Reklama
Testy

Test SsangYongu Musso Grand: Stojí méně než konkurence, přitom má výbavu jako BMW

Otestovali jsme modernizovaný korejský pick-up, který sází na nízkou cenu a luxusní interiér
Zdroj: Robin Běhal

SsangYong Musso Grand se na českém trhu poprvé objevil v roce 2019 a s délkou 5,4 metru zaujal pozici největšího modelu v portfoliu korejské automobilky. Jeho poslání bylo jasné: nabídnout zákazníkům ověřenou techniku za rozumné peníze, která zvládne tvrdé zacházení. Uběhlo pár let a cenově dostupný pick-up si dokázal získat poměrně slušnou popularitu. Aby ale model Musso dokázal být konkurenceschopný i v nastávajících letech, přišel letos s decentní modernizací, která mu přinesla fešáčtější výraz a celou řadu komfortních či bezpečnostních prvků.

Plně vybavený kousek

Nám se do redakčního testu dostal SsangYong Musso Grand ve vymazlené výbavě Premium, který měl pod kapotou turbodieselový čtyřválec 2.2 e-Xdi-220 a 6stupňový automat Aisin. Dále byl náš testovací kousek postavený na pětiprvkové zadní tuhé nápravě (v nabídce je i tuhá náprava s listovými pery) a disponoval off-road výbavou v podobě přepínatelného pohonu všech čtyř kol, redukce a automatické uzávěrky zadního diferenciálu. 

Než se vrhneme na samotný test, pojďme si představit konkurenty korejského pick-upu, mezi které patří například Ford Ranger, Volkswagen Amarok, Mitsubishi L200, Renault Alaskan a další. Navzdory nemalému počtu soupeřů nemá SsangYong přemožitele v nejnižší ceně, která u Mussa startuje na 699 tisíc korunách. Podrobný ceník a technické specifikace vozu naleznete v našem katalogu ZDE.

Musso se sice vrtí, ale dobře tlumí velké díry

Chování mussa na silnici nepřipomíná plnokrevný pick-up. Na svědomí to má tuhá víceprvková zadní náprava, která se u této kategorie užitkových vozidel používá jen zřídka (standardně se používá tuhá zadní náprava s listovými pery). SsangYong tak sice nabízí lehce komfortnější jízdu na nerovné silnici, ale na druhou stranu přišel o zhruba 200 kilogramů užitečné hmotnosti, což už je znatelný handicap.

Navíc i se sofistikovanější zadní nápravou nebylo cestování s korejským pick-upem vyloženě pohodlné. Vůz se vrtěl na sebemenší nerovnosti (obzvlášť když není zatížená korba) a s řidičem to v sedačce neustále házelo. Abychom ale podvozek jenom nekritizovali, musíme uznat, že s většími dírami a výmoly se model Musso dokázal vypořádat lépe než většina konkurentů v podobné cenové relaci. Příjemnější jízdě také výrazně pomohla naložená korba, která vůz na silnici znatelně zklidnila a eliminovala zmiňované natřásání karoserie. 

V zatáčkách mu to moc nejde, ale je s ním sranda

Co se týče dovedností v zatáčkách, nebyl SsangYong Musso zrovna sniper apexů. Při zatáčení se kabina značně nakláněla a vůz nebyl při svižnějším tempu stabilní, což se dá u užitkového auta s hmotností 2,2 tuny čekat a nemůžeme mu to mít za zlé. Přesto jízda po klikatých okreskách nebyla vůbec nudná. Ba naopak si šlo s dlouhým pick-upem užít spoustu zábavy. Kombinace zadního pohonu, na půl vypnuté stabilizace a mokré vozovky umožňovala v pomalé rychlosti jezdit ostré zatáčky zcela bokem. Po chvíli sice bezpečnostní a asistenční systémy zasáhly, ale i tak se s Mussem Grand dalo pořádně vyblbnout. 

Do náročného terénu ho raději neberte

Jelikož SsangYong Musso není určený pouze na jízdu po hladké silnici, rozhodli jsme se ho vzít do středně náročného terénu (zabahněná louka, polní cesta, strmý kopec), kde jsme otestovali jeho offroad výbavu. Bohužel musíme konstatovat, že z terénních schopností korejského pick-upu jsme byli lehce zklamáni. Uvědomujeme si, že SsangYong byl obut do silničních pneumatik, ale i přesto jsme od něj čekali trošku více.

Vrásky na čele nám dělal automatickou uzávěrkou zadního diferenciálu, která fungovala dost podivně. Důsledkem toho bylo neustálé prohrabávání zadních kol (obzvlášť toho vnitřního). Další aspekt, který hrál v terénu roli, byl obrovský rozvor pick-upu, kvůli kterému měl SsangYong špatný přejezdový úhel. To v praxi znamenalo, že musso mělo při přejezdu kopců tendenci zasekávat se na "břiše". 

Také jsme v průběhu testování mimo zpevněné silnice zjistili, že příplatková 20palcová chromovaná kola nemají bahno a písek v oblibě. Upřímně jsme to v naší reakci ještě nezažili, ale po opláchnutí stylových disků jsme na nich našli početné vlasové škrábance.

Motor měl obrovskou sílu, ale dynamika zaostávala

Příjemně nás překvapil naftový čtyřválec 2.2 e-XDI s výkonem 181 koní a točivým momentem 420 Nm, který měl obrovský zátah v nízkých otáčkách. Horší to bylo s dynamikou a chutí akcelerovat ve vyšších rychlostech. Na druhou stranu užitkový vůz vysokou maximální rychlost nepotřebuje. Mnohem důležitější je síla na tažení těžkých předmětů, kterou SsangYong Musso rozhodně má. Musíme také pochválit dobrý chod 6stpuňové automatické převodovky Aisin, která sice neřadila bleskově, ale změna převodového stupně probíhala hladce a nedoprovázelo ji žádné škubnutí. 

Pokračování testu, kde se budeme zaobírat interiérem a dalšími detaily, naleznete v galerii pod tímto textem.

Shrnutí a závěr

SsangYong Musso Grand je pick-up, který dokáže za rozumné peníze nabídnout nevídaně luxusní interiér, silný motor a dobře fungující automatickou převodovku a na užitkový vůz příjemné jízdní vlastnosti. Má ale i své mouchy, mezi které patří například výrazné natřásání kabiny na nerovnostech nebo horší terénní dovednosti. Pokud však sháníte prostorný pick-up na každodenní ježdění a občasné převážení rozměrného nákladu, je pro vás modernizovaný SsangYongu Musso Grand ideální volbou. 
Reklama

Diskuze

Smrdik - 19.11.2021 06:05:28
V době Ssang Yong vstoupil na český trh se Externi crashtesty nedělaly ;) v době kdy se začaly dělat vycházely nejhůře japonské vozy např. Honda, Korejci na tom byli dobře.
A.B. - 18.11.2021 21:27:37
Ať Evropané náladuji celý SsangYong systém do MAERSK kontejnerů a pošlou jej "ekologicky" přes půl zeměkoule kontejnerovými loděmi zpět do J.K. Není důvod tahat tuhle značku do Evropy. Peace :)

SsangYong Tivoli Grand stojí pouze 429 900 Kč a nabídne obrovský kufr o objemu 720 litrů

Na trh přijíždí nové korejské SUV kombi, které se pyšní skvělým poměrem ceny a užitné hodnoty
01.09.2021 13:49
|
8
Reklama

Test obřího SUV pro konzervativní řidiče: SsangYong Rexton stojí méně než Kodiaq, ale občas drncá

Vyzkoušeli jsme modernizovanou verzi, která se prodává od 899 900 korun
01.08.2021 19:14
|
0

Cesta k velké čtyřkolce s pořádným motorem a rozumnou cenou? Nový SsangYong Rexton jde do prodeje

Volba pro ty, kteří neřeší logo na chladiči, ale hledají především praktičnost a robustnost
15.05.2021 21:04
|
8

BMW M3 prošlo dopingovou kúrou. Verze CS dostala 550 koní a cenovku čtyři miliony korun

Novinka by měla na český trh dorazit 23. března. Vyrábět se bude ale jen v omezené sérii
26.01.2023 18:01
|
0

Driftovat na sněhu je náročné, ale zatraceně návykové. Tady je návod, jak na to

Poradíme, jak bezpečně a přitom zábavně jezdit se zadokolkou na sněhu a ledu
25.01.2023 19:23
|
0
Reklama

Když Škodu Karoq, tak s patnáctistovkou a manuálem. Českému SUV sluší tahle kombinace nejvíc

Vyzkoušeli jsme model Karoq po modernizaci s nejoblíbenějším motorem
25.01.2023 07:52
|
17

Kvíz: Automobily se vyrábí po celém světě. Poznáte, z jakého státu pochází tato auta?

Vyzkoušejte si, jestli znáte národnosti automobilových značek a jejich modelů
22.01.2023 09:10
|
1
Reklama
Autosalon TV