Reklama
Archiv - Zprávy

Hyundai konečně ukázal ostrou i30 N! Viděli jsme ji naživo

Pro Hyundai začíná nová éra. Korejská automobilka ukázala světu své pojetí ostrého hatchbacku a my jsme byli u toho. Nová i30 N překvapivě není jen autem na efekt, ale je poskládaná z těch správných a hlavně rychlých komponent. Přečtěte si naše první dojmy.
Zdroj: Hyundai

Hyundai si davál se svým ostrým hatchbackem opravdu načas. Technici na něm pracovali několik let a vývojový tým ho testoval na několika slavných okruzích v Evropě, Austrálii i Americe. Hlavní porci testovacích kilometrů však i30 N najela na legendárním Nürburgringu. Kdo čeká pyšné vyhlášení času na kolo, bude patrně zklamán. Alber Biermann, šéf divize sportovních vozů, vysvětlil, že se při vývoji automobilka zaměrovala spíš na řiditelnost a celkovou přilnavost auta. Jeho sugestivní popis příkladného chování auta v několika zrádných zatáčkách Zeleného pekla působil velmi autenticky.

Začněme ale prvním příjemným překvapením - motorem. Pod kapotou totiž není očekávaná “jednašestka”, ale přeplňovaný dvoulitr T-GDI. Výborná zpráva. V základu bude mít 250 koní, verze Performance jich pak nabídne dokonce 275. Hodnota točivého momentu pak vrcholí na hranici 353 Nm. Speciálně upravená přední náprava nicméně není osazena samosvorným diferenciálem, ale pouze jeho elektonickou verzí E-LSD. Uvidíme, jak si jeho naladění poradí s porcí výkonu dvoulitru. V základu budou 18” kola obutá do Michelinů, 19” disky verze Performance pak používají Pirellky.

Práce se vzduchem

Velká pozornost se také věnovala aerodynamice. Zvlášť zadní křídlo má zajímavý tvar. Není plné jako v případě Golfu Clubsport, ale příčně rozdělené, čímž generuje výrazně větší porci přítlaku ve vyšších rychlostech. Otvory v předním nárazníku zase nejsou falešné v plné ploše, ale obsahují chladící kanály k vnitřním stranám předních brzd. Jejich dobré chlazení by mohlo potlačit nevýhody použití jednopístkových třmenů a významně zvýšit odolnost.

Interiér zaujme sportovními sedačkami se správně nízkou pozicí za volantem. Sedačky mají výrazné boční vedení a řazení je příjemně po ruce. Velkou výhodou jsou tlačítka s volbou jízdních režimů přímo na volantu, přesně jako u opravdu sportovních vozů. Žádné hledání v menu nebo šátrání na středové části palubní desky. Režimů je celkem pět - Eco, Normal, Sport, N a Individual. Různé režimy mění charakter vozu úpravou charakteristiky motoru, tlumičů, elektronicky řízeného stabilizačního systému ESC, diferenciálu E-LSD, zvuku výfukové soustavy, řízení a vyrovnávání otáček.

Reklama

Meziplyny, správný zvuk a ruční brzda

Řidič navíc může stisknutím tlačítka ovládat funkci pro vyrovnávání otáček motoru, která zvýší otáčky motoru při řazení z vyššího na nižší převodový stupeň, zatímco funkce pro maximální zrychlení při rozjezdu usnadňuje rozjezd z klidu optimální regulací točivého momentu motoru. A pozor - na středovém tunelu najdete mechanickou ruční brzdu! Hezky naladěný je také výfuk i30 N. Krásně střílí po ubrání plynu a je příjemně sytý. Podle záběrů z testování zní opravdu dobře. Z promo videa bylo také patrné, že systém stability ESC se dá úplně vypnout.

Celkově působí i30 N lehkonohým dojmem. Není to otylé nebo příliš agresivní auto. Exteriér není přehnaně ultimátní, ale naznačuje bezproblémovou každodenní použitelnost. Přesně tím se Hyundai chlubí - i30 N prý bude vaším sporťákem pro každý den. A vzpěra mezi tlumiči v kufru vám zase občas připomene, že už jste dlouho nebyli na okruhu…


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV