Reklama
Testy

Vylepšená Toyota GR Yaris je nejlepší sériové sportovní auto na světě. Z řidiče udělá závodníka

Japonská automobilka upravila kapesní sporťák podle požadavků zákazníků. Výsledek je fenomenální!
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Kapesní hot hatch s výkonným tříválcem, manuální převodovkou a pohonem všech kol sice při příchodu na trh pobláznil celý svět, ale shazovala ho některá nešťastná technická řešení, na která později upozornili jejich noví majitelé. Inženýři Toyoty však dlouho nelenili, celý GR Yaris do šroubku rozebrali a upravili přesně tak, jak si zákazníci přáli. No a výsledek? Lepší a zábavnější auto jsem za svůj život neřídil!

Vyměnit stačí pouze sedačky

Na prezentaci modernizované Toyoty GR Yaris do francouzského Lyonu jsem odletět, aniž bych měl nějaká velká očekávání. Předpokládal jsem, že se svezu po nějakém polygonu a pár frekventovaných okreskách s autem, které už moc dobře znám, akorát bude mít jinou přední masku, větší displeje, více asistentů a v nejlepším případě pár koníků navíc. Prostě facelift, jak je v dnešní době zvykem. O to víc jsem pak byl fascinovaný, když všechno bylo úplně jinak.

Na pohled se totiž nezměnilo prakticky vůbec nic, přibyla snad jen nová šedivá barva karoserie, která mimochodem GR Yarisu sluší vůbec nejvíce, příplatková kovaná kola a mezichladič s velmi viditelným nápisem GR-Four. To je ale spolu s několika novými vyměnitelnými díly ze zásadnějších změn na exteriéru všechno. O poznání více se toho odehrálo v interiéru, kde zůstala jen ta nejdůležitější tlačítka, která se navíc přemístila blíže k řidiči.

Nový je zde také multimediální systém Toyota Smart Connect s osmipalcovou barevnou dotykovou obrazovkou a 12,3palcový digitální přístrojový štít. Tyto dvě obrazovky pak nyní propojuje zvláštní a poměrně lacině vypadající plastová stěna. Každopádně svůj účel plní, protože tím vše sjednocuje a dělá tak interiér přehlednější. Drobný problém jsem měl také se sedadly, která jsou sice komfortní, ale při ostré jízdě jsem z nich kvůli měkkým bočnicím vypadával. Skořepiny by kapesnímu hot hatchi slušely více.

Vyměnit sedačky bude však jediná úprava, kterou bude muset majitel nového GR Yarisu udělat, protože o všechno ostatní už se postarali inženýři v Japonsku. Celé auto totiž od základu rozebrali a to, co u předchozího bylo špatně, vzali a předělali. A nebylo toho vůbec málo. Začněme například tím, že v nabídce přibyla automatická převodovka, po které se zákazníci hodně sháněli. Aktuálně už dokonce tvoří 70 procent prodejů!

Zvuk přes reproduktory

Konkrétně jde o osmistupňovou automatickou převodovku s planetovou skříní s hydrodynamickým měničem točivého momentu. Automobilka ji nazývá GAZOO Racing Direct A/T a při jejím vývoji cílila na co nejrychlejší podřazování. Zatímco běžné systémy řazení detekují pouze některé aspekty chování vozu, jako například intenzitu zpomalování a rychlost, optimalizovaný software nové „toyotí" převodovky byl odladěn tak, aby sledoval používání brzd a akceleračního pedálu. Dokáže tak předvídat nutnost přeřadit ještě před tím, než řidič cokoliv udělá.

S novým automatem je pak GR Yaris dokonce i rychlejší, alespoň na testovacích okruzích automobilky. Co se týče akcelerace z nuly na stovku, tak ta je u obou převodovek shodná. U šestistupňového manuálu se zase objevil nový dvouhmotový setrvačník, který je zodpovědný za zvýšení točivého momentu u celé pohonné soustavy. Spojkový pedál je pak ještě tužší, aby více odpovídal sportovnímu charakteru GR Yarisu.

Většími úpravami prošel i přeplňovaný benzinový tříválec o objemu 1,6 litru. Už při uvedení na trh byl tím absolutně nejvýkonnějším tříválcem na světě a ani teď tomu není jinak. Posílil totiž o 19 na 280 koní a o 30 na 390 Nm. Zvýšení výkonu motoru pak samozřejmě doprovázejí opatření k zajištění jeho odolnosti. Testování opět probíhalo na závodních okruzích a na trasách rally, kdy motor prošel peklem japonského šampionátu i japonského seriálu vytrvalostních soutěží.

Z provedených úprav stojí za zmínku například odolnější ventilový rozvod, nový materiál výfukových ventilů a navýšení tlaku vstřikování paliva. Byly použity nové lehké písty s otěruvzdornými kroužky a doplněn nový senzor plnicího tlaku. Součástí standardní výbavy pro Evropu je paket výkonného chlazení, který zahrnuje přídavný chladič prodlužující dobu, po kterou může jet nový GR Yaris na plný plyn, upravené sání vzduchu nebo mezichladič s vodní sprchou manuálně ovládanou skrze tlačítko v interiéru.

O zvukový zážitek se pak stará akustický systém ASC (Active Sound Control), který pomocí mikrofonu detekuje zvuk motoru a přes reproduktory ho posílá do kabiny. Důležitým vylepšením v neposlední řadě prošlo také upevnění tlumičů ke karoserii. Stačilo přitom přidat pár šroubů navíc, aby nedocházelo k deformaci horních pouzder při sportovní jízdě a tím i rozladění geometrie. Přídavné šrouby zároveň přinesly ostřejší řízení s lepší odezvou.

Tolik sprostých slov!

Seznam provedených změn se možná nezdá být takový, aby měl skutečný vliv na jízdu, jenže opak je pravdou. Už předchozí GR Yaris byl opravdu povedeným ostrým autem, které by se na klikatých okreskách trhlo kdejakému Ferrari nebo Lamborghini. Jenže jeho nová podoba je ještě o úroveň někde jinde. Nyní je v útrobách čistokrevným rallyovým speciálem, který akorát dostal veškeré vybavení k tomu, aby mohl jezdit v běžném provozu.

Jo a pamatujete si, jak jsem v úvodu psal, že určitě budeme jezdit po nudných frekventovaných francouzských okreskách nebo polygonu? Tak i tady jsem se zatraceně mýlil! Přesvědčit se o kvalitách vylepšeného GR Yarisu jsme se totiž mohli na dechberoucích silnicích spjatých s ikonickou rallye Monte Carlo i plnohodnotném závodním okruhu. Když jsme pak s kolegou Hrubisem poprvé zamáčkli plyn do podlahy, troufnu si říci, že tolik sprostých slov v historii nepadlo ani během fotbalového utkání mezi Spartou a Slávií. Ta dravost, ta surovost, ta neupadající touha zrychlovat nás dostala do absolutní euforie. Nikdy jsem takový projev motoru nezažil, a už rozhodně ne u tříválce!

Týká se ale pouze verze s manuální převodovkou, která ve skutečnosti působí mnohem sportovněji. Osmistupňový automat funguje také špičkově, jen je řazení na můj vkus až příliš plynulé a bez jakékoliv odezvy. Rozhodně ne ale pomalejší. Na denní ježdění je potom automat bezpochyby vhodnější, zejména kvůli tuhé spojce i tuhému chodu páky ve vymezených drahách šestistupňového manuálu.

Rallyový je také samotný zvuk benzinového tříválce, který uvnitř díky reproduktorům pořádně hlučí. Po uvolnění plynového pedálu se pak k němu přidává syčivý zvuk turba. Vtipné však je, že navenek je GR Yaris jen o trochu hlasitější než elektromobil. Vnějšímu okolí jde kapesní sporťák naproti i spotřebou paliva a tím pádem nízkou produkcí emisí. Pokud s ním totiž jedete úplně normálně, například po dálnici, vezme si z nádrže zhruba 7,8 l/100 km.

Auto, které nemá konkurenci

Vše nakonec ještě podtrhuje naprosto precizní naladění podvozku, které zas a znovu odpovídá rallyovému speciálu. Člověk může být s odpuštěním totální magor a škubat volantem, brzdit nebo dávat plný plyn uprostřed zatáčky, jenže s tím autem to vůbec nic neudělá. Nepřetočí se, nepůjde do nedotáčivosti a ani se nenakloní. Zůstane doslova jako přibité k silnici! Pokud tedy nezatáhnete za klasickou ruční brzdu, která odpojí zadní pohon. To pak GR Yaris jde okamžitě do smyku. Jakmile ji pustíte dolu, zadní kola se opět začnou točit. Podvozek zároveň žehlí většinu nerovností, takže se nemusíte bát, že by vám GR Yaris v některé zákrutě odskákal ven ze silnice. Neexistuje čitelnější a ovladatelnější sériové auto, prostě neexistuje!

Pohon všech čtyř kol si navíc můžete nastavit přesně podle svého gusta skrze volič jízdních režimů. Ve výchozím módu se hnací moment standardně rozděluje mezi přední a zadní nápravu v poměru 60:40, s novým systémem variabilního rozdělování se v režimu Track tento poměr mění v rozsahu 60:40 až 30:70. Do zatáčky GR Yaris najíždí s rozdělením 60:40, které se na výjezdu změní na 30:70. V režimu Gravel je pak hnací moment v poměru 53:47. Spolehnout se v neposlední řadě můžete i na supervýkonné brzdy s odvětrávanými kotouči, které nevadnou ani po desítkách kilometrů ostré jízdy. Snad jen řízení by mohlo být o něco lehčí, tady je tuhost na úkor horší zpětné vazby.

Závěrem pak řeknu jediné, v životě už jsem seděl v lecčem, ale nový GR Yaris bych si netroufl srovnat s ničím, co může běžně jezdit po silnicích. Hyundai i20 N, Volkswagen Polo GTI, Ford Focus ST nebo Honda Civic Type R mi ani z poloviny nedokázaly doručit takové svezení jako právě tato kapesní Toyota. Podobný zážitek a pocity jsem měl snad jednou jedinkrát, a to na sedadle spolujezdce ve Škodě Fabii Rallye 2. No a pokud si teď říkáte, že 1 249 000 Kč je opravdu hodně, tak není. Pochopíte to ale až ve chvíli, kdy se svezete. Jo a pospěšte si, v Česku zbývá pro letošek nějakých 90 aut s tím, že příští rok už jich tolik rozhodně nebude.
Reklama

Diskuze

Jarmil - 04.07.2024 11:37:14
Nejlepší seriové sportovní auto na světě s 3 válcem.. A po cestě si nezapomeťe koupit prášky proti dešti, to když spolknete tak na Vás neprší. Masakrální blábol. Kolik Vám za tu nalejvačku zaplatili??

Nový Ford Explorer potěší pašeráky i náročné řidiče. Navíc je levnější než bestseller od Tesly

V okolí Lublaně jsme se svezli v pořadí druhým čistě elektrickým SUV s modrým oválem na kapotě
21.06.2024 14:00
|
4
Reklama

Třást strachy by se brzy mohla i Škoda Fabia. Vyzkoušeli jsme MG3, které má hodně co nabídnout

Poprvé jsme se svezli s malým čínským hatchbackem. A zaujal nás
20.06.2024 14:05
|
4
Reklama

Mazda MX-5 slaví 35 let. Jako dárek dostala módní kabát, ale emise ji obraly o dvoulitr

Vyzkoušel jsem nový modelový rok japonského roadsteru a rozloučil jsem se s vrcholným motorem
18.06.2024 12:14
|
1

Pět metrů dlouhé kombi má styl i spoustu místa pro rodinu. Řídili jsme nové BMW 5 Touring

Kromě nafty a benzinu vůz poprvé dostal i elektrický pohon. Vyzkoušeli jsme si autonomní jízdu
30.05.2024 14:08
|
0

První celoroční pneumatika uspěla v testech. Provoz v zimě i v létě s ní vyjde překvapivě levně

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 se prodává i na českém trhu a cenami se blíží běžným plášťům
17.07.2024 08:55
|
24

Luxusní elektromobil za 326 tisíc korun. Konkurent Tesly prodává svá auta s 80procentní slevou

Automobilka Fisker, která ohlásila bankrot, chce za minimální ceny prodat vyrobené elektromobily
16.07.2024 08:21
|
3
Reklama

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0

Němci budou moci usednout za volant posíleni marihuanou. V Česku za to hrozí tvrdé tresty

Hladina THC by u řidiče neměla přesáhnout hranici 3,5 nanogramu, což odpovídá 0,2 promile alkoholu
09.07.2024 08:09
|
3
Reklama
Autosalon TV