Reklama
Archiv - Testy

Fešák z plakátu. Volkswagen Arteon R-Line 2.0 TSI

Abyste v dnešním světě opravdu uspěli, musíte stvořit ikonu. Ikonu, kterou si lidé okamžitě zapamatují, rozeznají ji a při pohledu naživo z ní budou unešeni. A přesně to se Volkswagenu povedlo s novým Arteonem.
Zdroj: Martin Sznapka

S vlajkovou lodí Volkswagenu jsme se už svezli na oficiální prezentaci v Německu a hlavním otazníkem tehdy zůstávalo, jak si nejkrásnější zástupce značky povede na českých cestách. Na těch německých šlo totiž o působivé představení – vlivem delšího rozvoru o 46 milimetrů oproti Passatu a skvělých magnetických tlumičů jízda připomínala prémiová Audi. A tohle je přece Volkswagen.

Starý známý příběh

A pak je tu ještě druhá otázka, která zní: „Co Češi a Arteon?“ Už z prvotních dojmů v ulicích hlavního města je vše jasné. Český národ tomuto vozu znovu propadne stejně, jako se to kdysi povedlo jeho duchovnímu předchůdci, Passatu CC. Za celý týden jsem nepotkal nikoho, komu by se novinka nelíbila. Často ani s mnohem dražšími vozy neupoutáte tolik pozornosti, jako se to daří tomuto zlatému krasavci.

Pravdou ale je, že jsme si vybrali doslova snovou specifikaci, která výrazný design ještě dál umocňuje. Výbava R-Line totiž podlouhlé siluetě přidává přesně tolik sportovnosti, kolik k estetickému doladění potřebuje. Přikrčená příď působí v kombinaci s ostřeji řezaným nárazníkem výjimečně, na opačném konci zase vůz zdobí decentní odtokové křidélko. Nic násilného, nic přemrštěného. Zdobnosti a přiostřených hran je přesně tolik, aby vás nový Arteon příjemně ohromil, ale ne tak moc, abyste jej mohli považovat za kýč. Více dojmů si přečtete v Ondřejově premiérovém svezení.

Nové ticho, stará praktičnost

Zato interiér Arteonu bývá často kritizován, je totiž úplně stejný jako v Passatu. Tedy až na nový skleněný displej, který na Passat ještě čeká. Na tuto skutečnost se můžete dívat dvěma pohledy. Buďto vám promyšlená jednoduchost auta bude vadit, protože od vlajkové lodi Volkswagenu by člověk přece měl čekat víc. Anebo si uvědomíte, že interiér Passatu je vlastně natolik dobrý, že na něj ve Volkswagenu vůbec sahat nemuseli. Osobně jsem s názorem někde na půli cesty.

Čeho si však na palubě Arteonu okamžitě všimnete, je míra izolace od vnějšího světa. Od podvozku je Arteon utlumený v podstatě stejně jako vytříbený Passat Alltrack. Aerodynamické odhlučnění je díky hladké siluetě, která okolní vzduch prořezává s neslyšitelnou lehkostí, opravdu působivé. Vůz má sice nižší těžiště, a tak vám pocitový dojem z rychlosti tolik nezkreslí, rychlé dálniční přesuny ale doslova miluje. A oněch 206 kW k tomu všemu – takovou kombinaci se vám nechce vracet už po týdnu.

Arteon mě také výrazně překvapil svou praktičností. Není to dlouho, kdy jsem si v bazarové sekci vzal na mušku Volkswagen CC. Příjemné auto s dostatečně velkým interiérem, avšak jen čtyřmi sedadly. Arteon je pro pět, hlavně však i cestující vzadu mají místa nad hlavou tolik, že sem s přehledem posadíte dva čahouny s metrem devadesát. A místo pro zavazadla? Arteon už nemá karoserii typu sedan jako CC. Jde o fastback, jinými slovy liftback se zkosenou zádí. To znamená, že do pravidelného zavazadelníku o objemu 563 litrů naložíte neskutečnou porci zavazadel, kterou sem už nemusíte soukat jako do zaseknutého šuplíku.

Reklama

Mercedes pro „chudé“

Povězme si ale to hlavní. Jak se nejelegantnější lidovka popasovala s českými cestami? Výchozí podmínky v podobě 20palcových ráfků prozrazovaly, že to Arteon nebude mít moc snadné. Představení á la kokosy na sněhu se však nekonalo. Neubráním se malému porovnání s Mercedesem E300 Coupe z minulého týdne, který obouval kola stejného průměru. Ano, přiznávám, trojcípé kupé stálo na základních tlumičích. Ale dříve se vám zkrátka nestalo, abyste sedli do Volkswagenu, který je o několik set tisíc korun levnější, a zažili jste po všech stránkách pohodlnější jízdu.

Neznamená to ovšem, že by Mercedes tak moc neuměl jezdit, to jen Arteon zasluhuje nejlepší možné známky. Dokonce ani na největších hrbolech se neozvaly tupé rány a jediný případ, kdy vůz začne hlasitě proklínat kvalitu českých cest, je zatáčení na vybrzděných roletách, kterých dokonce ani u nás mnoho nepotkáte.

Více chuti do řízení

Magnetoreologické tlumiče (v překladu magnetické tlumiče s elektrickou regulací tuhosti) dovolují přizpůsobit tuhost podle libosti, což oceníte vždy a všude. V Arteonu se vám navíc nestane, že by jízda byla podobně uhoupaná jako v Superbu, nebo otupělá, jak to umí obyčejný Passat. Vůz je vždy takzvaně ve hře a hraje ji s vámi. Magnetoreologické tlumiče navíc umějí ještě jednu zvláštnost – na samotném limitu skrz ně proudí daleko více informací do karoserie, a to i přes fakt, že se vůz prakticky nenaklání. Za volantem si tak za všech okolností budete jistí a vše máte plně v rukou.

Podvozek se krásně stáčí do zatáček a vlivem delšího rozvoru a lépe rozloženého těžiště i daleko lépe zapojuje zadní kola. V tomto směru tak ve stejné třídě překonává Arteon snad jen nová Insignia, která svou agilitou připomíná lehkonohý Civic desáté generace (bohužel je to však to jediné, kde Insignia Arteon předčí). Z jízdního pohledu jde o nejvyspělejší Volkswagen, jaký jsem řídil. A ano, několik tisíc kilometrů mám odjeto i s Phaetonem. Jeho jízdní projev však v porovnání s Arteonem připomínal spíše nezastavitelný vlak.

Reklama

Luxus se čtyřválcem?

Ovšem zatímco Phaeton by se na čtyřválec ani koutkem oka nepodíval, Arteon si musí vystačit pouze s ním. Zážehovou patnáctistovku Evo v benzínové nabídce doplňuje už jen jeden motor, 2.0 TSI s výkonem buď 140, anebo 206 kilowattů. Sáhli jsme rovnou po nejsilnější variantě, která je vedle standardně dodávané převodovky DSG vždy osazena i pohonem všech kol 4Motion. Ten obstarává bleskurychlá spojka haldex páté generace a nutno přiznat, že tuto kombinaci v Arteonu prostě chcete.

V komfortním nastavení nechá Arteon na veškerý potenciál motoru zapomenout a raději vás bude konejšit příjemně hutným audiem, které v tichém interiéru bez ozvěn mnohem lépe hraje. Výsledkem je fakt, že svoji cestu absolvujete za méně než 7 litrů na 100 kilometrů, a to je u 280koňového auta úctyhodné. Na opačném konci nastavení se ale v dvoulitrovém turbomotoru skrývají geny Golfu R. A přestože testovaný Arteon s hmotností přes 1700 kilogramů nikdy tak rychlý nebude, jeho rychlost je snad ještě dostupnější a tak nějak méně naléhavá. S nejvýkonnějším motorem 2.0 TSI je přesně tím typem auta, ve kterém sice tak nějak víte, že jedete výrazně rychleji než obvykle, neuvědomíte si však, jak moc jste daleko za hranicí běžných zvyklostí. A díky skvělému podvozku s perfektně naladěnými tlumiči je to možné i na českých cestách. Dobrá práce. Odradit vás tak může už jen cena. Testovaný vůz se všemi příplatky stál 1,5 milionu korun. Je to hodně? Na vylepšený Passat celkem ano, ovšem pokud Arteon vnímáte jako vlajkovou loď značky...


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV