Reklama
Archiv - Zprávy

Ford vyvinul kšiltovku pro kamioňánky. Díky ní neusnou

Jistě to znáte. Jedete několik stovek kilometrů, a protože už v konečné destinaci chcete být, tak moc nestavíte. Jenomže v takovém případě jste vystaveni výrazně vyššímu riziku mikrospánku, který může mít fatální následky. A řidiči kamionů? Ti jsou tomuto riziku vystaveni dennodenně.
Zdroj: FORD

A tak se brazilská divize těžkých užitkových vozů Ford rozhodla, že s tím zatočí. Vymyslela novou čepici, která se sice na první pohled nijak neliší od běžné kšiltovky, rozdíl je ale zásadní. Unikátní pokrývka hlavy je totiž vybavena gyroskopem, akcelerometrem a senzory snímajícími povrch hlavy, které jsou schopny včas odhalit příznaky únavy a snížené koncentrace a řidiče i ostatní účastníky provozu uchránit před hrozícím nebezpečím.

Vibruje, svítí i píská

Čepice usínajícího řidiče umí probrat, neboť zvládá vydávat zvukové signály, blikat pomocí světelných signálů, a pokud by ani to nezabíralo, jsou tu ještě silné vibrace, které klimbajícího řidiče bezpečně proberou.

Jihoamerický Ford tuto čepici vyvíjel po dobu osmi měsíců a její vývoj testoval na vybrané skupině kamioňáků. Výsledky byly více než pozitivní a projekt se setkal s úspěchem. Nyní už kráčí do konečné fáze, ve které bude uznán patentovým úřadem a brazilská divize těžkých užitkových Fordů tak bude pod vynálezem definitivně podepsaná.

Budoucí spolupráce

Ford však zatím nechystá masovou výrobu své inteligentní čepice. Chce se dále zabývat hlavně vyvíjením a zlepšováním svých vozů, přičemž si můžeme říci, že modely nabízené na evropském trhu tuto vychytávku už vlastně ani nepotřebují. Třeba nové Mondeo totiž asistent pro monitorování únavy řidiče má a stejně tak další modely.

Pokud by ale byl ze strany textilního průmyslu zájem, brazilská divize svou licenci na výrobu inteligentní čepice nabídne k odkoupení a při společné spolupráci by si ji časem přála dostat na trh. Myslíte, že tento vynález má šanci na úspěch, nebo je to spíš kuriozita?

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV