Reklama
Archiv - Zprávy

Kdy bude pražský okruh? Připravte se na 20 let čekání

Asi se shodneme na tom, že tunel Blanka z velké části ulevil pražské dopravě. Úleva je to ale jen pro některé pražské části, přičemž ty ostatní na podobný tunel marně čekají. A podle všeho to vypadá, že čekat budou ještě hodně dlouho.
Zdroj: iStock

Praha zoufale potřebuje, aby byl konečně dostavěn její kompletní obchvat. Část už sice máme a využíváme, ale je to jen malá část, která neulevila celému hlavnímu městu. I slepý musí vidět, že místa, jakým je třeba Jižní spojka, jsou extrémně přetížená. A to vám asi nemusíme detailně popisovat, co se na takové dopravní tepně stane, když se třeba opravuje. Všichni včetně politiků vědí, že dostavění obchvatu města je velmi důležité, ale nějak se nikdo nemůže shodnout na samotné realizaci.

Ale vypadá to, že se v daleké budoucnosti blýská na lepší časy. Už na jaře chce mít vedení Prahy na stole plány, které by konečné umístění a nakonec i podobu východního obchvatu podrobně představily. Existují dvě teoretické varianty obchvatu, mezi kterými radní budou vybírat. Jedna počítá s maximálním využitím stávajících silnic a dostavbou několika kratších tunelů, druhá pak má v plánu vlastně něco, jako je tunel Blanka. Tedy svedení větší části dopravy pod zem. Ať už se ale radní rozhodnou jakkoliv, na konečné řešení si budeme muset ještě hodně dlouho počat.

Průtahy a dohady o ceně

Zatím se mluví o tom, že by se se stavbou mělo začít zhruba v roce 2024, což je takřka deset let od momentu, kdy byl dokončen právě tunel Blanka. A stejných minimálně deset let si připočtěte na samotnou stavbu a úspěšné zprovoznění. A to jsme možná až příliš optimističtí. Trošku se bojíme toho, že něž se Praha dočká kompletního okruhu, který má mimochodem každé větší evropské město, tak tu budeme všichni nejspíš létat. Ano, to je samozřejmě nadsázka, ale tohle neuvěřitelné protahování všech staveb a oprav nám prostě přijde absurdní.

Průtahy ale nakonec nejspíš budou ještě delší. Jak už to tak bývá, do věci se vložilo několik politických stran. Některé jsou pro tunelový obchvat, jiné proti. Ty, kterým se nápad na okruh nelíbí, se bojí zvýšeného počtu vozidel na vjezdu, ale hlavně na jednotlivých výjezdech z budoucího tunelu. Stalo se tak i v případě Blanky, respektive ulice Patočkova, kde vlivem tunelu dochází k častým kolonám. Zástupci některých stran se navíc bojí toho, že výstavba nového tunelového komplexu bude velmi drahá, a proto prosazují co největší využití stávajících silnic, což by logicky bylo levnější. Vše jsou to zatím ale jen dohady.

No, co k tomu říct. Snad jen, že slibem nezarmoutíš. I pražský magistrát ví, že je před volbami, a tak přislíbení něčeho, na co čekají statisíce řidičů, je dobrým tahem. My jen doufáme, že se nového obchvatu dočkáme. Může se ovšem stát, že se dočkají spíše naše děti. Nebo jejich děti? V našich podmínkách jeden nikdy neví…

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV