Reklama
Testy

Volvo V90 do zásuvky má až přehnaně vysoký výkon. Ekologickou značku si ale kupodivu zaslouží

S trochou sebekontroly lze jezdit jen na elektrický pohon. Větší baterie umožňuje až 80 km dojezdu
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Hybrid do zásuvky se možná stal pro některé majitele jen propustkou k volnému parkování v centru Prahy, u modernizovaného Volva V90 T8 AWD Recharge by to ale byla škoda. Vždyť toto rodinné kombi disponuje výkonem 455 k, což je pro srovnání o pět koní víc než u Porsche 911 Carrera S. Přitom slibuje spotřebu 0,8 litru benzinu na 100 km. To jsou jen těžko uvěřitelné parametry. V redakčním testu jsme se proto snažili zjistit, jak fungují v realitě.

Obr, který stárne pomalu

Volvo V90 asi není potřeba dlouze představovat. Téměř pět metrů dlouhé kombi se vyrábí už od roku 2016 a tak by spíš mělo vyhlížet nástup nové generace. I když už nemusí své konkurenty stíhat v oblasti technologické, nabízí prostoru na rozdávání. Podívejte se například do našeho srovnání velikostních parametrů Volva V90 s Mercedesem-Benz E kombi a Audi A6 Avant. Najdete ho zde.

Švédové nicméně dokazují, že jejich design jen tak nestárne. Jednoduché křivky jsou dnes už klasické, stejně tak s lehkostí pojatý interiér. Palubní deska nemá moc tlačítek, jen ta nejdůležitější. Vše se skrylo do zábavního systému. Kabina i díky tomu působí vzdušně. Jasně, tady vás neohromí obrovské displeje jako u konkurence. A i když už klasické budíky dávno nahradila obrazovka, stále jde o prostor, který si nejvíc oblíbí spíš fanoušci klasického ovládání automobilů. Startování pomocí otočného fyzického tlačítka je zkrátka lahodné.

Na výšku situovaná obrazovka má velmi jednoduché menu. Možná až moc, protože se některé důležité funkce schovaly hluboko do něj a špatně se za jízdy hledají. O to víc, když si po chvíli používání ulepíte obrazovku svými otisky prstů (schválně se podívejte do fotogalerie). Na druhou stranu musíme jednoznačně pochválit implementaci služeb Googlu. Pro přesnou navigaci tak už není potřeba připojovat váš chytrý telefon, Google Maps jsou k dispozici v menu, samozřejmě včetně aktuálních dopravních informací. A lze je zobrazit i na displeji přístrojového štítu.

Sedadla vpředu nabízí široké možnosti nastavení, na delší cestě nám ale přišla překvapivě tvrdá. To je ale spíš otázka osobních preferencí. Prostoru je na palubě hodně i vzadu. A totéž platí pro kufr, který pod elektrickým víkem skrývá 560 litrů. Kromě toho nabízí chytrá řešení, ať už jde o elektricky pohyblivou roletku, nebo výklopný dělící díl s gumou a háčky pro menší nákup. Tohle je ideální rodinné auto. Kdo potřebuje SUV?

Testované Volvo V90 si můžete prohlédnout v následující komentované fotogalerii:

K dobíjení není potřeba zásuvka

Proč ale testovat Volvo V90, když se už vyrábí tak dlouhou? Automobilka totiž modernizovala své plug-in hybridní motorizace a jednou z nich je i verze T8 AWD Recharge, kterou máme k testu. Pohonné ústrojí dostalo řadu vylepšení, třeba silnější elektromotor na zadní nápravě (proto AWD), který má nyní výkon 145 koní. Vyšší výkon má i přeplňovaný benzinový čtyřválec (místo kompresoru nyní dostal turbodmychadlo), kterému pomáhá startér-generátor. Celkově tedy systém nabízí 335 kW (455 k) a točivý moment 709 Nm. I když auto váží přes dvě tuny, zvládne akcelerovat z nuly na 100 km/h za 4,8 sekundy. Jako u každého Volva má ale bohužel omezenou maximální rychlost 180 km/h.

Inovací prošla i baterie, přidáním dalších článků dosáhla na kapacitu 18,8 kWh a lze ji nabíjet výkonem až 6,4 kW. Automobilka díky tomu může slíbit dojezd čistě na elektřinu s hodnotou 88 kilometrů. Proto tedy v cyklu WLTP vychází až podezřele nízká konzumace paliva 0,8 litru benzinu na 100 km. Není asi potřeba upozornit na to, že v případě takového plug-in hybridu velmi sině záleží na tom, jak s ním budete jezdit a kdy budete nabíjet. Dojezd je v realitě o něco nižší, ale na 60 až 70 kilometrů se dá bez problémů dosáhnout. Na baterie jede Volvo až do rychlosti 130 km/h. Mělo by tedy pokrýt i denní dojíždění lidí bydlících dál za městem a teoreticky se s ním dá pohodlně přes týden jezdit jen na elektřinu. Z tohoto hlediska si tedy ekologickou značku EL zaslouží.

V90 má několik jízdních režimů, tedy Hybrid, Power, Pure a Constant AWD. Ty v každodenním životě až zas tak řešit nemusíte. Mnohem zajímavější jsou ale režimy využití baterie – Automatický, Zachovat, Dobít. V prvním jmenovaném si systém sahá k elektřině kdykoliv, kdy to uzná za vhodné, a tak podle nabití budete jezdit na elektřinu v městském provozu i na dálnici. V režimu Dobít ovšem dokáže dodávat energii do baterie za jízdy nejen z brzdění, ale i přímo z motoru. To je právě výhodné na dálnici, samozřejmě ale pak musíte počítat s vysokou spořtřebou.

Konkrétně my jsme po ujetí 100 kilometrů na dálnici předepsanou rychlostí 130 km/h v režimu Dobít dobili něco málo přes polovinu baterie, což přidalo 40 kilometrů dojezdu čistě na elektřinu. Spotřeba ale byla 12 litrů benzinu na 100 km. S využitím dobíjení jsme tedy jeli jako bychom spotřebovali 8,57 litru na 100 km. Na tak výkonné auto to není špatné, pro spotřebu blížící se tabulce je ale nutné, abyste měli zásuvku co možná nejčastěji k dispozici.

Rychlý v přímém směru

Nutno podotknout, že abyste dosáhli rozumné spotřeby, budete muset občas bojovat se svou touhou „pořádně tomu naložit“. Extrémně vysoký výkon, který v rodinném kombi působí až nepatřičně (ano, víme, že existuje Audi RS6 Avant), totiž svádí k cestování, při kterém se zdá, že ostatní účastníci silničního provozu spíš stojí na místě, než že by se hýbali. Volvo vás opravdu zamáčkne do sedaček, elektromotor dodává vozu masivní pružnost prakticky za každé situace, což podporuje i dobře naladěná osmistupňová automatická převodovka. K ní máme jedinou výtku, která se ale netýká rychlé jízdy. Při manévrování s vozem je totiž potřeba pro posun z polohy D do R nebo nazpět stisknout joystick dvakrát. Má to sice logický smysl, protože mezi těmito polohami je ještě neutrál, ale drtivá většina jiných aut s tímto způsobem ovládání ho automaticky přeskakuje, což je příjemnější a rychlejší.

Ale zpět k jízdě. U Volva V90 asi není nutné tolik zdůrazňovat, že bude rychlé jen v přímém směru. Poslouží jako raketa na dálnici a šílený výkon pomůže hlavně k rychlému a tedy co nejbezpečnějšímu předjíždění ostatních. Okresní silnice plná zatáček ale není jeho doménou, jakkoliv se lze nechávat vytáhnout z oblouku pod plynem a vychutnat si dynamiku aspoň takto. Velmi těžké auto s podvozkem zaměřeným na komfort totiž řidiči dává samo pocit, že silnice je pro něj docela těsná, a kdyby to nepochopil, doplní to většími náklony v zatáčkách. Tohle je velmi rychlé vozidlo, nikoliv však sportovní. Kdo by to ostatně od Volva čekal?

A pak je tu ještě jeden problematický aspekt, kterým je cena. Testované Volvo V90 T8 AWD Recharge začíná na astronomických 1 944 900 korunách, což je o 560 tisíc víc než jeho základní provedení. O ekonomických důvodech tedy nemůže být vcelku řeč, ostatně k mání je i méně výkonný plug-in hybrid T6 AWD Recharge, jenž má o 200 tisíc korun nižší cenovku (kompletní ceník Volva V90 najdete v našem katalogu zde). Tohle je prostě auto pro ty, kteří chtějí to nejlepší. A to bez ohledu na konkurenci, která za takové peníze dokáže také ledasco nabídnout. Podívejt se do našeho srovnání zde.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 07.11.2022 01:02:49
PROC ???? JO VOLVO JE PRY BEZPECNE !!!! ALE ZA TAK NEBEZPECNOU CENU ???? SNAD JEDINE KDYBY SE VENOVALO KROM BEZPECNOSTI I ZACPE !!!! PRD A ZMENILO NAZEV NA VOLNO !!!! TO PAK JO NA TAKOVE XVATCE A V ZACPE !!!! MIT !!!! VOLNO !!!! PAK VOLHO

Elektrické Volvo C40 zadupe svou konkurenci brutálním výkonem. Dojede až tam, kam slibuje

Novinku na českém trhu jsme krátce vyzkoušeli v okolí Prahy. Má stylovou karoserii, ale fádní kabinu
06.06.2022 07:29
|
4
Reklama

Volvo zdražilo všechny své modely. Některé z nich navýšily ceny až o 145 tisíc korun

Prémiové vozy ze Skandinávie mění cenovky o desítky tisíc. Nejméně se úpravy dotkly elektromobilů
29.04.2022 13:59
|
2
Reklama

Volvo jako první světová automobilka přestalo posílat svá auta do Ruska. Bojí se sankcí

Kromě osobních aut Rusko přijde i o nákladní vozy. Firma dokonce zastavila jejich výrobu v zemi
01.03.2022 13:03
|
4

Šílenost, nebo vizionářství? Volvo bude do deseti let pouze elektrické a prodávané jen online

Ceníky budou jednotné a od prodejce tak už slevu nedostanete. Dealeři však končit nebudou
02.03.2021 14:35
|
4

Avii jste poznali podle typického pachu i barvy. Víte, jak se jí přezdívalo? Vyzkoušejte kvíz

Avie z Prahy dobyly komunistický svět. Teď už jich zbývá jen pár, ale jejich znalců je pořád dost
14.04.2024 08:47
|
0

Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0
Reklama

Takhle teď budou vypadat všechny vozy značky Alfa Romeo. Milano je její první model do zásuvky

K mání budou hned dvě výkonnostní varianty elektrického pohonu i hybrid s tříválcem
11.04.2024 10:04
|
0

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
09.04.2024 14:00
|
8
Reklama
Autosalon TV