Reklama
Archiv - Zprávy

10 rad, jak bezpečně dojet autem na dovolenou a zpátky

Chcete mít jistotu, že nic nepodceníte? Zkontrolujte si podle našeho seznamu, že myslíte vážně na všechno.
Zdroj: prima

Když naši rodiče jeli do Chorvatska nebo do Jugoslávie, tak se na to 14 dní vyspávali a škodovka dostala téměř generálku motoru. Dnes spousta lidí denně najezdí stovky kilometrů a na víkendy se jezdí lyžovat přes tři státy. Přestože žijeme v době, kdy jsme zvyklí prostě jen sednout do auta a jet kam se nám zlíbí, dlouhé cesty stále znamenají zvýšenou zátěž a specifická rizika. Pokud v létě plánujete přidat na tachometr pár tisíc kilometrů, některé věci byste neměli podcenit.

1. Zkontrolujte bod varu brzdové kapaliny

Samozřejmě už chcete hlavně vyrazit, dříve či později ale budete muset také zastavit. Brzdovou kapalinu byste měli vyměnit každé dva roky, a to ne kvůli množství, ale klesajícímu bodu varu. Brzdová kapalina je hygroskopická, takže postupně nasává vodu ze vzduchu – v autě třeba skrz těsnění a hadice. A čím více obsahuje vody, tím nižší je její bod varu. Při intenzivním brzdění se pak může brzy přehřát a část kapaliny se začne měnit na plyn. Ten se však na rozdíl od kapaliny dá stlačit - místo aby řidič stlačením brzdového pedálu předal skrze kapalinu sílu k brzdám, pouze stlačí plyn a dál už se pokyn nedostane.

2. Zjistěte si cestu

Navigace je obvykle bezva věc, tisíce lidí už ale dovedla do polí, bažin a jiných průšvihů. Při dlouhých cestách se na ni zbytečně nespoléhejte. V každém případě si předem aktualizujte mapové podklady, a pokud na danou navigaci nejste zvyklí, vyzkoušejte si nejprve její způsob komunikace při krátké projížďce. Stačí totiž jeden nepochopený příkaz a už se cesta komplikuje blouděním a stresem, zatímco atmosféra houstne výčitkami. Sami mějte jasno o směru a důležitých bodech trasy a předem si zjistěte případné krizové úseky s opravami a objížďkami.

3. Mějte klimatizaci ve formě

Nejde jen o pohodlí, ale i o bezpečnost - s chladnou hlavou se jezdí lépe, a to doslova. Při teplotě nad 25 stupňů se totiž rychle dostavuje malátnost a únava. Rozdíl oproti venkovní teplotě by ale při využití klimatizace neměl být vyšší než 4 až 5 stupňů, v extrémním případě 10 stupňů. Jinak hrozí teplotní šok a nepříjemné nemoci. Vzduch by také neměl foukat přímo na tělo, ale ani na nohy – jeho proud směřujte nejlépe vzhůru a k bočním oknům. Klimatizaci nechte zkontrolovat a dezinfikovat, jinak klesá její účinnost a stává se zdrojem roztočů, bakterií a virů.

4. Mějte slušné gumy

Ze všeho nejvíc o jízdních vlastnostech jakéhokoliv auta rozhodují zvolené pneumatiky a jejich stav. Víc než motor, víc než podvozek, víc než brzdy. Pneumatiky určují brzdnou dráhu, limity přilnavosti, ovladatelnost, riziko aquaplaningu a do značné míry i hlučnost nebo spotřebu. Určitě také nechcete, aby vám policie v polovině cesty zakázala pokračovat kvůli nedostatečné hloubce dezénu. Před jízdou dofoukněte všechna čtyři kola přesně tak, jak radí výrobce pro dané zatížení. Hodnoty se liší podle počtu členů posádky a podhuštěné gumy se budou přehřívat.

5. Vážně máte platné STK?

Když už jsme u těch policistů a zákazů pokračovat v jízdě… „Propadlá technická“ každoročně překvapí velkou část z nás. Stejně jako propadlá parkovací karta nebo průkazka na městskou dopravu. A dokud státní správa nezavede systémy včasného upozornění třeba e-mailem, tak to tak i zůstane. Bez platné technické kontroly se ale vystavujete riziku velkých problémů v případě jakékoliv nehody, a to jak s mocí státní, tak s pojišťovnami. Červenec a spren jsou přitom statisticky nejnebezpečnější měsíce a silnice jsou plné unavených, nezkušených nebo vystresovaných lidí.

6. Rozložte správně hmotnost

Naložené auto má přirozeně trochu jiné jízdní vlastnosti než prázdné, rozdíly však lze minimalizovat. Těžké předměty umístěte co nejníže a co nejblíže k nápravě, aby se zbytečně nepřesouvalo těžiště vozu. Co nejvíce věcí dejte do kufru, dovnitř kabiny patří jen to opravdu důležité. Snažte se také odolat pokušení odkládat menší zavazadla na plato kufru. V případě nehody mohou letící předměty pro posádku představovat velké nebezpečí.

7. Zaveďte palubní pravidla

Řidič je v autě ten nejdůležitější a spolujezdec se mu musí přizpůsobit. I když je to třeba on, kdo má jinak v rodině hlavní slovo. Týká se to jízdního stylu, nastavení klimatizace nebo třeba hudby. Obecně platí, že příliš pomalá hudba uspává, zatímco příliš hlasitá vede k agresivnější jízdě. Za jízdy také nekuřte, zakouření kabiny totiž snižuje pozornost řidiče. Naopak dostatečně větrejte, dělejte pravidelné přestávky a před jízdou ani během jízdy nejezte těžká jídla.

8. Doplňte provozní kapaliny

Vysoké rychlosti na dálnicích, dlouhé zatížení v kuse a těžký náklad se mohou projevit také zvýšenou spotřebou oleje. Ne každé auto je přitom vybaveno kontrolkou signalizující jeho nedostatek. Před cestou proto zkontrolujte a případně doplňte na správnou míru nejen olej, ale také vodu do ostřikovačů a chladící a brzdovou kapalinu. Pokud je množství oleje dlouhodobě na minimální hodnotě, způsobuje to jeho rychlé stárnutí a ztrátu kvality. I chladící kapalina by se měla po několika letech měnit, neboť přestávají účinkovat látky chránící vnitřní prostor chladicího systému proti korozi.

9. Prověřte brzdy i světla

Světla svítí! Stěrače stírají! I když to zní banálně, věnujte alespoň před ojdezdem na dovolenou čas pečlivější kontrole auta. Pravidla nám ji sice ukládají před každou jízdou, ale asi není na světě člověk, který by se tím řídil. O to víc se hodí jednou za čas auto poctivě obejít. Důležitá je správná funkce všech světel, dobrý stav brzdových kotoučů a destiček a ani pod autem by nemělo nic drnčet nebo se odlupovat.

10. Připravte se na formality

Čekají vás cestou placené dálnice? Jaký systém na nich funguje? Budete potřebovat místní měnu i v tranzitních zemích? Co pokrývá vaše cestovní pojištění a co je třeba připlatit? Máte po ruce číslo na asistenční službu? Máte alespoň jeden telefon s roamingem či přístupem k internetu? Jaká specifická pravidla silničního provozu platí v zemích, kterými budete projíždět, třeba na kruhových objezdech, v křižovatkách nebo při jízdě na dálnici? Máte všechny doklady? Na všechny tyto otázky byste měli znát odpověď.

 

Připraveno ve spolupráci s Autotým.cz.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV