Reklama
Archiv - Zprávy

5 nejčastějších pastí, které majitelé ojetin tají při prodeji

Velké autobazary denně odmítají vykoupit desítky až stovky vozidel. Důvodem však vždy není jen rozdílná představa o výkupní ceně, ale také snaha majitelů prodat vozidlo s nějakou vadou. Nenechte se napálit ani vy.
Zdroj: iStock

Autobazar Auto Esa zpracoval průzkum, který ukazuje, jaké nejčastější vady mívají auta na výkupu. A nechybí ani zajímavé konkrétní příklady. Průzkum probíhal dva měsíce, v dubnu a květnu, i tak jsou však čísla znázorňující podvodné pokusy o prodej celkem vysoká. Právě díky těmto číslům je dobré vědět, na co si dát pozor, když auto kupujete. Když totiž takové ne úplně funkční auto odmítnou v bazaru, dá se s určitou jistotou počítat s tím, že se brzy objeví na různých inzertních webech.

1. Chybějící nebo nefunkční filtr pevných částic

Chybějící nebo nefunkční filtr pevných částic je vada vozu, která se podle autobazaru objevuje stále častěji. Majitelé vozu s nefunkčním filtrem pevných částic nechtějí mnohdy investovat desítky tisíc korun do nákupu nového filtru, a tak se vůz snaží prodat. Jen za uplynulé dva měsíce autobazar odmítl vykoupit 73 takových vozů. U těch buď filtr nefungoval, nebo v autě rovnou vůbec nebyl.

Z filtru je nejčastěji odstraněna keramická vložka, nebo je ve vrchní části provrtán. Oblíbeným trikem zkušených podvodníků je pak přeprogramování řídící jednotky, aby nepoznala, že je filtr nefunkční. Na jeho nedostatečnou funkčnost se pak přijde většinou až u emisní kontroly.

2. Exekuce

Jen za dva měsíce bazar odmít vykoupit celkem 49 vozidel, která byla zatížena exekucí. Počet exekucí v České republice neustále roste, a tak se lidé v exekuci pak mnohdy snaží zbavit svého vozu i pod cenou. Rekordmanem byl dlužník z jihu republiky, který přijel prodat Audi A8 za cenu převyšující milion korun. Při kontrole se však ukázalo, že vozidlo je psáno na společnost s ručením omezeným, na kterou je vedena exekuce. Majitel firmy, respektive předmětného vozu, se však prý tvářil velice překvapeně a tvrdil, že o ničem neví.

3. Maskované technické závady

Nejčastěji se podle průzkumu maskují závady na elektroinstalaci a na prvcích výbavy, které lze v dané sezóně těžko odhalit. Typicky to je například nefunkční vyhřívání zadního okna nebo zrcátek, což lze v létě velmi obtížně ověřit. Mnohem závažnější jsou ale snahy zamaskovat například špatnou funkčnost automatické převodovky, která za studena špatně řadí.

Zajímavostí z poslední doby byla snaha majitele staršího Volva zamaskovat špatnou funkci zavírání prosklené střechy. Okno úplně nedoléhalo, což se ale dalo akusticky zjistit až při rychlejší jízdě nebo návštěvě automyčky. Majitel vozu to vyřešil po svém a do střešního těsnění nastříkal silikonový tmel. Vozidel s vědomě zamaskovanou závadou bylo odmítnuto 37.

4. Přetočené tachometry

Evergreen posledních let skončil v hitparádě triků na čtvrtém místě. Během dvou měsíců bazar odmítl 29 vozidel s přetočeným tachometrem. Proti minulým letům jde ale o výrazný pokles, který se dá vysvětlit neustálou medializací problému a schopností velkých autobazarů takové vozy relativně snadno odhalit. Rekordmanem v podvádění je v Auto ESA klient, který nabízel dodávku přetočenou o 350 tisíc kilometrů.

5. Zfalšovaná servisní knížka

Velmi často se majitelé starších vozidel snaží při prodeji vytvořit dojem, že vozidlo bylo pravidelně servisováno a vedena jeho pečlivá údržba. Za dva měsíce bylo v bazaru takových případů 12. Běžně se prý dá setkat se situací, kdy majitel vozu předloží servisní knížku s razítkem již neexistujícího servisu, nebo servisní knížku jiného vozu, kterou koupil někde na internetu.

Jako určitou kuriozitu lze zmínit situaci, kdy klient předložil servisní knížku k vozu Škoda Superb s předním pohonem, ve které však byla uvedena kontrola mezinápravové převodovky Haldex, tedy vozu s pohonem 4x4.

Mezi další oblíbené triky pak patří například zatajení opravy vozu po havárii, jeho přelakování, nefunkčnost airbagů nebo montáž neschválených kol. Dávejte si tedy dobrý pozor na to, jaké auto přes inzerát od soukromé osoby kupujete.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV