Reklama
Archiv - Zprávy

Jedinečný elektrický Favorit zničil požár. Zbývá jich jen pár

Nejde o žádnou domácí přestavbu. Škodovka opravdu chvíli elektrické Favority vyráběla. Do dnešních dnů se jich ovšem moc nedochovalo. Z těch pár kusů, které na světě ještě jsou, vzal před pár dny jeden za své. Snad ne úplně.
Zdroj: Oddělení dokumentace HZS Praha

V devadesátých letech bylo v ejpovickém závodě škodovky vyrobeno několik elektrických favoritů. Do dnešní doby jich mnoho nepřežilo, ale ty, které ano, jsou prý pravidelně používány. Jeden by měl být dokonce uschován i v depozitu muzea automobilky Škoda. Ačkoliv se od sebe jednotlivé vyrobené kusy trochu lišily, pohonné ústrojí měly takřka totožné. Elektromotor, který vůz poháněl, disponoval výkonem 15.5 kW, tedy 22 koní.

Díky těmto hodnotám byl Favorit schopen dosahovat rychlosti 80 km/h a totožný byl i maximální dojezd, tedy 80 kilometrů. Elektromotor pak bylo potřeba nabíjet asi 14 hodin. Zajímavé je, že Favorit disponuje klasickou manuální převodovkou, které byl ve výrobě ovšem zablokován pátý převodový stupeň, protože ten už by elektromotor neutáhl. Akumulátory pohonu byly olověné a v autě jich bylo jich 14.

Problémové nabíjení

Ještě před pár dny jste toto velmi jedinečné auto mohli potkat v pražských Dolních Chabrech. Bohužel ho ale před pár dny takřka zničil požár, který vznikl při nabíjení auta. Oheň se velmi rychle zakousl do interiéru, a i když ho hasiči zlikvidovali opravdu rychle, poškození jsou bohužel velká. S trochou štěstí se majiteli podaří zachránit alespoň ten jedinečný elektromotor, ale to prý v tuto chvíli není úplně jasné. Odhadovaná škoda na autě je pak podle všeho asi 100 000 korun.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV