Reklama
Archiv - Zprávy

Dokonalá ukázka, jak v létě nejezdit s karavanem

Se začátkem prázdnin zapřáhnou tisíce řidičů za svá auta karavany a vyrazí na evropské silnice. V mnoha z nich přitom budou sedět nezkušení řidiči. A pokud nejsou opatrní, snadno to může skončit nehodou.
Zdroj: Caters Clips

Pomineme-li couvání, největším strašákem všech řidičů takové soupravy je nebezpečné rozhoupání karavanu ve vyšší rychlosti. Příčin může být celá řada - nepřiměřená rychlost v zatáčce, špatně rozložená hmotnost karavanu (těžký náklad vzadu může přívěs rozhoupat jako kyvadlo), prudký náraz větru nebo jen vzdušný vír kolem kamionu.

Jak si poradit se splašeným přívěsem

Když začne přívěs za autem vybočovat ze strany na stranu, zdolává vlastně větší vzdálenost než auto před ním. To znamená, že má také větší rychlost - postupně zrychluje a nabírá energii. Jakmile k tomu dojde, sám od sebe s tím zpravidla nepřestane a brzy může přijít okamžik, kdy auto svou energií úplně přetlačí. Přesně jako v případě, který můžete vidět na videu:

Co dělat, pokud si také nechcete vysloužit ironický potlesk ostatních a riskovat vážnou nehodu, jako tento řidič? Rozhodně se vyhněte prudkému brzdění - je skoro jisté, že netrefíte ten správný okamžik a čeká vás smyk. Ani prudké přidání plynu ale neřeší příčinu a může vás dostat do ještě horší situace. Nejlepší je proto pustit všechny pedály, brzdit pouze motorem a držet přímý směr - určitě se nesnažte karavan „ulovit“ volantem. To by mělo stačit k bezpečnému zpomalení. A příště jeďte pomaleji.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV