Reklama
Archiv - Zprávy

Kamion budoucnosti podle Tesly. Semi zrychluje jako sporťák

Je rychlejší než ostré hatchbacky, jeho provoz je plně ekologický a dokonce nabízí tolik komfortu, že by jím nepohrdli ani řidiči luxusních limuzín. Řeč je o novém tahači společnosti Tesla Motors, který byl nad ránem představen na mezinárodní tiskové konferenci.
Zdroj: Tesla motors Inc.

Snad nikoho nepřekvapí, že nový tahač Tesla Semi bude jezdit na elektřinu. Impozantní je ale jeho dojezd. Dokonce i při plném naložení 13metrového vleku, kdy celá souprava váží hodně přes 35 tun, ujede Tesla Semi do vzdálenosti 500 mil. Zakladatel automobilky Elon Musk zároveň plánuje síť takzvaných megachargerů, které do elektrických tahačů za 30 minut dobijí energii potřebnou na dalších 400 mil.

Rychlejší než sporťák

Dechberoucí je také zrychlení celého soukolí. Zatímco plně naložený tahač zrychlí na cestovní tempo 60 mil v hodině (96 km/h) už za 20 sekund, což je rychleji, než to umí kterýkoliv dieselový tahač, po odpojení vleku se tahač Tesla Semi ke zmiňovanému tempu přiblíží už za 5 sekund, což z něj dělá nejlépe akcelerující užitkový vůz planety.

Této dynamiky je schopen díky extrémní síle čtyř elektromotorů, z nichž se každý zvlášť stará o čtveřici jednotlivých zadních kol. Výkon celé soustavy prozatím nebyl zveřejněn, ovšem jednoduché výpočty vás přivedou k oslnivé hranici téměř jednoho tisíce koní.

Ve standardní výbavě je dále vylepšený autopilot s funkcí částečné autonomní jízdy, nezávislé topení, pokročilé on-line funkce a samozřejmě autonomní brzdění, které je u těchto kolosů nezbytné. Zajímá vás více? Elon Musk slíbil, že se už brzy dozvíme konečné datum, kdy se Tesla Semi dostane do sériové výroby. Ovšem pokud Teslu alespoň trochu znáte, je vám jasné, že to datum bude ještě párkrát posunuto. I tak se ale nová generace kamioňáků má na co těšit.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV