Reklama
Archiv - Zprávy

Ford stál čtvrt století v garáži. Dnes stojí miliony

Tohle je možná nejdražší Ford Sierra na světě. Však to také není žádná obyčejná Sierra, ale vzácná limitovaná edice RS500, navíc v takřka dokonalém původním stavu. Přesto je cena, za kterou se tento vůz aktuálně prodal, až nečekaně vysoká.
Zdroj: RM Sotheby's

Když se dnes zeptáte, jaké produkční auto má největší křídlo, odpovědi nejspíš budou zahrnovat auta jako jsou Porsche 911 GT2 RS, McLaren P1 nebo třeba Subaru WRX STI. Ve druhé polovině 80. let však této disciplíně dominoval jinak racionálně založený Ford, jehož modely Escort RS Cosworth a Sierra RS Cosworth zdobil slavný „velrybí ocas“ působivých rozměrů.

Sporťák obyčejného muže

Sportovní verze Sierry s označením RS Cosworth vznikla původně jako homologační speciál, aby se automobilka s tímto modelem mohla účastnit závodů. V letech 1986 a 1987 vzniklo přes 5500 těchto strojů, pouze 500 z nich však bylo v roce 1987 upraveno do exkluzivní podoby verze RS500. Ta byla určena výhradně pro britský trh a všechna auta měla původně být černá, byť nakonec vznikla také přibližně stovka bílých a modrých exemplářů.

Už standardní verze podávala v roce 1987, tedy před 30 lety, skvělé výkony. Dvoulitrový motor s turbodmychadlem Garett měl výkon přes 200 koní, což autu vážícímu jen kolem 1200 kilogramů stačilo ke zrychlení na 100 km/h kolem šesti a půl sekundy a maximálku 240 km/h. Provedení RS500 však díky většímu turbodmychadlu, výkonnějšímu chlazení, upravenému olejovému systému, vstřikování paliva a řadě dalších změn nabídlo výkon zvýšený na 225 koní a celkově odolnější motor připravený na sportovní výkony.

Pozdrav z dávných časů

Vůz na fotkách vznikl s pořadovým číslem 387 a jeho majitelé s ním aktivně jezdili pouze několik let. V roce 1991 byl zaparkován do garáže s nájezdem 10 067 mil a od té doby čekal na svou velkou chvíli. Ta přišla letos, když vůz objevil John Taylor a rozhodl se mu vrátit původní lesk. Popravdě s tím neměl ani moc práce. Vůz sice dostal novou palivovou nádrž, pásy, baterii nebo náplně, vše podstatné je ale zcela původní - díly karoserie, okna i kola.

Dokonce na autě stále najdete původní pneumatiky z roku 1987, těch bychom se ale raději rychle zbavili - moderní pláště nabídnou nesrovnatelně lepší jízdní vlastnosti a hlavně bezpečnost. Když tento rok vůz zamířil do aukce, jasně se ukázalo, kolik bohatých mužů si stále touží splnit klukovský sen. Odhadovaná cena 100 tisíc liber byla ještě skoro o čtvrtinu překonána a Sierra se tak nakonec prodala za v přepočtu více než 3,5 milionu korun.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV