Reklama
Archiv - Testy

Ještě lepší, než čekáte. Nový Golf GTI

Ve světě automobilů existuje jen pár adeptů, kteří vám život ulehčí tak jako Golf GTI. V jeho DNA je totiž skryta geniální kombinace vlastností a letošní facelift jde znovu o kousek dál. Poslední GTI je kupříkladu pohodlnější, a kromě toho přijíždí s ještě silnějším motorem. Co dalšího se změnilo?
Zdroj: Martin Sznapka

V principu nic. A právě proto jsem se na GTI znovu tak těšil. Jeho osobnost je už mnoho let stejná a bez ohledu na nové displeje, vylepšené kamery a spoustu dalších hraček moderního světa je to pořád ten známý Golf GTI. Najednou ten svět není jen o honbě za výkonem. Rozumných 230 koní v relativně lehkém (1289 kg) a hlavně promyšleném hatchbacku totiž dokáže i výkonnými auty zmlsaného člověka nadchnout tak, že by si ho snad i koupil.

Po většinu času je to pořád jen obyčejný Golf, byť s červeným proužkem v masce a světlech, s hezčími nárazníky, většími koly a samozřejmě dvojicí zvučných výfuků. Vyložte ale kolegy z práce a okolo oběda zavítejte místo do oblíbeného podniku na prázdné okresky v okolí Berouna. Garantuji vám, že i když se tenhle oběd sakra prodraží a nejspíš přijedete i pěkně hladoví, budete se bavit! Lidé ve Volkswagenu si totiž u běžné verze GTI bez mechanického samosvoru dali v rámci modernizace pořádnou práci na tom, aby v sobě dokázalo probudit život. Čím toho docílili?

Nejde jen o 10 koní navíc

Ano, posílený motor na úroveň předchozího provedení Performance na to má určitě pozitivní vliv (disponuje hodnotami 230 koní a 350 Nm), ten by však sám o sobě nestačil. Největší změnou totiž je, že GTIčku se dnes už chce zatáčet i bez samosvoru. A přestože je investice 53 000 Kč do silnější verze s mechanickým řešením na přední nápravě opodstatněná, většina řidičů ji nebude muset podstupovat. Volkswagen totiž kompletně přepracoval systém XDS, který při jízdě pod plynem přibrzďuje vnitřní kola. A rozdíl je oproti „ucukanému“ GTI před modernizací cítit.

Elektronika při utaženějších obloucích netahá tolik za brzdy a do jízdy promlouvá jen velmi nepatrnými korekcemi, které pozná pouze zkušenější řidič. S trochou nadsázky se proto dá říct, že s novým Golfem GTI bude rychlý i žák autoškoly - teď už ho v GTI totiž nic nevystraší. Dříve to zvládal alespoň hyperaktivní systém XDS.

Necitlivé přibrzďování kol však trápilo nejen nezkušené řidiče, ale také brzdové destičky. I z toho důvodu jsou zásahy v modernizovaném Golfu daleko preciznější a jemnější. Absence samosvorného diferenciálu je tak nejvíce cítit především ve volantu, ze kterého nemáte tak ostrý pocit. Ten elektronika vykouzlit neumí. Řízení s proměnlivým účinkem ale není špatné. Překvapuje strmostí, která připomíná rychlé vozy Audi, a není ani necitlivé. Jen bych Golfu vytkl příliš tuhý posilovač řízení - tady vaše manželka určitě zpozorní, až se jí budete snažit namluvit, že tohle auto vlastně není zas tak rychlé.

Reklama

Hlavně manuál

Zbytek je ale ódou na radost. Kompaktní rozměry, skvělý výhled skrz velká okna, perfektní posed za dobře tvarovaným volantem a oldschoolové sedačky s károvanými potahy a skvělým bočním vedením. Lze si snad na každý den přát něco víc? Golf GTI jsme navíc dostali s manuální převodovkou, která již tradičně patří k nejlepším. Volkswagen Golf sedmé generace a nyní i ve verzi sedm-a-půl po modernizaci má sice delší řadicí páku, jednotlivé změny převodových stupňů i chod v kulise jsou ale ukázkové. Přesné, ale přitom jemné a krátké. I přes dvouspojkovou převodovku DSG v nabídce, to do GTI chce manuál!

Upřímně, největším překvapením však nebyly agilní schopnosti vozu. Od GTI nikdo nečeká, že pojede pomalu. Ačkoliv to, jak si inženýři pohráli s nastavením systému XDS, nesmírně  kvituji. Ovšem lidé, kteří vyvíjeli inovace na podvozku nového Golfu, museli být géniové. Psal jsem to již v nedávném testu Golfu s novým motorem 1.5 TSI Evo, u GTI jsem ale nic podobného nečekal. To auto je neuvěřitelně pohodlné!

Reklama

Jízda bez kompromisů

S adaptivními tlumiči DCC vás GTI na svůj rošťácký charakter nechá v mžiku zapomenout a po silnici se pohybuje až neskutečně dospěle. Snad jako sedan vyšší střední třídy z doby před pěti lety. Tiše, plavně, měkce, ale zároveň nehoupavě a přesně tak, abyste si za volantem maximálně odpočinuli. Možná to tedy bude znít jako léta otřepané klišé, ale Golf GTI je za mě i v roce 2017 stále tím nejlepším rychlým hatchbackem. Najdou se auta rychlejší, divočejší a zábavnější, ale žádné nenabízí lepší celek.

Vytknout mu mohu leda tak příliš tuhé řízení a neustále se špinící středový displej. Jinak se ale jeho jízdní vyspělosti žádný z konkurentů nevyrovná. Vyšším výkonem svého hot-hatche jste totiž byli odjakživa nějak omezeni. Ať už na pohodlí, tuhou spojkou nebo příliš strmým řízení s malým rejdem, ve kterém je přeborníkem Focus ST. GTI vás ale ničím podobným zatěžovat nehodlá a jako bonus přidává jeden z nejpromyšlenějších celků v podobě Golfu. A právě proto je jedničkou, přestože nenabídne tolik emocí třeba jako zmíněný Focus ST.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV