Reklama
Archiv - Zprávy

Chytrá silnice budoucnosti rozpozná chodce i cyklisty. Má ale mouchy

Dopravní situace se každým rokem zhoršuje. Účastníků provozu je stále víc, doprava je chaotičtější, rychlejší a tím pádem také nebezpečnější. Proti tomu bojují nejen samotné automobilky, ale i britská společnost, která vytvořila super chytrou a bezpečnou silnici.
Zdroj: Umbrellium

Před několika dny jsme vám říkali o chytrém přechodu pro chodce, který je na silnici nakreslen ve 3D, takže řidiči, kteří k němu přijíždí, mají pocit, že před nimi stojí velké kvádry. Levné a velmi účinné řešení bezpečnosti chodců. Ve Velké Británii šli ještě o kousek dál, když místní technologická společnost Umbrellium navrhla speciální bezpečnostní silnici.

Její povrch je tvořen z plastových dílů, které jsou vyplněny LED světly. Ty pak reagují rozsvícením na chodce, cyklisty nebo auta. Dokonce silnice umí zobrazovat různá varování před kolonou nebo nebezpečnou situací, značky a samozřejmě umí „rozsvítit“ i přechod. LED světla pracují s velkým počtem různých senzorů a kamer, které na všechny podněty reagují prakticky okamžitě. Podle tvůrců silnice umí rozpoznat asi stovku různých podnětů a také na ně náležitě reagovat.

Britové pro ukázku vyrobili 22 metrů dlouhý kus silnice, který obsahuje více než 660 diod, a tvrdí, že je velmi odolná a lehce udržovatelná. Problém je, že postavení těch 22 zkušebních metrů trvalo 9 měsíců. Navíc nepůjde o levnou záležitost a zatím nejsou vyřešeny tak podstatné věci, jakými je brzdná dráha aut nebo jejich ovladatelnost například při dešti. Přeci jen je silnice prakticky plastová. Je tedy jen velkou otázkou, jestli se něčeho podobného opravdu někdy dočkáme. Můžeme to ale brát jako ukázku toho, kam svět technologií spěje a jak nám všem může být opravdu nápomocen.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV