Reklama
Archiv - Zprávy

Absolutní rychlost pro vyvolené. Ferrari představilo FXX K Evo

Vypadá, jako kdyby přijelo z jiné planety, ale vlastně jde „jen“ o upravené Ferrari LaFerrari. FXX K Evo dostalo výkon navíc, speciální díly karoserie a techniku z F1. Zákazníky si pak vybírala značka sama.
Zdroj: Ferrari

Program s označením XX má Ferrari už od roku 2005, ale ještě nikdy v něm nenabídlo tak zajímavé auto. V rámci tohoto programu zákazníci svým způsobem dostanou za své miliony jak auto, tak jeho přepravu na okruhy, údržbu a stálý vývoj kupředu. V případě FXX K Evo to funguje tak, že zákazník, který byl mimochodem osloven samotnou značkou pomocí speciální pozvánky, zaplatí nějaké 2 miliony eur a pak dostane možnost auto využívat při speciálních akcích, které pořádá sama značka jen pro ty vyvolené. Po skončení akce Ferrari auto zabalí a odveze do továrny, kde projde náročným testováním a případným vývojem.

Právě díky tomuto přístupu vůbec novinka FXX K Evo mohla vzniknout. Inženýři italské značky prostě tak dlouho vyvíjeli, hráli si s výkonem, systémy a aerodynamikou, až jim z toho vzešlo jedno z technicky nejzajímavějších aut dneška. Pohání ho atmosférický vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,26 litru, který je naladěn na výkon 860 koní a točivý moment 750 Nm. Tomu ale sekunduje elektromotor, který je schopen produkovat výkon 190 koní, takže celkem FXX K Evo nabídne 1050 koní a točivý moment přes 900 Nm. To vše navíc přes sedmistupňovou dvouspojku z F1 putuje jen na zadní kola.

Extrémní aerodynamika

To ale vlastně není na FXX K Evo to nejzajímavější. Nejvíce se hovoří o tom, že Ferrari udělalo z pojmu aerodynamika něco zcela nového. U tohoto okruhového speciálu vsadilo na nové aerodynamické prvky karoserie, speciální křídlo, nový difusor nebo na kompletní zakrytí spodní části auta. Proto je auto schopno už při 200 km/h vygenerovat přítlak 640 kg. V opravdu vysokých rychlostech se tato hodnota zvedne až na neuvěřitelných 830 kg.

Ve srovnání s předchozí verzí FXX K došlo u novinky ke zlepšení přítlaku o 23 %. Pokud bychom pak chtěli srovnávat s původním vzorem pro tato okruhová monstra, tedy modelem LaFerrari, pak je aerodynamické zlepšení až o 75 %. Aby se auto, které dosahuje takových výkonnostních extrémů vůbec dalo uřídit, muselo být samozřejmě přepracováno řízení a celý podvozek auta. Lehkou úpravou prošel i systém Kers, ale FXX K Evo nechybí ani takové drobnosti jako třeba zadní kamera, která promítá obraz na vnitřní displej, který nahrazuje zpětné zrcátko. Otázka je, jestli nějaké zrcátko bude v případě tohoto auta někoho zajímat. My tipujeme, že ne…

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV