Reklama
Testy

První dojmy: Škoda Enyaq Coupe RS iV potěší všechny vaše smysly. Chyby odhalí jen skutečný detektiv

Nejkrásnější, nejvýkonnější, ale také nejdražší Škodovku jsme prověřili na toskánských silničkách

Označení "RS", tedy "Rally Sport" mají všichni znalci historie značky Škoda i ostatní motorističtí nadšenci spjaté se vzpomínkami na skvělé sportovní vozy plné rychlosti, temperamentu a jakési zdravé nadřazenosti. Mnozí se proto domnívají, že nalepit tato dvě písmena na stylový elektromobil je jednoduše barbarství. My jsme se to vydali zjistit do malebného Toskánska lemovaného klikatými silničkami a nikdy nekončícími rovinami. Dokáže atraktivní SUV-kupé do zásuvky navázat na úspěšnou historii rodiny "Eresových", nebo bude vyděděno?

300 koní jen někdy

Škoda Enyaq Coupe iV je vůbec prvním čistě elektrickým držitelem plaketek "RS" a ti, co jej podceňují by měli vědět, že jde o vůbec nejrychlejší a nejvýkonnější model v historii mladoboleslavské automobilky. Inženýrům se povedlo vehnat pod kapotu stádo 299 koní, a to díky dvou elektromotorům s točivým momentem 460 N.m, kdy každý pohání jednu nápravu. Ale tím zdaleka nekončíme, status nejrychlejší sériově vyráběné Škodovky si Enyaq Coupe RS iV získal díky akceleraci z nuly na 100 km/h za 6,5 sekundy (benzinový Kodiaq RS to zvládne za obdobný čas). Maximální rychlost je pak z technických důvodů omezena na 180 km/h.

Důležité je ale říci, že výkon necelých tři sta koní má řidič k dispozici pouhých 30 sekund, pak lehce opadne. Odvíjí se také dle aktuálních podmínek, teplota akumulátoru musí být například v rozmezí 23 až 50 °C a stav jeho nabití na více než 88 procentech. V neposlední řadě rozhoduje technický stav a stáří baterie nebo třeba venkovní podmínky. Vydolovat tedy z Enyaqu Coupe RS iV maximální výkon je trochu alchymie.

Plná akcelerace z místa řidiče neodbytně vmasíruje do sedadel a na tachometru se v mžiku objeví trojciferná hodnota. Jenže uvnitř tu rychlost téměř nevnímáte. Slyšíte jen hrobové ticho, zatímco se vám krajina míhá před očima. Rozdíl ve zrychlení mezi plnou kapacitou baterie a poloviční jsme však skoro nezaznamenali. Reakce na plynový pedál je obzvláště v režimu Sport příkladná. Stačí ho jen zlehka pohladit a auto se okamžitě katapultuje o několik metrů vpřed. Nic se nemění ani při vyšších rychlostech, elektrický pohon umí pořádně zabrat i z dálničních rychlostí a uvadá až u omezovače.

Trochu kardia by neuškodilo

První mladoboleslavské elektrické SUV v nejostřejší verzi RS nás nepřestalo překvapovat ani na klikatých toskánských silničkách. Jízda s ním není vyloženě sportovní, ale je příjemně svižná. Mohutná karoserie se téměř nenaklání a podvozek fantasticky drží požadovanou stopu. Na výjezdu pak skvěle funguje inteligentní pohon všech čtyř kol, který umožní dříve sešlápnout plynový pedál a rychle ujet ze zatáčky. Horší je to v takzvaném "esíčku", kde auto již nedokáže s nadváhou tak dobře bojovat a spíše než zatáčí, se převaluje ze strany na stranu jako Otesánek v posteli. Každopádně na auto vážící dvě a čtvrt tuny slušná agilita.

Vysoká hmotnost je pak nejvíce cítit při brzdění, kdy jsme měli pocit, že nás chce Otesánek zalehnout. Brzdy jsou hodně vlažné, a tak se nám stávalo, že jsme museli brzdit ještě vně zatáčky, což je nejen nebezpečné, ale i zcela neefektivní. Ještě k tomu hodně rychle vadnou, takže si sportovní jízdu neužijete příliš dlouho. Naopak za špičkové lze označit standardně dodávané progresivní řízení, které je velmi přizpůsobivé. Ve většině jízdních režimech krásně lehoučké, ve sportovním potom tuhé a zatraceně přesné. V užších prostorách potěší slušný poloměr otáčení.

Nedílnou součástí vozu Enyaq Coupe RS iV je sportovní podvozek, jehož přední náprava je snížená o 15 milimetrů a zadní o 10 milimetrů. Na přání je nabízen také adaptivní podvozek DCC, který neustále vyhodnocuje jízdní situaci a upravuje nastavení tlumičů a řízení. Volbou jízdního režimu lze volit mezi Eco, Comfort, Normal, Sport a Individual. V režimu Individual lze vlastnosti nastavit ještě podrobněji díky posuvné liště. "Ereso" nabízí i nový jízdní režim Trakce, který je navržený pro jízdu na nezpevněných nebo kluzkých površích. Tento režim zajišťuje konstantní pohon všech kol do rychlosti 20 km/h.

Nejvýkonnější, nejrychlejší, nejhezčí, ale také nejdražší Škoda všech dob umí dokonale skloubit sportovnost s komfortem - je v tom opravdovým přeborníkem. Jednotlivými nerovnostmi proplouvá podobně jako mladoboleslavská vlajková loď. Jen se tak ladně pohupuje, a to i přes 21palcová kola a sportovní nastavení tlumičů. Na druhou stranu tuhý podvozek se nezapře. Ať kola přejedou cokoliv, vždy to ucítíte. Komfort na palubě to ale překvapivě nijak nezhoršuje.

Řídit zvládne i batole

Zatímco běžná sportovní auta zvládnou řídit jen zkušenější řidiči, Škodu Enyaq Coupe RS iV zkrotí s trochou nadsázky i batole. Vlastně se tu ani nestartuje, stačí zařadit do pozice "D" a sešlápnout plyn. Pokud budete chtít, nemusíte dokonce ani řadit, vrcholná Škodovka totiž umí sama rekuperovat/brzdit v případě, že je před ní jiné auto, mění se maximální povolená rychlost nebo třeba v případě, že se blíží kruhový objezd či prudká zatáčka. To všechno systém vyhodnocuje pomocí několika radarů a GPS. Ve voze samozřejmě nechybí ani spousta dalších asistentů, které se starají o bezpečí a komfort posádky.

Akumulátor s kapacitou 82 kWh (z toho využitelných 77 kWh) je uložený pod podlahou a zajišťuje reálný dojezd přes 400 kilometrů. Spotřeba elektrické energie se pak při jízdách po klikatých italských silničkách pohybovala kolem 22,1 kWh/100 km, a to jsme auto příliš nešetřili. Díky nové verzi softwaru ME 3 umožňuje baterie vozu Škody Enyaq Coupe RS iV standardně rychlodobíjení s dobíjecím výkonem až 135 kW. Dobíjení baterie z 10 % na 80 % kapacity tak trvá pouhých 29 minut. Enyaq RS iV lze také pohodlně dobít doma přes noc pomocí wallboxu Škoda iV Charger na střídavý proud s výkonem až 11 kW, přičemž dobíjení trvá 6 až 8 hodin.

Verze RS přináší vedle vyššího výkonu také řadu úprav na designu. Vůz zdobí například speciálně navržené nárazníky, lesklé černé doplňky, obrovská 20 či 21palcová kola, plně ledkové světlomety nebo třeba svítící maska Crystal Face. Kdo má rád extravaganci může si připlatit za exkluzivní barvy karoserie jako je testovaná zelená Mamba Green. Pastva pro oči čeká i uvnitř Škody Enyaq Coupe RS iV. Najdeme tu sportovní sedadla a volant, přenádherné detaily a hlavně prvotřídní zpracování, což nebývá u elektromobilů v této cenové relaci běžné. Na exteriéru ani interiéru se prostě nedá nic vytknout.

Nevyrábí se...

To, že je Enyaq Coupe RS iV nejvýkonnější, nejrychlejší a nejatraktivnější sériově vyráběnou Škodovou se nedá zapřít. Rozhodně ale není sportovní, byť tak vypadá a nese označení RS. Jen jen hodně rychlý, ale sportovní auta mají bavit, vtáhnout nás do hry, napumpovat nás adrenalinem, vykouzlit nám úsměv na tváři, vztyčit nám všechny chlupy na těle, jenže to elektrické SUV-kupé z Mladé Boleslavi prostě nedokáže. Je fantastické, mezi elektromobily až nevídaně, ale na titul RS to za nás prostě není a nikdy nebude. Podobně jako u plug-in hybridní Octavie RS iV.

Na závěr ještě pár faktů. Vrcholná verze RS iV je prozatím dostupná jen ve verzi Coupe, u běžné karoserie SUV bude s největší pravděpodobností k mání v druhé polovině roku. Celková kapacita výroby modelu Enyaq je 80 tisíc kusů ročně, přičemž zhruba třetina by měla být v nově představené verzi kupé. Bohužel v důsledku aktuální situace na Ukrajině se společnost Škoda Auto potýká s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů, což má dopad právě na Enyaq iV. „Počínaje čtvrtkem 3. 3. 2022 jsme nuceni zastavit výrobu modelu Enyaq iV. Naši odborníci usilovně pracují na hledání dostupných alternativ, které by napomohly zabránit dalším nepříznivým dopadům na výrobu," uvedla společnost Škoda Auto v tiskové zprávě. V ohrožení je také výroba modelů Scala a Kamiq.

Kompletní ceník Škody Enyaq Coupe RS iV včetně technických parametrů a rozměrů naleznete zde. Pro porovnání s konkurenty klikněte sem.
Reklama

Diskuze

Petr Havlíček - 12.03.2022 12:49:44
Enyaq Coupe RS iV je nejrychlejší sériově vyráběnou Škodovkou ? Se 180 km/hod.? Dnes není 1. 4., ale 12. 3.:-)
Tom T - 12.03.2022 07:41:36
Tak si ten Bruselsky nařizovanej krám strčte **********. Jo ono se vám to tam nevejde protože už tam máte fábii v soc verzi za 350. Už se v té montovně proberte jinak vás převálcuje i čínská produkce a to velmi brzo.

První dojmy: Nové BMW i4 je elektromobil, který se skutečně vyrovná spalovacím autům

Mezi prvními jsme krátce vyzkoušeli zbrusu nové čistě elektrické BMW i4 včetně nejostřejší verze M50
24.02.2022 09:10
|
5
Reklama

První dojmy z Renaultu Megane E-Tech: V mnoha věcech předčil konkurenci, jen škoda předního pohonu

Na mezinárodní prezentaci jsme vyzkoušeli nový elektromobil francouzské značky Renault
10.02.2022 07:29
|
6
Reklama

První dojmy z Audi RS 3: Pětiválcová viagra pro všechny, kdo klesají na mysli z doby elektromobilní

Kompaktní hatchback a sedan jsou nejen pekelně rychlé, ale také překvapivě hravé
31.01.2022 07:33
|
1

Německým luxusním vozům zatopí šarmem i kvalitou. První dojmy z nové DS 4 jsou skvělé

Nový hatchback nižší střední třídy je příbuzný s novými generacemi Opelu Astra a Peugeotu 308
19.01.2022 07:35
|
4

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
20
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV