Reklama
Archiv - Zprávy

Aféra Dieselgate už má odsouzeného. Jeden z inženýrů jde do vězení

Koncern Volkswagen se z emisního průšvihu Dieselgate ne a ne dostat. V současné době se blíží ke konci vyšetřování některých zaměstnanců německého koncernu a soudci mají zřejmě jasno – budou se rozdávat tučné pokuty a nepodmíněné tresty.
Zdroj: Volkswagen

Bylo to velké překvapení, které zamíchalo s automobilovým trhem po celém světě. V září roku 2015 se na veřejnost dostaly informace o tom, že koncern VW montuje do svých aut software, který je schopen poznat, že se autu zrovna měří emise. Na to byl schopen zareagovat tak, že dočasně emisní dopad každého jednoho auta upravil, aby vyhovoval přísným evropským normám. Realita ovšem byla úplně jiná. První informace hovořily o tom, že jsou takto upravené jen dieselové motory koncernu, časem se ale ukázalo, že se to týká i těch benzinových.

Vězení i vysoké pokuty

Okamžitě se rozběhlo velké vyšetřování, které stále nebere konce. Volkswagen musel v Americe, kde se na vše přišlo, platit miliardové pokuty a odškodnění svým zákazníkům. Konkrétně šlo o částku 4,3 miliardy dolarů, tedy zhruba 110 miliard Kč. Ačkoliv jde o velmi vysokou částku, mohla být ještě vyšší. Volkswagen se totiž ke všemu přiznal, což byla polehčující okolnost. Volkswagen pak jen v USA od poškozených majitelů vykoupil tisíce „cinknutých“ automobilů, a navíc jim platil vysoká odškodnění. Úřady také začaly vyšetřovat prakticky celé vedení koncernu, ale až teď má toto vyšetřování první reálný dopad na některého ze zaměstnanců VW. Je jím James Ling, bývalý vysoce postavený inženýr Volkswagenu, který podle soudu stál za použitím onoho softwaru.

Soudce byl dost nekompromisní. Napařil Jamesovi 40 měsíců nepodmíněně a k tomu pokutu 200 tisíc dolarů, tedy asi 4,4 milionu korun. Obhajoba se sice snažila soud přesvědčit, že James byl jen loajální ke svému zaměstnavateli a plnil, co musel, ale marně. Soud vůbec nebral v potaz její požadavek na trest ve výši maximálně 36 měsíců a nabídnutou sumu 20 tisíc dolarů, tedy asi 440 tisíc korun. 

Jamese Linga může tak v příštích pár letech hřát na duši jen fakt, že rozhodně není jediným, který kvůli vadnému softwaru skončí ve vězení. Obviněných zaměstnanců je několik, ale nejvyšší trest nejspíš nemine bývalého šéfa technického centra VW v Michiganu, kterému reálně hrozí neuvěřitelný trest až 169 let vězení.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV