Reklama
Archiv - Zprávy

iPhony se budou za jízdy vypínat, aby nerušily řidiče

Používat telefon za jízdy je nesmírně nebezpečné. Víme to všichni. Jenže potom pípne notifikace nebo zavolá kamarád a už se vezeme... Obzvlášť mladí řidiči to však někdy vyloženě přehánějí. Pomocnou ruku teď nabízí společnost Apple, která s příchodem operačního systému iOS 11 zavede režim „Nerušit při řízení“.
Zdroj: iStock

Smutná série případů, při nichž se mladí řidiči za jízdy natáčejí a svá videa s mnohdy tragickým koncem streamují online, je už řadu měsíců v centru pozornosti médií. Smrtelnou nehodu dvou mladých dívek u Obrnic netřeba připomínat, záznam z ní už viděl asi celý národ. Veřejnost tyto události rozhodně nenechaly chladnou. To samé však platí i o výrobcích chytrých telefonů, kteří řidičům chtějí boj s pokušením usnadnit.

Nerušit, řídím

Společnost Apple již delší dobu vyvíjí speciální režim nazvaný Nerušit při řízení pro novou generaci svého operačního systému iOS, který by měl podobné případy omezit. Když telefon rozpozná jízdu autem, automaticky začne skrývat notifikace z aplikací, aby řidič nebyl v pokušení svůj telefon neustále kontrolovat. Dokáže také odmítat příchozy hovory s automatickou zprávou, že uživatel momentálně řídí a ozve se hned, jak bude mít volné ruce.

Zapnutí funkce bude zatím samozřejmě dobrovolné, ostatně telefon by těžko mohl sám poznat, zda jeho majitel v autě sedí na místě řidiče, nebo spolujezdce. Pokud se tedy někdo vyloženě chce za jízdy natáčet, není mu pomoci. Nám ostatním nicméně může tato funkce výrazně pomoci v tom, abychom zrádnému vábení našich věčně blikajících telefonů lépe odolávali, pokud ji necháme zapnutou.

Odpovědí je konektivita

iPhone zároveň půjde i v jízdním režimu nadále používat, pro využívání navigace nebo přehrávání hudby nicméně bude zapotřebí propojit ho s infotainmentem vozu. Ten musí podporovat funkci Apple CarPlay, skrz kterou se displej telefonu zrcadlí na středovém multimediálním panelu. Nutno ovšem říct, že tento systém zatím není příliš rozšířen a kdo má zkušenost s dotykovými obrazovkami v autech, jistě ví, že bezpečnosti jízdy také dvakrát nepřidávají.

Každopádně jde o dobrý první krok a uvidíme, kam se tato iniciativa postupně vyvine. Začít by měl ale samozřejmě každý sám u sebe.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV