Reklama
Archiv - Zprávy

Čeká nás výměna techničáků. Čip má zabránit podvodům

Už brzy se změní podoba velkého i malého technického průkazu. Ten malý navíc dostane čip, na kterém budou nahrané veškeré informace o historii i stavu vozidla.
Zdroj: iStock

Vypadá to, že policisté u sebe budou muset začít vozit speciální čtečku čipů. To proto, že nový malý technický průkaz takový čip dostane, a navíc bude vypadat jako platební karta. Podle Státní tiskárny cenin, která má výrobu technických průkazů na starosti, k této změně dojde nejpozději do dvou let.

Změna už opravdu přijít musela. Prvním důvodem je Evropská unie, která chce technické průkazy sjednotit. Tím důležitějším je ovšem bezpečnost. V současné době u sebe všichni vozíme vlastě jen kus papíru, který je zatavený ve fólii. Ačkoliv i ten kus papíru má nějaké ochranné prvky, jde velmi snadno padělat. A to by v případě nové kartičky už nemělo být takřka možné.

Pokuty i nehody zaznamenané na techničáku

Zatím je stále v jednání, jestli nový průkaz bude, nebo nebude mít chytrý čip, ale pokud ano, dozví se z něj policie prakticky vše. Na techničák totiž půjde nahrát historie vozidla, to, jestli není dovezeno ze zahraničí, jestli změnilo barvu, emise nebo výsledek technické kontroly. Mluví se také o tom, že by na něj pojišťovny mohly nahrávat data o případných opravách po nehodě, či policie pokuty a přestupky.

To všechno by tvrdě hrálo proti různým podvodníkům a překupníkům. Pokud budou tato data chráněna, jen těžko vám pak někdo prodá Octavii po prvním majiteli, v zimě nejetou a s maximálně 175 tisící kilometry na tachometru. Přesně to se dnes ve velkém děje a úřady si s tím zjevně vůbec neví rady.

Nové i velké technické průkazy

Změna nás čeká i na poli velkých technických průkazů. Státní tiskárna cenin totiž tvrdí, že právě ty se padělají ze všeho nejvíc. A to prý tak, že padělek jde jen těžko rozeznat od originálu. A důvod je zcela prostý. Znovu jde vlastně jen o kus papíru, který nemá žádné zvláštní ochranné prvky. Je to prý proto, že minulé vlády za časů finanční krize na takových opatřeních prostě šetřily. Ke kompletní výměně průkazů by mělo dojít nejpozději v roce 2019, přičemž si úředníci berou za příklad Slovensko, kde takové chytré techničáky už nějakou tu dobu používají.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV