Reklama
Archiv - Zprávy

Česko, továrna na auta. Každých 23 sekund vyrobíme jedno

Česká republika je velkovýrobnou pro evropský automobilový trh, což celkem slušně živí velkou spoustu lidí a firem. Znamená to ale současně i to, že jsme na automobilovém průmyslu mimořádně závislí.
Zdroj: Škoda Auto

Sdružení automobilového průmyslu před několika dny zveřejnilo zajímavá data. Ta říkají, že každých 23 sekund se v České republice vyrobí jedno hotové auto. I se započtením všech automobilových dodavatelů jednotlivých značek dosáhl obrat v automobilovém průmyslu neuvěřitelných 1,2 bilionu korun. A v těchto velmi zajímavých číslech budeme pokračovat.

To, že se autoprůmyslu u nás daří, dokazuje i fakt, že jen před dvěma lety byl podíl automobilek na hrubém domácím produktu sedm procent. Letos je to už devět procent. Celkem se tak za posledních 12 měsíců vyrobilo 1,35 milionu vozidel, což znamená, že celosvětově jsme na 15. místě ve výrobě a v přepočtu na obyvatele dokonce na druhém místě ve výrobě za Slovenskem.

Všechny tyto úspěchy se promítají i na platech těch, kteří v autoprůmyslu pracují. Takových lidí je více než 117 000 a jejich průměrná mzda v loňském roce dosáhla na 35 tisíc korun. V dělnických profesích je to pak průměrně 28 842 Kč. Má to celé ale háček. Ačkoliv jsou ta čísla celkem slušná, na západ od našich hranic jsou mnohem zajímavější.

Zároveň tato čísla ale ukazují velkou závislost na jediném oboru, který navíc v posledních několika letech dostal řadu trhlin. Jednou takovou byla třeba aféra dieselgate, která znamenala ztrátu práce nejen pro nejvyšší činitele Volkswagenu, ale také pro řadové dělníky. A podobný průšvih se může kdykoliv opakovat. Je tedy otázkou, jak dlouho půjde tento průmysl „ždímat“ a jak moc. Pro dobro Česka doufáme, že nám tento slušně vypadající trend ještě chvilku vydrží.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV