Reklama
Testy

Obr na baterky. Americký Ford F-150 Lightning vypadá na českých silnicích jako zjevení

Řídili jsme obří elektromobil, který šokuje svou velikostí i výkonem. Dojezd je překvapivě dobrý
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Elektřina může pohánět opravdu jakýkoliv vůz. Důkazem toho je fakt, že baterie a elektromotory dávají do svých mamutích pick-upů už i američtí výrobci. Jedním z nich je modrý ovál, který před časem představil „ekologickou“ verzi svého bestselleru Ford F-150 Lightning. Místo pravověrného benzinového V6 nebo V8 má pod kapotou kufr, na kolech dva elektromotory a pod podlahou obrovskou baterii. A ačkoliv se v Česku nebude oficiálně prodávat, dostali jsme možnost posadit se za jeho volant. Byl to neobyčejný zážitek.

U nás obr, v USA běžné auto

Ford F-150 vstoupil loni do své už 14. generace, však se také vyrábí od roku 1948 a roky se umísťuje jako nejprodávanější vůz na americkém trhu. Pick-up dlouhý 5,9 metru a široký se zrcátky přes 2,4 metru, je pro Evropana bizarním zjevením, v USA jde ale o střední velikost (označená jako full-size), protože se nabízejí mnohem větší a těží „heavy duty“ vozy. Konkurentem Fordu F-150 je třeba RAM 1500, GMC Sierra nebo Chevrolet Silverado, z nichž některé už také pokoukávají po elektrické variantě. Ve Spojených státech se navíc prodávají elektrické pick-upy Rivian R1T nebo Hummer EV. Zjednodušeně řečeno, elektřina už není v této kategorii nic neobvyklého.

Velkou věc z ní možná nechce dělat ani samotný Ford F-150 Lightning, který se od toho s běžnými spalovacími motory liší jen minimálně. Najdete tu samozřejmě kryt zásuvky pro připojení k nabíječce, zřetelnějšími změnami jsou zavřená maska chladiče, světelná linka na přídi i propojení brzdových světel vzadu. Testovaný kousek byl v top výbavě Platinum a dostal i 22“ kola, která na tak velkém voze působí přirozeně.

Vtipné je, jak se Američané drží některých poněkud zastaralých detailů. Jde například o nevzhlednou číselnou klávesnici na řidičových dveřích. Slouží k vyťukání PINu, kterým se i bez klíčku dostanete do kabiny vozu. To je ale vše, auto stejně nenastartujete. Taková věc působí divně ve chvíli, kdy zjistíte, že příď i záď lze otvírat elektricky. O tom budeme ale mluvit až za chvíli.

Velmi praktické auto

Na palubu se nastupuje jako do nějakého vojenského stroje – hezky chytnout za madlo na A-sloupku, přitáhnout se a pohodlně se usadit. Najednou sedíte v kapitánské pozici, ze které ostatní účastníci provozu vypadají spíš jako hračky. Kabina je opravdu obrovská, řidiče a spolujezdce rozděluje masivní středový tunel, kam se vešel velký úložný prostor nebo rozkládací stolek, díky kterému můžete v kabině třeba i pracovat. To když budete čekat na nabíječce. Jak to funguje se můžete podívat ve fotogalerii následující za těmito odstavci.

Kdo zná nové Fordy, nebude v F-150 ztracen. Zábavní systém SYNC 4 s 15,5“ obrazovkou situovanou na výšku jsme viděli už třeba ve Fordu Mustang Mach-E. Menu je relativně přehledné, ale někdy by mohl systém reagovat rychleji. Naštěstí je auto obsypáno kamerami, takže parkovat nebude až zas tak velký problém. Tedy pokud si najdete mezeru na dva běžné evropské osobáky. Elektrický Ford má samozřejmě i displej místo budíků s jednoduchým palubním počítačem, který se ovládá velmi snadno.

Kabina je vyloženě praktická, z části snížená boční skla umožňují dobrý výhled i do strany. Před spolujezdcem jsou dvě schránky, ve dveřích najdete hodně prostoru i pro velkou PET láhev. Je tu velké množství elektrických zásuvek, škoda, že mají americké napětí, tedy 120 V. To se dá ale řešit měničem.

Za pozornost stojí i sedadla, která mají masáž, reproduktory zabudované do hlavových opěrek a poměrně široké možnosti nastavení. Podivná je snad jen „odchlípnutá“ opěrka v oblasti ramen. Jinak se nám ale zdálo, že sedáky jsou spíš tvrdší. Lightning se prodává jen s plnohodnotnou kabinou (double cab), což se projevuje velkým prostorem na nohy vzadu, který by zahanbil i top manažerské sedany. Jen se tu sedí trochu víc vzpřímeně. Pod zadními sedadly je další úložný prostor na zavazadla nebo třeba pušku. To už je na vás.

Jak to vypadá na palubě Fordu F-150 se můžete podívat v komentované fotogalerii:

Korba a ještě k tomu kufr

Než se s Fordem F-150 Lightning vydáme na úzké české okresky, zastavme se ještě u nákladových možností. Tohle auto má totiž proti ostatním pick-upům jednu zásadní výhodou – jde o kufr pod přední kapotou, který má kapacitu jako zavazadelník běžného hatchbacku nižší střední třídy (400 litrů). Je vybaven další sadou zásuvek, výpustí na vodu (aby ho šlo snadno vypláchnout) a elektrickým otevíráním. Tím odpadá starost jako u ostatních pick-upů, tedy kam se zavazadly, aby nebyla vidět.

Pak je tu samozřejmě ještě korba, která se také otevírá elektricky. Navíc se ze zadního víka vysouvá schůdek i s madlem, díky čemuž se na korbu dostane méně fyzicky zdatný elektromobilista (jak to vypadá najdete také ve fotogalerii). Opět tu je sada zásuvek včetně jedné, která umí 240 V a 30 A. Ložná plocha má délku 170 cm a objem 1495 litrů, auto uveze až 885 kg, což je oproti Fordu F-150 s běžným motorem, který zvládá 1500 kg, docela málo. Varianta Platinum zároveň zvládá táhnout přívěs vážící 3855 kg! K tomu má ještě zajímavé funkce pro tažení, díky kterým se lépe připojuje nebo manévruje s těžkým nákladem. Auto je dokonce vybaveno vlastní elektronickou váhou. Tohle není vůz jen na machrování, je to opravdový pracant.

Velká baterie potřebuje rychlou nabíječku

Ford F-150 Lightning váží bez 11 kg tři tuny, což je skoro o 400 kg víc než ostrý Ford F-150 Raptor. Proto ho kupředu musí hnát pořádné stádo koní, které pro něj vyrábí dva elektromotory, tedy jeden pro každou nápravu. Jejich celkový výkon je v top testované verzi 433 kW (589 koní) a točivý moment má hodnotu 1050 Nm! Výsledkem je, že i tahle obrovská mašina se po silnici pohybuje jako sporťák. Tedy alespoň co se týče jízdy v přímém směru. Z nuly na 60 mil v hodině (96 km/h) dokáže vystřelit za 4,3 sekundy, což je na palubě takového obra opravdu obskurní zážitek.

Podobně bizarní jsou samozřejmě první dojmy, kdy se rozjíždíte, ale neslyšíte žádný motor. Ty o sobě nedávají vědět ani ve vyšších rychlostech, kdy je spíš slyšet aerodynamický hluk. Jezdit se dá také v režimu jednoho pedálu, kdy při uvolnění akcelerometru auto přechází do silné rekuperace a tím brzdí. Pro řidiče zvyklé na běžné vozy to ale není až zas tak příjemný zážitek.

A jak je na tom F-150 se spotřebou? Při využívání síly vozu jsme jezdili za 40 kWh na 100 km/h, zejména ve městě. Při klidnějších jízdách po okresce a na dálnici jsme pak dosáhli po ujetí 200 km na průměr rovných 30 kWh na 100 km. To na tak obrovské a těžké auto není špatná hodnota, stále jde ale o dvojnásobek toho, co dokáží některé evropské elektromobily. Ford F-150 Lightning má nicméně obrovskou baterii s využitelnou kapacitou 131 kWh. Na jedno nabití tak reálně ujede 436 kilometrů, což je vynikající výsledek. Majitel vozu ale bude na cestách muset vyhledávat opravdu nejrychlejší stojany, jinak na nich bude trávit spoustu času. Palubní nabíječka má naštěstí výkon 150 kW. Je tu ale problém s konektorem, Ford používá americký CCS1, který není kompatibilní s evropským CCS2. Je tedy potřeba redukce.
Reklama

Pohodlné svezení

Lightning je jedinou verzí Fordu F-150, která nedostala tuhou zadní nápravu, ale má nezávislé zavěšení kol. To výrazně zlepšuje jízdní vlastnosti, i když žebřinový rám zůstal. Auto se nicméně na silnici pořád chová trochu nervózněji než běžné osobní vozy (pohupuje se, v kabině je cítit dost vibrací na nerovnostech). Nastavení tlumičů je však komfortní a tak vás sveze i přes tyto neduhy opravdu pohodlně.

Ticho na palubě ještě zvyšuje pocit komfortu a fakt, že kohokoliv dokážete předjet rychlostí blesku, zase dělá z jízdy docela zábavnou záležitost. Obr je na dálnici stabilní, na okreskách je ale cítit, že jsou mu poněkud malé. Nejvíc se budete bát toho, že na vás za zatáčkou vybafne autobus nebo traktor. Brzdy jsou sice účinné, ale stále musí zastavit opravdu obrovskou masu vozu. Auto se nenaklání tolik, jak jsme čekali a tak si občas můžete užít i nějakou rychlejší zatáčku. Křivolaké serpentiny ale nejsou jeho doménou.

Ford F-150 Lightning je vybaven řadou moderních prvků, nechybí třeba adaptivní tempomat. Do města by se ale hodila třeba i natáčecí zadní náprava, což se k pick-upům ještě nedostalo. Například Rivian má „tankový“ režim, kdy se díky čtyřem motorům na kolech dokáže otočit na místě. Samozřejmě je to použitelné hlavně v terénu, ne při parkování v garáži. Pravda je, že se Fordem F-150 v českých městech pořádně zapotíte. V terénu mu to ale bude slušet. Světlá výška je 213 cm, auto má slušné nájezdové úhly a nechybí uzávěra diferenciálu.

Pro nás není, ale...

Pro Evropana tu máme ještě jeden šok. Je jím cena. Základní Ford F-150 Lightning začíná v USA na 55 974 dolarech, což je asi jeden a čtvrt milionu korun. To je cena Škody Eynaq! Testovaný kousek v plné výbavě Platinum je už ale jiná káva za 96 874 dolarů, tedy zhruba 2 166 000 korun. Na americkém trhu se tradičně neudávají daň a poplatek za dodání vozu. I tak jde ale v porovnání s evropskými elektromobily o zajímavou cenu.

Na tuzemský trh tenhle obr není určen. Rozhodně to ale neznamená, že by byl pro nás úplně zakázaným ovocem. Určitě tu časem potkáme pár individuálních dovozů, jejichž majitelé se sice budou muset vypořádat s pár problémy ohledně redukcí a dalších detailů, ve výsledku ale dostanou bezesporu nepřehlédnutelný elektromobil, o němž si asi většina laiků bude myslet, že ani elektromobilem není.
Reklama

Diskuze

Toto - 16.01.2023 12:13:52
Cena baterie? Váha baterie? Jen to napište,bude opravdová legracee.
rzrtzrtzrt - 16.01.2023 11:47:35
Fujtajksl...to je panečku ekologie.

Tereza našla na palubě elektromobilu ID.Buzz nečekanou věc. To je na Nobelovku, prohlásila

Škrabka na led pod víčkem nádrže je pasé. Volkswagen má zajímavější „simply clever“ řešení
04.01.2023 11:44
|
5
Reklama

Dárek za nesmysl? Nesmysl! Bazarovka za pár kaček, s offroadem v Africe a elektromobilem po Evropě

Vánočně laděný Autosalon s pořadovým číslem 51 je připraven. Nenechte si ho ujít
19.12.2022 09:20
|
0
Reklama

Nižší rychlost na dálnici pro auta se spalovacím motorem. Slováci chtějí podpořit elektromobily

Podpora elektromobility je na Slovensku dosud mizivá, jeho vláda by to ale nyní ráda změnila
13.12.2022 07:25
|
30

Lidl v Česku nabízí wallbox pro elektromobily. Je o polovinu levnější než značková konkurence

Supermarket prodává AC domácí nabíjecí stanici s maximálním výkonem až 22 kW
08.12.2022 16:21
|
4

Už žádné pochody po magistrále a blokování dopravy. Třicítkáři v Praze končí

Aktivisté to napsali v tiskové zprávě s tím, že se jim podařilo nastartovat společenskou debatu
01.03.2024 09:05
|
1

Češi kupují nejvíc červených mazd v Evropě. I díky tomu Japonci vyvinuli unikátní barvu

Mazda slibuje, že červený lak nazvaný Artisan Red Premium bude mít v budoucnu ještě víc modelů
29.02.2024 16:00
|
3
Reklama

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
3

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama
Autosalon TV