Reklama
Archiv - Zprávy

10 tipů, jak s jedním autem najet i přes milion kilometrů

Auta s nájezdem nad 200 tisíc kilometrů už velká část Čechů považuje za staré vraky. Přitom se však dají najít stroje, které bez problémů najedou mnohonásobně víc. Záleží hlavně na jejich majiteli. Světový rekordman se nyní svěřil, jak toho nejlépe dosáhnout.
Zdroj: VOlvo

Kolik aut už jste za život vystřídali? Pět? Deset? Dvacet? Představte si ale, že byste mohli celý život jezdit jenom s jedním, a přitom se nijak neomezovat. Irv Gordon je důkazem, že to jde. V roce 2009 se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když mělo jeho Volvo najeto rovné tři miliony mil, tedy přes 4,8 milionu kilometrů. A od té doby na tachometr ještě další statisíce kilometrů naskákaly. Přitom když se na auto podíváte, nehádali byste mu ani desetinu.

Své Volvo P1800 si Irv koupil jako nové v roce 1966 a nyní, po více než půl století, s ním pořád brázdí silnice. Přitom jeho průměrný roční nájezd se pohybuje kolem 100 tisíc kilometrů, především díky tomu, že do práce to má 100 kilometrů. Jak je něco takového vůbec možné? Irv se o svůj tajný recept podělil a shrnul ho do deseti jednoduchých pravidel.

1. Kupte si auto, které máte opravdu rádi

Pokud ke svému autu nemáte vztah, nikdy mu nebudete věnovat takovou péči.

2. Poctivě měňte olej a filtry

Každý rok nebo 15 tisíc kilometrů vyměňte v autě olej včetně filtru, podle toho, co nastane dřív. Pokud existuje jedna zaručená cesta, jak motoru prodloužit život, je to podle Irva právě tohle.

3. Používejte originální díly

Šetřílkové to možná neuslyší rádi, ale Irv má v tomto ohledu jasno. Do jeho Volva patří jenom díly od Volva, které mu budou vždy sedět nejlépe.

4. Používejte jednu značku oleje

Budete tak mít jistotu, že svému motoru dopřáváte stále stejnou kvalitu.

5. Každý týden se podívejte pod kapotu

I úplný amatér by měl zvládnout jednoduchou kontrolu provozních kapalin a pohledem zkontrolovat, zda se někde něco neuvolňuje nebo netrouchniví. Stačí pár minut týdně.

6. Pravidelně své auto umývejte

Jednak tím posílíte svůj vzájemný vztah, hlavně ale vůz poznáte opravdu zblízka a velmi záhy odhalíte škrábance nebo jiná poškození. Ta mohou bez péče znamenat v budoucnu problém.

7. Dvakrát ročně auto voskujte

Pokud chcete, aby i po desítkách let a statisících či milionech kilometrů vypadalo k světu, dopřejte mu jednou za půl roku pořádnou ochranu karoserie před oxidací a poškozením.

8. Udělejte si z dealera a mechanika přátele

Čeká vás dlouhá cesta, na které se neobejdete bez dobrých parťáků. Je důležité mít osobnější vztah s lidmi, kteří se s vámi o auto budou starat.

9. Tankujte kvalitní palivo

Vždy je lepší tankovat u rušnějších čerpacích stanic, kde se palivo v nádržích často mění a hledí se na jeho kvalitu.

10. Problémy řešte hned

Pokud slyšíte divný zvuk, nepodceňujte to. Většinou bude vaše intuice správná. Čím déle se řešení problému odkládá, tím větší je riziko poškození.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV