Reklama
Testy

Řídili jsme Porsche Cayman, které nemá ani tempomat. Ale kdo ho potřebuje, když je tak skvělé

Manuální klimatizace, žádná tlačítka na volantu a tempomat nikde. Tohle auto je opravdu spartánské

O Porsche se ví, že si nechá královsky zaplatit za jakoukoliv výbavu navíc. A o jeho zákaznících pak to, že rádi sáhnou hlouběji do peněženky, jen aby měli vyražené logo na opěradle, sportovní paket nebo poslední navigační systém. Nic z toho neplatí pro Porsche Cayman S, které se jednoho dne ocitlo v naší redakci. A to je dobře!

Kde jsou tlačítka?

Cayman je nejlevnější Porsche, které můžete mít. Ano, se základní cenou 1,5 milionu korun stojí dokonce méně než SUV Porsche Macan. Je pravda, že my jsme měli ostřejší verzi (Cayman S) s výkonnějším motorem a k tomu ještě doplněnou o automatickou převodovku PDK, která cenu vyšponovala na dva miliony a 13 tisíc korun k tomu. To je ale pořád jedno, protože jinak byla výbava pořád základní.

A v tom základu nedostanete ani tempomat. Zábavní systém je sice dotykový, ale to je asi tak vše. Nelze ho ani ovládat přes tlačítka na volantu, protože tu žádná nejsou. A co víc, klimatizace je jen manuální a tak si nastavujete teplotu vyšší nebo nižší. Nikdy v životě jsem takhle holé Porsche neřídil. Po prvních kilometrech za volantem mi to ale přestalo bavit. Tohle je přece jen ideální auto na víkend, druhé, třetí nebo páté do rodiny. A ne vůz na každodenní ježdění.

Jedno se ale musí nechat, je poměrně praktické. Díky své koncepci s motorem uloženým uprostřed má dva kufry, jeden pod přední kapotou, druhý za motorem. Vpředu je opravdu hluboká díra, vzadu mělčí prostor. Ale klidně s tímhle autem můžete vyrazit na dovolenou do Itálie. Sbalíte se pohodlně. A neříkejte, že u takového auta je kufr jedno. Není!
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Život se čtyřválcem

Nejvíc samozřejmě záleží na svezení. Porsche 718 Cayman S přišlo o svůj lahůdkový atmosférický šestiválec, který nahradil evropsky příznivější přeplňovaný čtyřválec. Ano, také jde o boxer a také má zajímavý výkon: 257 kW (350 k) a 420 Nm. Jenže fanoušek má právoplatné obavy, že odchod atmosférického motoru ubere vozu něco na vzrušení. Není to úplně tak.

Za volantem se sedí v té nejlepší sportovní pozici, tedy proklatě nízko nad vozovkou, v pevně vás objímající sedačce a s volantem přímo směřujícím k řidičově hrudi. Za ním najdete tři obrovské budíky, z nichž ten největší uprostřed má za úkol podrobně zobrazovat otáčky. Ty jsou nejdůležitější. Rychlost je až v druhém řádu na digitální obrazovce, i poněkud schématickém rychloměru vlevo cejchovaném po velkých skocích 50,10,150 a tak dále. Je spíš tedy jen pro ozdobu. Vlevo pak kontrolujete základní údaje z palubního počítače a samozřejmě teploty.

Inženýři se velmi dobře utkali s faktem, že čtyřválce nikdy nezní tak dobře jako šestiválce. Jednoduše vozu nasadili dvě lešenářské trubky doprostřed zádi, které už při startu zarezonují tak, že je každému jasné, oč kráčí. Pak se motor zklidní a vlastně se v nízkých otáčkách vůbec neprojevuje. Ani kýženým mručením, ani silou. Čeká na to, až ho pošlete na výlet do vyšších čísel.

Zábava všude

Můžete si naladit sportovní režim, ve kterém se vše ještě o kousek přiostří, ale vlastně je to jedno. Pod plným plynem Cayman najednou ožije a rozkvete. Jakmile se probudí turbo a nad dvěma tisíci otáček přijde na řadu plný točivý moment, stane se z vozu ostrá bestie. Stovku pokoří za 4,4 sekundy, jede maximálně 285 km/h a vám se dělá rohlík na tváři. Jestli jste v tu chvíli někde na dálnici, začnete hledat nejbližší exit, který vede ke klikatým okreskám.

Uprostřed uložený motor se dnes u běžných aut samozřejmě jen tak nevidí a tak si musíte zvyknout na specifické rozložení hmotnosti. Jednotka je navíc plochá, což snižuje těžiště. Výsledkem je, že v zatáčkách se zdá být Cayman nezastavitelný, jede zkrátka jako po kolejnici. Navíc tu je typické řízení Porsche, které je snad nejlepší na světě – neskutečně citlivé, přesné, komunikativní a s velmi krátkým převodem, takže většinu zatáček nemusíte přehmatávat a držíte ruce pevně na ideálně tvarovaném volantu.

Nádherným pocitem je nejen podřazení před zatáčkou o několik stupňů, kdy motor mírně zaštěká, ale následné projetí pod plynem, kdy si pravou nohou vůz snadno povodíte a pak ho s narůstající silou pošlete ven. Řidičský zážitek tak číhá na každém rohu. Pozor ale na moment, kdy začne být kluzko. Hladký asfalt, trocha deště a Cayman při ostřejším zacházení ztratí přilnavost a míří do driftu. Ten je však pro pokročilého jezdce snadno ukočírovatelný.

Pro řidiče

Porsche Cayman S je auto, které se musíte naučit řídit. A pokud jste v něm předtím ještě neseděli, nějaký čas to zabere. Jenže hledat jeho limity bude zábavné. A až se to naučíte, dostaví se lahodný pocit zadostiučinění. Je to zkrátka sportovní náčiní, které je třeba ovládat.

A tak je k němu nutné přistupovat i v každodenním životě. Nečekejte, že bude komfortní. Jízda s ním je jako s nahatou motorkou – na dálnici vás obtěžuje a odpočítáváte každý kilometr k vaší oblíbené trase, kterou si jdete o nedělním odpoledni „vystřihnout“. Vůz je totiž ve vyšších rychlostech poměrně hlučný. Je tu také málo rozumných odkládacích prostor v kabině a vylézat ven a soukat se dovnitř už není pro ty, kteří by si caymanem chtěli léčit krizi středního věku.

To vše je ale úplně jedno. Přistupujte k němu jako k čisté jednoúčelové hračce, která je nesmírně zábavná. Troufám si tvrdit, že tohle auto patří k tomu nejlepšímu, co si můžete za dané peníze užít. Snad jen tu a tam zatlačím slzu při vzpomínce na parádní šestiválec. A nevynahradí mi ho ani rozumná spotřeba do 11 litrů.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 05.01.2022 20:30:44
BOZE K CEMU TEMPOMAT ??? TREBA NA HRADECH A U ZAMKU PREDSTAVUJI DRAVCE !!!! VITE CO !!!! ORLY SOKOLY POSTOLKY PUSTIKY ETC BTW A ANI JEDEN !!!! NEMA TEMPOMAT !!!! ZEPTEJTE SE NA TO TOHO SOKOLNIKA !!!! PROTOZE PORAD KORIST VSUDE A ZADNA NUDA

Škoda si na čipy musí počkat. Prioritou jsou luxusní vozy Porsche a Audi, tvrdí šéf odborářů

Situace pro Mladou Boleslav není právě růžová. S problémy se bude potýkat nejméně do konce roku
08.10.2021 11:56
|
6
Reklama

Porsche má plán na záchranu před vynucenou elektromobilitou. Staví továrnu na syntetické palivo

Dny vozů se spalovacími motory ještě nemusí být sečteny. Umělý etanol bude vznikat ekologicky
14.09.2021 12:49
|
2

Plány EU získávají trhliny: Itálie chce "Lex Ferrari", remcají také Francouzi. Porsche je naopak pro

Po oznámení ambiciózních emisních cílů se od unijních zemí objevuje čím dál víc požadavků na výjimky
10.09.2021 20:48
|
8

Nejdostupnější auta s výkonem přes 600 koní: Jedno voní benzinem, ostatní jsou do zásuvky

Na to nejlevnější není potřeba ani dva miliony korun. Další už ale tak dostupná nejsou
19.06.2024 18:00
|
0

Do Česka míří švédská značka elektromobilů Polestar. Navzdory tomu, že čelí propadu akcií

Polestar si slibuje, že už příští rok bude i díky novým trhům prodávat tříkrát víc aut než loni
19.06.2024 12:15
|
1
Reklama

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
2

Elektromobil odmítá víc řidičů než před dvěma lety. Nadšenců ubývá, další koukají po hybridech

Většina těch, kteří chtěli auto na baterky, ho už má. Ostatním se ale tento druh pohonu nezamlouvá
17.06.2024 10:00
|
6
Reklama
Autosalon TV