Reklama
Archiv - Zprávy

Je čas zbořit hranice. Bugatti Chiron otestuje maximálku

Bugatti prozatím nezkusilo, jak rychle vlastně umí jeho hypersport upalovat. Zájem zákazníků byl obrovský i přes omezovač nastavený na 420 km/h. Jaká je ale opravdová maximální rychlost?
Zdroj: Bugatti

Bugatti přiměla k akci hrozba ze zámoří. Jmenuje se Hennessey Venom F5 a údajně hodlá pokořit bájnou hranici 300 mil v hodině. Američané si totiž nikdy s ničím nelámali hlavu tak jako my v Evropě. Z toho důvodu se společnosti Hennessey už před čtyřmi lety podařilo pokořit rychlostní rekord produkčních vozů, který leží na hranici 435 km/h. Do té doby držel rekord předchůdce Chironu, model Veyron v limitně omezené sérii World Record Edition. Jenomže nyní se schyluje k dalšímu mezikontinentálnímu souboji a Bugatti hodlá Američanům zasadit těžký úder.

Nový souboj

Snad nikdo nepochybuje o tom, že Chiron překoná dosavadní rekord. Odhady dlouholetého testovacího jezdce Bugatti, Andyho Wallace, hovoří dokonce o bezpečném překonání hranice 280 mil v hodině, což je v přepočtu necelých 450 km/h. To vše při použití stávajících komponent a se sériovými pneumatikami, s nimiž se Chironu dočkali i první zákazníci. Wallace si ale zároveň nemyslí, že by v dosavadních schopnostech Chironu bylo přesáhnout vyřčenou hranici 300 mil, na jakou si – teoreticky – troufají Američané.

Na vině není síla vozu, té má pochopitelně dostatek. Připomeňme si, že o pohon hypersportu Bugatti se stará čtyřikrát přeplňovaný motor 8.0 W16, který produkuje jen těžko představitelných 1500 koní a 1600 Nm točivého momentu. Když tedy ne síla, tak co? Wallace říká, že na trhu momentálně neexistují pneumatiky, které by hranici 480 km/h bezpečně zvládly. Bugatti tak svůj Chiron dost možná ani dále než za 460 km/h nepustí. Alespoň ne do chvíle, než společnost Michelin, která již dlouhá léta s Bugatti spolupracuje, vyvine pneumatiky, které by dynamický potenciál vozu dovolily využít naplno.

Jak dlouho rekord vydrží?

Lidé v Bugatti přesto věří, že právě oni alespoň na nějaký čas opět stanoví rekord, který se zapíše do Guinnessovy knihy rekordů. Ani Hennessey totiž tak speciální vysokorychlostní pneumatiky nemá, takže kdo ví, jak to s tou americkou třístovkou bude. Datum oficiálního pokusu prozatím nebylo stanoveno, jeho svědky bychom však měli být již velmi brzy. Jsme každopádně zvědaví, jak moc Chiron zdecimuje dosavadní rekord, a neméně zajímavá bude i odveta ze strany Američanů.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV