Reklama
Testy

Test Opelu Grandland 1.5 CDTI: Německé SUV se snaží co nejvíce skrývat své francouzské kořeny

Vyzkoušeli jsme druhou generaci německo-francouzského SUV s naftovým motorem
Zdroj: Robin Běhal

Opel do toho v posledních letech pořádně šlape. Za pouhý rok stihl představit novou generaci stylového crossoveru Mokka, zcela přepracoval malé SUV Crossland a také významně zmodernizovat vlajkovou loď model Grandland. Největší vůz značky přijel na trh začátkem letošního roku a přivezl zcela novou vizáž, modernější interiér a vyladěnější podvozek. Pod kapotou navíc může mít jak zážehovou, tak vznětovou nebo plug-in hybridní pohonnou jednotku s výkonem až 300 koní. 

Velmi silná konkurence

Německé SUV je postavené na sdílené platformě koncernu Stellantis (PSA+FCA), podobně jako modely Peugeot 3008 nebo Citroën C5 Aircross. Přestože vůz prošel rozsáhnou evolucí, jeho rozměry se nijak nezměnily. Grandland tak stále má na délku 4,47 metru, na šířku 1,9 metru (se sklopenými zrcátky) a na výšku 1,6 metru.

S těmito proporcemi může konkurovat například Nissanu Qashqai, Fordu Kuga, Renaultu Kadjar, Hyundai Tucson nebo Škodě Karoq. Podrobné srovnání těchto a dalších SUV naleznete v našem porovnávači ZDE.

To je doopravdy stále stejný model?

Teď se ale pojďme vrhnout na novinky, které výrazná modernizace modelu Opel Grandland přinesla. Začneme designem, který se na první pohled diametrálně změnil. Jednoduše se z ošklivého káčátka vyklubala labuť. Z velké části to má na svědomí nová maska chladiče pojmenovaná Opel Vizor, která Grandlandu dodává moderní a minimalistický styl. Boční a zadní část vozu pak tak zásadní revolucí neprošla.
Zdroj: Robin Běhal
Zdroj: Tiskový servis Opel

V interiéru nezůstal kámen na kameni

Vůbec největší změny proběhly v interiéru, který dostal zcela novou architekturu a high tech technologie. Mezi novinky patří digitální kokpit Pure Panel, skládající se z dvojice širokoúhlých displejů. Na 12palcové obrazovce přímo před řidičem se zobrazují nejdůležitější informace o jízdě (rychlost, spotřeba, stav palivové nádrže, popřípadě kapacita baterie). O zbytek funkcí se pak stará druhý 10palcový zobrazovač multimediálního systému s navigací a podporou aplikací Android Auto a Apple Car Play (pouze přes kabel). 

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že rozmístění ovládacích prvků na přístrojové desce je jako u všech ostatních modelů Opel intuitivní a přehledné. I když se v kabině nenacházejí žádné luxusní materiály, zpracováním rozhodně neurazí.  Na druhou stranu se ale nejedná o designový zázrak. Vedle interiéru bratrského Peugeotu 3008 je Grandland taková šedá myška. Holt se tu projevila německá konzervativnost a snaha upřednostnit praktičnost před estetikou.

Co se týče prostornosti, tak ta je u největšího SUV německé automobilky více než dostatečná. Grandland tak bude ideálním společníkem pro čtyřčlennou rodinu, která jistě ocení zavazadlový prostor o objemu 514 litrů. Na zadních sedadlech se pak komfortně přepraví i urostlejší osoby - místa v prostoru před koleny a nad hlavou je dostatek. 

Jsou k mání všechny druhy pohonu

Omlazený Opel Grandland může mít pod kapotou hned čtyři různé motorizace. Na výběr je mezi benzínovým tříválcem 1.2 Turbo (130 koní a 230 Nm), naftovým čtyřválcem 1.5 CDTI (130 koní a 300 Nm) a dvěma plug-in hybridními jednotkami. Ty nesou označení Hybrid a Hybrid4. Slabší elektrifikované ústrojí má systémový výkon 224 koní a skládá se ze zážehového motoru 1.6 Turbo, jednoho elektromotoru na přední nápravě a 13,2 kWh baterie. Vrcholná motorizace Hybrid4 má ve svých útrobách také benzínovou jednašestku, která ale v tomto případě spolupracuje rovnou se dvěma elektrickými motory (každý na jedné nápravě). Díky tomu může mít Opel Grandland systémový výkon až 300 koní a takzvanou virtuální čtyřkolku eAWD (přední a zadní kola nejsou mezi sebou fyzicky spojena).

V případě čistě zážehových motorů je možné výkon na kola přenášet za pomocí buď 6stupňového manuálu nebo 8stupňového automatu. Naftová a plug-in hybridní pohonná jednotka pak spolupracuje pouze s automatickou převodovkou.

Bohatá standardní výbava a zajímavé příplatky

Vlajková loď značky je aktuálně dostupná ve třech výbavových stupních: Grandland, GS Line a Ultimate. Základní provedení stojí od 600 tisíc korun a disponuje poměrně bohatou standardní výbavou. Najdeme zde například 17" kola z lehkých slitin, autorádio Multimedia se 7" displejem a 7" informačním displejem řidiče, asistent jízdy v pruzích, kožený volant, přední Eco LED světlomety a systém rozpoznávání dopravních značek.

Sportovně laděná specifikace GS Line pak začíná na ceně 659 990 Kč a vrcholná varianta Ultimate na 750 tisících korunách. Pokud bychom se bavili o nejlevnějším Grandlandu s plug-in hybridní jednotkou, tak ten začíná na 959 990 Kč v základní výbavě. Vrchol nabídky se pak vyšplhá až na 1 169 990 Kč bez příplatkové výbavy.

Podle našeho názoru se vyplatí připlatit si za špičková AGR sedadla a chytré světlomety IntelliLux Led skládajících se z 168 diodových elementů. Hned prozradíme proč. Fajnšmekři si také mohou dokoupit systém nočního vidění Night Vision, který dokáže při špatné viditelnosti detekovat chodce nebo zvěř, a to až na 100 metrů daleko.

Podrobný ceník naleznete v našem katalogu ZDE.

Motor sice nebyl trhač asfaltu, ale jezdi za málo

Podrobný popis modelu a technické parametry už máme za sebou. Teď se budeme věnovat tomu nejdůležitějšímu, a to jízdním vlastnostem a pocitům za volantem. Naše redakce měla možnost otestovat Opel Grandland GS Line s naftovým čtyřválcem 1.5 CDTI o výkonu 130 koní, který spolupracoval s automatickou 8stupňovou převodovkou. 

Vznětový agregát sice nepatřil mezi ty nejvýkonnější, ale k charakteru německo-francouzského SUV skvěle seděl. Dobře si rozuměl i se samočinnou hydrodynamickou převodovkou, která měnila kvalty svižně a bez škubání. Nižší dynamiku nám motor vykompenzoval nízkou spotřebou paliva. Průměrně jsme s ním jezdili pod šest litrů nafty na sto kilometrů. 

Námi naměřená spotřeba

Prostředí Spotřeba (l/100km)
Město cca 7,0
Mimo město 4,7
Dálnice 6,1
Zdroj: Autosalon.TV

Jízdně je lepší než francouzští příbuzní

Podvozek Grandlandu byl výrazně tužší, než má třeba bratrský model Peugeot 3008 nebo Citroën C5 Aircross. To s sebou přinášelo jisté výhody, ale i nevýhody. Například při svižné jízdě se díky tvrdšímu naladění tlumičů Opel choval stabilně, statečně držel stopu v zatáčkách a řidiči poskytoval slušné množství informací o vozovce. Na druhou posádka Opelu více cítí hlubší nerovnosti a celkově silnější otřesy v kabině. Krom toho "SUVčko" s tužšími tlumiči a lehčí zádí při zatáčení na rozbité silnici občas odskakovalo. Celkově se nám ale s Grandlandem jezdilo výrazně lépe, než se sesterskými francouzskými modely. Opel byl tak nějak lépe vyladěný a příjemnější na řízení, a to převážně kvůli podvozku s lehce sportovním charakterem. 
Zdroj: Robin Běhal

Shrnutí a závěr

Pokud to shrneme, tak facelift Opelu Grandland přinesl výrazně atraktivnější design, modernější interiér a lehce vylepšené jízdní vlastnosti. Největší SUV značky to ale na trhu bude mít velmi těžké, jelikož spadá do segmentu, ve kterém je pořádně "nabušená" konkurence. Jeho výhodou je nepochybně přijatelná cenovka a bohatá standardní výbava. Nemusí se stydět ani za jízdní vlastnosti a pohonnou jednotku. Jako drobný nedostatek vnímáme interiéru, který je sice jednoduchý a přehledný, ale mohl být malinko nápaditější a designově propracovanější. 

Diskuze

Šimon Pánev - 31.03.2022 22:00:44
Vždyť Opel Grandland, jak autor správně uvádí, stojí na základech francouzských automobilů. Proto ty francouzské kořeny.... Ty kořene...
Tomáš Marný - 31.03.2022 19:41:32
Italské..... ty kořene... Opel patřil fiatu

Nový Opel Astra vsadil na design i cenu. S bohatou výbavou se vejde pod půl milionu

Opel poslal na český trh novou generaci Opelu Astra. Je o 100 tisíc korun levnější než VW Golf
14.01.2022 10:23
|
7
Reklama

Test: Opel Mokka-e je zhmotněním dámského ideálu, muže zase nadchne jízdními vlastnostmi

Německý vůz patří bezesporu mezi nejzajímavější elektromobily, které lze koupit pod milion korun
27.12.2021 19:47
|
0

Vyzkoušeli jsme nový Opel Grandland. Výkonem dokáže trumfnout kdejaký hot hatch

Na trh míří druhá generace největšího SUV od značky Opel. Vypadá a jezdí lépe než dříve
14.10.2021 19:01
|
1

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0
Reklama

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0

Český závodník Filip Mareš vyměnil Škodu Fabia za novou Toyotu GR Yaris Rally2

V Plzni se poprvé objevil nejnovější rallyový speciál od Toyoty. Bude s ním jezdit český talent
04.04.2024 18:25
|
0
Reklama
Autosalon TV