na plyn několikrát rychle po sobě dupnout. To by zaseknutému lanku či jinému modernějšímu mechanismu mělo pomoci. Co ale dělat, když nic z toho nepomáhá?

Neutrál je osvědčený

Pokud jedete vozem s manuální převodovkou, máte v podstatě vyhráno. V něm totiž stačí pouze vyšlápnout spojku, vyřadit na neutrál a poklidně zastavit u krajnice. Motor se zaseknutým plynem sice bude hlasitě skučet v maximálních otáčkách, vy jste však zvládli to hlavní - jste v bezpečí.

O něco složitější je to však s automatickou převodovkou, která možnost vyšlápnutí spojky nenabízí. V takovém případě se musíte spolehnout na pozici N, která je totožná s neutrálem u manuálních převodovek. Automatická převodovka by vás do neutrálu měla pustit vždy, a to i za situace, že se zasekl plynový pedál. Následuje stejná scénář jako s manuálem. Poklidné zastavení s vytočeným motorem a další servisní postup s mobilním telefonem v ruce.

Ruční brzda jako poslední možnost

Už jsme však mluvili o zákonech schválnosti, a přestože by vás automat do neutrálu vždy pustit měl, ve světě existují i případy, kdy se tak jednoduše nestalo. Co tedy následuje před katastrofou? Ano, parkovací brzda. V případě, že máte vůz s mechanickou ruční brzdou a žádná z předchozích rad nefungovala, začněte za ni plynule a relativně pomalu tahat a sílu postupně stupňujte až na maximum tak, aby váš vůz zastavil. Kdybyste za ruční brzdu totiž zatáhli prudce, můžete zadní kola zablokovat, což by vyústilo v nebezpečný a jen těžko zvládnutelný přetáčivý smyk.

Zvládne to i elektronika

Stále častěji se však v moderních vozech objevují elektronické parkovací brzdy v podobě tlačítek. Funguje taková „ručka“ při jízdě? Ale ovšem! Každý výrobce automobilů musí pro elektronickou ruční brzdu zavést takzvanou funkci nouzového brzdění, která funguje v kterékoliv rychlosti a oproti mechanické ruční brzdě má jednu obrovskou výhodu. Nouzové brzdění pomocí elektrické parkovací brzdy totiž účinně brzdí všechna čtyři kola a riziko nebezpečného smyku je proto sníženo na minimum.

Gratulujeme, právě jste zvládli bezpečně zkrotit vůz se zaseknutým plynovým pedálem. Pokud se vám něco podobného stane, a přejeme si, abyste popisovanou situaci nikdy nemuseli řešit, už víte, co máte dělat. Závěrem si zopakujme jednoduché čtyři kroky, které mohou zachránit život vám i vašim blízkým: zachovat chladnou hlavu, odblokovat plynový pedál, vyřadit na neutrál, brzdit pomocí ruční či elektrické parkovací brzdy.

Přejeme šťastnou a bezpečnou cestu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV