Reklama
Archiv - Zprávy

Definitivní zákaz aut na benzín a naftu naplánovala po Francii také Anglie

Vypadá to, že stojíme na prahu velké automobilové revoluce. Po vzoru Francie chce i Velká Británie zcela zakázat všechna auta se spalovacím motorem. Má se tak stát nejpozději za 23 let a časomíra už běží…
Zdroj: iStock

Ačkoliv jde elektromobilita mílovými kroky kupředu, je stále ve vývoji a potýká se s řadou problémů. Kapacita baterií není dostačující, síť nabíjecích stanic také ne a elektromobily jsou stále celkem drahé. Přesto brzy někteří nebudou mít na výběr a po elektromobilu prostě budou muset sáhnout. Už víte, že absolutní zákaz výroby i prodeje vozů s pohonem na fosilní paliva brzy zakáže Francie. Jejich nápad zjevně inspiroval zástupce Velké Británie, kteří mají v plánu to samé.

Stejně jako ve Francii, i ve Velké Británii se rozhodli, že je potřeba bojovat proti znečištěnému ovzduší. Tento zákaz je součástí velké vládní strategie na zlepšení ovzduší a měl by se týkat všech osobních i užitkových automobilů. Zajímavé ale je, že Velká Británie nehodlá podporovat ani hybridní vozy, které jinak mívají velké úlevy a výjimky. Důvod těchto restrikcí je strach vládních představitelů o zdraví svých občanů a viditelně se zhoršující životní prostředí.

Úpravy silnic a přeprogramování semaforů

Nejde ale jen o zákaz vozů se spalovacími motory. Ačkoliv s tímto moc nesouhlasíme, další návrhy změn, které by měly přispět ke zlepšení životního prostředí a nakonec i plynulosti dopravy se nám moc líbí. Ve Velké Británii mají v plánu změnit také uspořádání silnic a kruhových objezdů, měly by se lépe nastavit semafory a zrevidovat retardéry. To by mělo přispět k větší plynulosti dopravy a tím také k okamžitému snížení emisí a spalin ve vzduchu. Zároveň je prý v plánu zavedení šrotovného a velká modernizace vozového parku veřejné dopravy.

A právě toto nám přijde jako asi nejlogičtější krok k čistějšímu ovzduší. Auta, která se kvůli nesmyslně nastaveným semaforům a různým zúžením posouvají v pomalu jedoucích kolonách, vyprodukují na jednom místě neuvěřitelné množství spalin. Pokud by na takové křižovatce nestála tak dlouho, ale pomalu a plynule popojížděla, emise by nebyly tak vysoké a koncentrované v místě dlouho stojící kolony. Stejně je to i s retardéry, před kterými auto musí zpomalit a pak znovu přidat. Pokud by doprava ve městech byla plynulejší, jistě by nebylo potřeba takových velmi zásadních zákazů.

Bohužel ale pro většinu vlád je jednodušší prostě něco zakázat nebo přikázat než se zabývat podstatou problému. Jeho případné řešení od samotného jádra by bylo možná složitější a nejspíše i finančně náročnější, ale dávalo by podle nás větší smysl. Jak logický, tak nakonec i ten ekologický.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV