Reklama
Archiv - Zprávy

5 rad, jak nenaletět při půjčování auta na dovolené

Letní cestování je již delší čas neodmyslitelně spojeno s pronájmem aut a skútrů. Jde o úžasný způsob, jak si zpříjemnit dovolenou a navíc i lépe poznat prázdninovou destinaci. Jenomže půjčení auta vás může přijít pěkně draho. Stačí si neohlídat některá kritéria.
Zdroj: iStock

Rozhodně vás před případnou dovolenou nechceme strašit, půjčení auta se není třeba bát. Myslet na zadní vrátka se ale vyplácí a nikdy nevíte, na koho narazíte. Pojďme si projít některé kroky, které byste v neznámé autpojůčovně nikdy neměli podcenit.

1. Použijte selský rozum

Je sice možné, že tato věta zní až banálně, je však nejcennější ze všech. Z principu selského rozumu totiž jasně vyplývá následující: Nepůjdu do firmy, která má špatnou pověst. Pokud se mi něco nezdá, obrátím se na jinou půjčovnu, nabídka většinou bývá široká. Pokud si nevím rady, zeptám se třeba delegáta cestovní kanceláře nebo si nechám poradit v hotelu. Je sice pravděpodobné, že hoteloví zaměstnanci mají z doporučení partnerských půjčoven profit, získáváte však zároveň jistotu férovějšího jednání. A ta je daleko od domova k nezaplacení.

2. Vyhněte se dohadům

Dohadování se o tom, že jste vozu odřeli kolo nebo blatník, může snadno zkazit dovolenou. Při půjčení vozu si proto vezměte fotoaparát nebo telefon s kvalitním foťákem a auto si detailně nafoťte. Pro jistotu nafoťte každou část zvlášť (zvlášť každé dveře, kola, blatníky, víko kufru atd.). Nezapomeňte ale nafotit také zjevná poškození uvnitř vozu. Máte tak pojištěné, že se vám nikdo nepokusí přišít poškození, které jste nezpůsobili.

Dohady také bývají o stavu nádrže. Většina půjčoven má tuto situaci ošetřenou přímo ve smlouvě, pokud však dostanete na výběr, chtějte po pronajímateli auto s plnou nádrží, s níž mu ho zase vrátíte. Tím je sporům o pozici ručičky na palivoměru nebo neprojeté palivo zabráněno.

3. Limit kilometrů

Limit maximálního nájezdu kilometrů bývá různý půjčovnu od půjčovny. Nikdy se na něj proto neopomeňte ptát a položte rovněž otázku, jaké sankce vám hrozí při jeho přesáhnutí. Je samozřejmě nejlepší, pokud vámi zvolená půjčovná žádný limit nemá, dobrá půjčovna by nicméně za drobný příplatek měla umět případný limit navýšit.

4. Ptejte se na cenu doplňkových služeb

Většina lepších půjčoven dnes již k základním službám nabízí také doplňkové. To abyste mohli cestovat třeba i s dvouletými dětmi, jízdními koly na střeše nebo surfařským prknem. Doplňkové služby však zpravidla nebývají zadarmo a je dobré si jejich cenu zjistit ještě před samotným zapůjčením. Už sem nám totiž stalo, že jsme se při prosbě o dětskou sedačku o ceně nic předem nedozvěděli, načež půjčovna při vrácení vozu chtěla jednorázový poplatek 70 euro.

Podobný příběh se ale odehrává také s přenosnými navigacemi. Drtivá většina vozů v půjčovnách nemá věstavěný panel GPS a za přenosné zařízení vám rádi naúčtují dodatečný denní pronájem, který se za týden může vyšplhat až k částce kolem 100 eur. Řešení je jednoduché - do většiny telefonů se dají před odjezdem stáhnout offline mapy, anebo si můžete prostě půjčit mapu papírovou. Druhé řešení doporučujeme ze všeho nejvíc - člověk si cesty nejen daleko lépe zapamatuje, ale také se více dívá po okolí a lépe objeví krásy poznávané země.

5. Pojištění

Podle recenzí a doporučení jste si vybrali půjčovnu, vypůjčený vůz vyfotili ze všech stran a víte také, s jakým stavem nádrže jej máte vrátit. Dále jste se ujistili, kolik kilometrů smíte s vozem najet, a pokud potřebujete, zjistili jste si, kolik vám půjčovna naúčtuje za dodatečně pronajaté příslušenství. Nyní již zbývá to hlavní - podpis smlouvy.

Ve smlouvě musí být vždy sjednáno pojištění. Je důležité zaměřit se na to, proti čemu všemu je vůz pojištěný. Velice často bývá v kolonkách smluv například uvedeno, že na vůz se nevztahuje pojistné krytí v případě, že s ním jedete mimo asfalt nebo vyznačenou cestu. Podívejte se také, jestli má vůz připojištěné čelní sklo a pneumatiky. Předejdete tak nechtěným výdajům, které by vaši dovolenou nepěkně okořenily. 

Přejeme příjemnou cestu!

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV