Reklama
Archiv - Zprávy

Co zvládnou pneumatiky pro SUV? Více, než byste čekali!

S rostoucí poptávkou po vozech SUV se zvyšují také nároky zákazníků a na pneumatiky bývají kladeny daleko vyšší nároky. Zatímco dříve existovaly pouze dva druhy pneumatik, do terénu a čistě silnici, dnes musí jeden vzorek vyhovět všem požadavkům a splnit tak daleko přísnější normy.
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Ale kde je ten ideální kompromis? Měla by pneumatika být spíše měkká s velmi citlivým dezénem a poddajnými bočnicemi, anebo je důležitější, aby zvládala rychlé odvalování a odvod mnoha set litrů vody za vteřinu? Dokonalé řešení asi neexistuje, ale schopnosti dnešních pneumatik se mu již nápadně blíží. Vyrazili jsme proto do Německa na off-road polygon automobilky Mercedes-Benz, kde jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli vlastnosti nejběžněji používaných vzorků, v tomto případě od značky Bridgestone.

Kromě jiného nás tato zkušenost stála pár šedivých vlasů a také naše nervy dostaly pořádně zabrat. To ale předbíhám. Bridgestone přistoupil k testování svědomitě a přistavená SUV od Mercedesu tak obul hned do dvou nejčastěji používaných a nejvíce oblíbených plášťů.

Dálnice i bahenní lázeň

Pro třídy GLE a GLS byly připraveny pneumatiky H/P Sport, do kterých byste na první pohled ani náhodou neřekli, že s nimi půjde jezdit v terénu. A přece. Dokonce i na extrémně rozbláceném povrchu s prudkými výjezdy a v krkolomných lesních pasážích, u kterých máte pocit, že vůz něco podobného prostě nezvládne, se pneumatiky s přehledem držely.

Ještě znamenitější byl ale jejich výkon na atrakci zvané křížení náprav. Zde totiž dochází k enormnímu zatížení bočnic jednotlivých pneumatik, které je o to výraznější v případě, kdy sem vyrazíte s Mercedesem GLS 350d, který váží zhruba 2,2 tuny. A přesto - pneumatiky H/P Sport stačí jen správně nahustit podle instrukcí výrobce a v neprostupném terénu můžete být za krále i přes skutečnost, že jste ješté před pár okamžiky uháněli 200 km/h po německém Autobahnu.

Záleží na autě i na odvaze

Na třídě G pak vyčnívaly vzorky Dueler A/T 001, které vypadají už na první pohled velmi brutálně. Díky zesíleným bočnicím se ale neprohýbají a šikovný tvar běhounu zase umožňuje velmi tichou jízdu po silnici, kterou byste od běžných pneumatik jen těžko rozeznali. Duelery mají také zkosené hrany v běhounu, které vylepšují samočistící funkci. A výsledek?

Krkolomné srázy, schody, po kterých byste nesešli pěšky, a to všechno s takovým klidem, že si připadáte jako při jízdě po dálnici. Nutno samozřejmě dodat, že kvality pneumatik vynikají o to lépe, že je Bridgestone nechal obout na fenomenální mechanické Géčko se třemi diferenciály. Ale přesto - abyste s v podstatě běžnými silničními pneumatikami, které můžete mít na voze celoročně (mají homologaci pro provoz v zimním období), zvládli něco podobného, je zkrátka k neuvěření.

Reklama

Nová doba

Všechny kladné vlastnosti samozřejmě závisejí na způsobu, jakým v terénu jezdíte. Chce to velkou míru rozvahy a neustále zachovávat plynulost, aby se vůz nepřestal pohybovat vpřed. Teprve pak vytěžíte z pneumatik maximum. Ale upřímně, stojí to za to zkoušet. Kdyby vám někdo před lety řekl, že s klasickými pneumatikami na běžná SUV můžete bez starostí jezdit přes ostré kameny a terénem, kterým by většina smrtelníků ani neprošla, nevěřili byste. Bridgestone nám ale názorně dokázal, že je to možné.

Proto až příště budete sedat do svého nového SUV, můžete vás těšit myšlenka, že jeho pneumatiky nejsou jen ozdobou velkých naleštěných ráfků. Když bude potřeba, zvládnou daleko více, než tušíte.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV