Reklama
Archiv - Zprávy

Častým řízením aut se snižuje inteligence, tvrdí britský výzkum

Nejnovější britský výzkum tvrdí, že čím častěji a déle řídíme, tím rychleji hloupneme. Podle autorů se až doposud fenoménu automobilismu nikdo pořádně nevěnoval, a tak je velkým překvapením, jak moc nám tato činnost škodí.
Zdroj: iStock

Všichni víme, že kouření, přemíra alkoholu nebo nezdravý životní styl škodí našemu zdraví. Do skupiny těchto špatných věcí se však podle poslední britské studie zapsalo i řízení auta, které škodí víc, než si vědci doposud mysleli. Výzkum byl proveden na asi půl milionu Britů ve věku mezi 37 až 73 let, z nichž 93 tisíc trávilo v autě minimálně dvě, spíše ale tři hodiny denně. Výsledek? Právě těmto aktivním řidičům klesala inteligence mnohem rychleji než těm, kteří za volantem tráví méně času, nebo neřídí vůbec.

Výzkum měl na starosti Kishan Bakrania, lékařský epidemiolog na univerzitě v Leicesteru, který řekl, že se dlouho vědělo o tom, že řízení, respektive dlouhé cesty nemají dobrý vliv na lidské srdce. To, že mají stejně neblahý vliv na mozek, IQ a také náladu, je však novinkou. Testovaní jedinci, kteří pravidelně sedávali za volantem častěji, trpěli špatnou náladou a depresemi. Podobně se prý cítí ti, kteří dlouhé hodiny sedí před televizí. Milovníky hýbajících se obrázků totiž postihují stejné problémy jako třeba profesionální řidiče.

Extrémní námaha pro mozek

A právě pokles nálady a pocit deprese způsobuje řízení proto, že jde pro lidský mozek o extrémně náročnou, ale jednotvárnou činnost. Ačkoliv si to ani neuvědomujeme, řízení způsobuje, byť u některých v malém množství, stres, který se při řízení navíc potkává s únavou, na což mozek reaguje jistým „vypnutím“ svých v tu chvíli nedůležitých částí. Právě proto pak aktivním řidičům rychleji klesá IQ, přičemž nejhůře na tom jsou samozřejmě profesionální řidiči, kteří za volantem tráví dlouhé hodiny bez toho, aby si odpočinuli.

Jde tomu nějak předejít? Podle vědců ano, protože tento problém je takřka totožný s tím, který už dlouhá léta trápí jedince, kteří prosedí dlouhé hodiny u počítače. Jen s tím rozdílem, že počítač nemá tak velké následky na mozek, ale spíše na tělo. Vědci proto radí udržovat zdravý životní styl, nezapomenout na pravidelný pohyb, kterým rozhodně není cesta do auta a z auta. :) Po maximálně třech hodinách je dobré z auta alespoň na chvilku vystoupit a projít se. Je dobré při takové pauze zaměstnat mozek něčím jiným než je sledování dopravní situace. Profesionálním řidičům pak radí, aby ve volnu hodně četli, protože četba pozitivně stimuluje mozkové buňky. Ve finále jakékoliv zaměstnání šedé kůry mozkové je lepší než žádné. Tak na to nezapomínejme!

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV