Reklama
Archiv - Zprávy

Chystáte se na dovolenou autem? Tady je 8 cenných rad

Nastávají letní prázdniny a s těmi se neodmyslitelně pojí také doba cestování a dovolených s auty. Stejně jako vám, i vašemu vozu je ale v horkých letních měsících teplo. Co všechno byste si měli v rámci připravy pohlídat?
Zdroj: Martin Sznapka

Brzdy

Prvním a nejdůležitějším kritériem je stav brzd. Nelze totiž napakovat vůz až po strop a doufat, že i přes zoufalou kondici brzdové soustavy s ním při krizové situaci zabrzdíte. Alespoň jednou ročně byste tedy měli nechat zkontrolovat kompletní brzdovou soustavu včetně kotoučů, destiček, ale i brzdových hadic. Nebezpečním je také stará brzdová kapalina, která časem absorbuje vodu a tím se snižuje její bod varu. Při vysokém zahřátí se pak mohou tvořit bublinky, které zabraňují správnému přenosu síly od brzdového pedálu - místo brzdění se pouze propadne.

Tlak v pneumatikách

Žádné auto dobře nebrzdí, pokud má špatně nahuštěné pneumatiky. Z toho důvodu si najděte informační štítek (bývá na sloupku u řidiče, nebo pod víčkem nádrže) a pneumatiky nahustěte přesně podle toho, jak moc bude váš vůz na cestě naložen. Nízký tlak v pneumatikách sice může přispět k vyššímu jízdnímu komfortu, zapříčiňuje ale vyšší spotřebu paliva, vlivem zborcených krajů pneumatik znepřesňuje řízení, ale hlavně způsobuje, že je váš vůz při krizové situaci jen hůř ovladatelný.

Přefouknuté pneumatiky naopak spotřebu snižují, jízda s nimi je ale ještě daleko nebezpečnější. Pneumatika totiž v takovém případě nedoléhá celou plochou na vozovku a je takzvaně kulatá - jako nafukovací balónek pro děti. Vůz proto na silnici nedrží, v zatáčkách odskakuje, pod brzdami je těžko ovladatelný a na přehřátém asfaltu je přehuštěná pneumatika také daleko náchylnější k proražení či fatálnímu prasknutí.

Podvozek

Třetím, neméně důležitým faktorem je stav podvozku. Snad nemusíme připomínat, že řízení by vám nemělo tlouct do volantu, pnematiky by měly být rovnoměrně sjeté po všech stranách a ani vůle na nápravách nevěstí nic dobrého. Řidiči však velmi často zapomínají také na stav svých tlumičů. A právě ty si při jízdě s plně naloženým vozem sáhnou na kraj svých sil. Pokud se tedy váš vůz houpe výrazněji než dřív, avšak až doposud vám to nevadilo, nyní je čas tuto situaci řešit.

Osvětlení

Posuňme se od podvozku směrem výše. Osvětlení je kámen úrazu většiny postarších aut. Pokud vaše auto dobře nesvítí, nemusíte házet flintu do žita. Samozřejmě vám doporučíme, abyste si před případnou cestou dobře zkontrolovali všechny žárovky, výbojky i LED segmenty, nicméně stačí myslet na zadní vrátka a neplánovat si cestu na noc. I s vozem, který svítí o něco hůře, můžete obrazit svět. Stačí jezdit ve dne a v noci v klidu spát. Mimochodem třeba v Itálii vám za kterýkoliv přestupek spáchaný za tmy automaticky přičtou 30 % pokuty navrch.

Olej

Máte starší auto? Pak s sebou vezměte alespoň litr originálně zabaleného oleje. Motor vozu je při vyšší námaze a vyšších venkovních teplotách daleko náročnější na mazání a snad nic vám dovolenou nenaruší tak, jako problémy s technickým stavem auta, ve kterém cestujete. Na druhé straně neexistuje elegantnější řešení, než kontrolku mazání umlčet čerstvou dávkou zlatavého oleje.

Baterie a alternátor

Kdo z vás někdy neviděl, jak jiní roztlačují auto… Stav baterie připomínáme častěji v souvislosti se zimním obdobím, i pořádný pařák ale může být smrtící. Stačí pak na pár hodin zapomenout třeba zapnutá světla a už jí původní sílu nemusíte nikdy vrátit. Mezi lidmi navíc koluje stále více elektronických spotřebičů - od autoledniček až po tablety a DVD přehrávače, které kladou vyšší nároky jak na samotnou baterii, tak na alternátor, který by ji měl v průběhu jízdy dobíjet. Baterii vozu proto nepodceňujte.

Klimatizace

S častým cestováním a neustálým přibýváním automobilů se bohužel neodvratně pojí také kolony. Letní období je navíc vzhledem k teplotám ideální pro poklad nového asfaltu a na silnicích se proto dočkáváme četných uzavírek. Abyste si však mohli cesty v hustém provozu a časté čekání zpříjemnit, je nutné dbát na stav a také výkonnost vaší klimatizace. Zkontrolujte si tedy množství chladícího média a případně jej doplňte, důležité ale je také nechávat klimatizaci vyčistit - alespoň jednou ročně. O kondici klimatizace je nutné pečovat i ze zdravotního hlediska. I zde se totiž vlivem vlhka a vysokých teplot vytváří obrovské množství bakterií a virů, z nichž se dá v krajním případě chytit dokonce i zápal plic.

Dobře vidět

Nejenom být viděn, ale také dobře vidět je základem pro úspěšné zdolání výletu. Nezapomeňte si proto umýt všechna okna. A to jak z vnějšku, tak hlavně zevnitř. Doporučujeme také použít některou z nano kosmetik na čelní sklo. To pak lépe odráží hmyz a památky po něm jste pak jste schopni během několika vtěřin setřít s pomocí stěračů.

A mimochodem, co takhle to v rámci autodovolené zkusit se stanem na střeše?

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV