Reklama
Archiv - Zprávy

10 neuvěřitelných faktů o novém Bugatti Chiron

Jen 15 minut dokázaly přežít pneumatiky Bugatti Veyron rychlost 400 km/h, což ale nikomu nevadilo, protože palivo došlo už po 11 minutách. Jakými zajímavými údaji se může pochlubit jeho nástupce Chiron?
Zdroj: Bugatti

Už víte, že má výkon 1500 koní a 1600 Nm. Že zrychlí z nuly na stovku za méně než 2,5 sekundy, na dvoustovku za 6,5 sekundy a na třístovku za 13,6 sekundy. A že na silnici zvládne jet rychlostí 420 km/h. Nové Bugatti Chiron je ale ve skutečnosti ještě mnohem zajímavější, když se podíváte na jeho neobyčejné technické detaily.

1. Nikdo nezná maximální rychlost

Zajímá vás, o kolik je Chiron rychlejší než jeho předchůdce Veyron? To lidi v Bugatti také, jenže ani oni to neví jistě. Veyron stanovil rychlostní rekord mezi sériově vyráběnými auty na 407 km/h, Veyron SuperSport se pak dostal až na 415 km/h. Chiron je elektronicky omezen na 420 km/h, Bugatti ale slibuje, že v nejbližší době otestuje i jeho limity fyzikální. Spekuluje se i o rychlostech 450 nebo 460 km/h.

2. Je to gigantický boiler

Osmilitrový šestnáctiválec se čtyřmi turby, výkonem 1500 koní a točivým momentem 1600 Nm generuje ohromný výkon, ale také spoustu tepla. Aby ho chladicí systém dokázal efektivně uchladit, má celkem deset chladičů. Přes ně proteče každou minutu 800 litrů vody, tedy více než 13 litrů za sekundu.

Reklama

3. Má audio s diamanty

Podle lidí z Bugatti je Chiron „nejrychlejší koncertní síní světa“. Fantastický audiosystém na palubě se může mimo jiné chlubit také diamantovými membránami pro dokonalý přenos zvuku. Zvuk na palubě je tak perfektně vyladěný, že se jeho nastavení liší i podle zvoleného interiéru a typu kůže.

Reklama

4. Je v něm vážně hodně karbonu

Kdyby se ze všech uhlíkových vláken použitých k výrobě karbonového monokoku udělalo jedno dlouhé, vzdálenost mezi Zemí a Měsícem by překlenuly devětkrát. Případně byste s nimi mohli bezmála stokrát omotat naší planetu. Poprvé je například z karbonu i celá zadní část auta.

5. Má největší lampičku na světě

Jen se nesmějte, každé prvenství se počítá! Středem interiéru Chironu se táhne nádherný oblouk světla zasazený do jediného kusu hliníku, který se může pyšnit titulem nejdelšího světelného vodiče, jaký byl kdy v autě použit. Ano, už si nemůžeme ani večer číst v posteli, aniž bychom se necítili méněcenně.

Reklama

6. Vysává vzduch z okolí

Kromě vody spotřebuje čtyřikrát přeplňovaný šestnáctiválec také ohromné množství vzduchu. Dle údajů automobilky projde jeho motorem každou minutu provozu 60 tisíc litrů okolního vzduchu.

Reklama

7. Znak je z ryzího stříbra

Jediným dílem, kde se přísně nešetřilo na váze, je prý znak Bugatti na přední masce. Celý kus o obvodu 26 centimetrů je vyroben z ryzího stříbra. Což je pozoruhodné především proto, že Chiron je i tak o metrák a půl těžší než jeho předchůdce. Možná měl být znak raději z plastu.

8. Má extra průrazný airbag

 Zní to strašidelně, ale jen na první pohled. Aby airbagy nenarušovaly konstrukci auta a zároveň dokázaly posádku ochránit, jako první na světě dokážou prorazit skrz karbonový kryt. Bude to asi příšerně drahé na opravu, ale to je každá nehoda v autě za 65 milionů. Hm. Vlastně to zní strašidelně pořád.

Reklama

9. Má katalyzátor o velikosti města

Nemůžete čekat, že taková bestie bude zrovna ekologická. Rozhodně se ale snaží. Celková plocha katalytické vrstvy je 230 tisíc metrů čtverečních. V přepočtu na oblíbená fotbalová hřiště je to přibližně 30. Katalyzátorů najdete ve voze celkem šest, přičemž každý ze dvou hlavních je sám o sobě šetkrát větší než je obvyklé v běžných autech.

Reklama

10. Má vážně malý kufr

 Škoda Octavia Combi může jásat. Zavazadlový prostor Chironu má objem pouze 44 litrů, což je o rovných 100 litrů méně, než kolik měla původní maličká Mazda MX-5. Vejde se tak do něj pouze jeden kufr o rozměrech běžného palubního zavazadla v letadle. Ale vadí to? Průměrný majitel o polovinu levnějšího Veyronu měl 84 aut, 3 letadla a jachtu, takže ani pro majitele Chironu asi nebude problém vypravit do cíle soukromý tryskáč s garderóbou.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV