Reklama
Testy

Čipera, lenoch, univerzál a samý spořínek. Otestovali jsme všechny verze nové generace Škody Fabia

Vyzkoušeli jsme 1.0 MPI, 1.0 TSI 70 kW a 1.0 TSI 81 kW s manuálním i automatickým řazením

Škoda Fabia 1.0 TSI 70 kW: Rozumný kompromis mezi cenou a výkonem

Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Po úsměvných zážitcích se "zrychlením" v základní Fabii 1.0 59 kW nám nejslabší verze turbomotoru připadala jako úplně jiné auto. I když rozdíl v maximálním výkonu není velký, turbo a díky němu dramaticky vyšší točivý moment dělá z jízdy v nejpoužívanějších otáčkách zcela odlišný zážitek. Po sešlápnutí plynu se konečně něco děje a předjížděcí manévry nejsou za bobříka odvahy. Zvlášť nad dvěma tisíci otáčkami přichází citelný zátah. Není to trhač asfaltu, ale rozhodně ani žádný lenoch. Prostě malý hatchback s velmi solidní a na dnešní dobu turbodmychadlovou průměrnou dynamikou. Hodně výmluvný je i rozdíl ve zrychlení z 0 na 100 km/h. Fabii MPI to trvá 15,5 s, Fabii 1.0 TSI 70 kW 10,6 s, tedy téměř o pět vteřin a třetinu času méně.

Přitom i tento motor s cenou začínající na 349 900 korunách ve výbavě Ambition představuje v některých ohledech kompromis. Zejména jde pouze o pětistupňovou manuální převodovku, která je tady navíc odstupňována ve velkých rozestupech mezi jednotlivými "kvalty". Pětka je dlouhá stejně jako u většiny jiných aut šestka. Motor točí při 90 km/h jen 2000 otáček. Z toho vyplývá, že na rozdíl od slabšího 1.0 MPI není pětka použitelná v obcích. Tady jsme museli řadit čtyřku, s níž motor při 50 km/h točil přibližně 1500 otáček. Tím, že jsou kvalty od sebe "daleko", dochází často k situaci, že po přeřazení na vyšší rychlostní stupeň spadnou otáčky dost nízko. Naštěstí to litrový tříválec snáší až překvapivě statečně a neprotestuje vibracemi.

Nepříjemně nás ale překvapila spotřeba. Přesto, že jsme motor vytáčeli mnohem méně do otáček než 1.0 MPI, ukázal palubní počítač průměr 5,5 litru, tedy téměř stejně jako u základního motoru. Výrobce přitom uvádí reálnou spotřebu kolem pěti litrů, a tedy o něco nižší než u motoru MPI.

Podvozek jsme u této varianty v zatáčkách prověřili mnohem více než u základního motoru, přesto obstál s velkou rezervou. Příjemně překvapeni jsme byli i komfortem na sedmnáctipalcových kolech.

Škoda Fabia 1.0 TSI 70 kW je univerzálním autem, které vyhoví i motoristům, kteří občas rádi jezdí svižně. Těch dvacet tisíc korun proti 1.0 MPI bychom doporučili připlatit si většině zájemců o novou Fabii. Snad jen ti úplně nejklidnější, kteří jezdí převážně po městě, by se mohli spokojit se základním MPI bez turba. Naopak lidem, kteří hodně času stráví na dálnici, bychom doporučili připlatit si za silnější provedení s 81 kW.

Škodu Fabia 1.0 TSI 70 kW Ambition jsme porovnali s Hyundaiem i20 1.0 T-GDI 74 kW Comfort Club ZDE.

Škoda Fabia 1.0 TSI 81 kW: Plnohodnotný motor pro malý hatchback

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Kdo to neví, tomu připomínáme, že tato výkonová varianta litrového tříválce 1.0 TSI je základní motorizací pro Škodu Octavia. Takže si s výrazně menší a lehčí fabií poradí naprosto s přehledem. Hned na začátku napíšeme, že to byl suverénně nejlepší motor pod kapotou čtvrté generace Škody Fabia, který jsme zatím testovali. Uvidíme, jak dopadne příští rok porovnání se čtyřválcem 1.5 TSI, který se ale bude nabízet výhradně s automatem, takže cenový odskok bude značný.

Škoda Fabia 1.0 TSI 81 kW se šestistupňovým manuálním velmi hezky jede, skoro nic nežere a její převodovka je na rozdíl od pětikvaltu u slabší verze 70 kW mnohem lépe odstupňovaná. Je to zkrátka motor bez kompromisu, pokud tedy za kompromis nepovažujete tři válce. Navíc nám připadalo, že v této verzi je tříválec ještě o něco kultivovanější než u těch slabších.

Díky zpřevodování se dá projíždět obce na pětku. Při rychlosti 50 km/h motor točí přibližně 1350 otáček a téměř nic nežere. Než mi vynadáte, co jsem to za vola, že ten motor takhle podtáčím, tak vězte, že při malém zatížení, to znamená po rovince, nebo z mírného kopečka a bez potřeby prudké akcelerace i samotné auto tento režim doporučuje. Po lehkém sešlápnutí na plyn motor nevibruje a plynule zrychluje.

Díky kratšímu zpřevodování není problém jezdit s Fabií 1.0 TSI 81 kW téměř sportovním stylem se zajímavým zvukem vytáčeného tříválce. Šestka točí o něco méně otáček než pětka u slabší verze, tedy necelé dva tisíce při 90 km/h a 2800 otáček při 130 km/h.

Nadchla nás spotřeba. Než jsme se zasekli v zácpě, která ji vyhnala k sedmi litrům ukazoval palubní počítač neuvěřitelné 4,4 litry benzinu na 100 km.

Kdo chce plnohodnotné malé auto pro rodinu včetně dálkových jízd na dovolenou, ten by si měl dvacet tisíc proti motoru 1.0 TSI 70 kW rozhodně za vyšší výkonovou verzi připlatit. Tím pádem už jsme prozradili, že cena nové fabie s tímto motorem začíná na 369 900 korunách. Pro porovnání - větší Scala se stejným motorem a stejně označenou a velmi podobnou výbavou Ambition stojí 432 900 korun.

Škodu Fabia 1.0 TSI 81 kW ve vyšší výbavě Style jsme opět porovnali s Hyundaiem i20 1.0 T-GDI 88 kW MHEV, tedy s mild-hybridním systémem ZDE. Bez něj se totiž nenabízí.

Škoda Fabia 1.0 TSI 81 kW DSG: Automat se nám nelíbil zdaleka tolik jako manuál

Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Zatím jedinou možností, jak pořídit novou Škodu Fabia s automatickou převodovkou je právě tato testovaná verze. Zkoušeli jsme ji už při prvních jízdách s ještě zamaskovaným předprodukčním vozem, při nichž jsme byli dost rozčarovaní z (ne)spolupráce sedmistupňové převodovky DSG s litrovým oturbeným tříválcem. Proti březnovým zkušenostem byly ty srpnové výrazně lepší, ale do ideálu mělo chování agregátu pořád daleko. 

Líbilo se nám, že při lehčí práci s plynovým pedálem drží automatická převodovka otáčky hodně nízko, někde mezi 1200 až 1300 za minutu, tedy v hodně ekonomickém módu. Jenže po prudším šlápnutí na plyn se někdy chvíli nestalo skoro nic, někdy naopak převodovka motor vytočila do vysokých otáček. Její chování zkrátka občas postrádalo logiku a tím pádem i plynulost.

Na druhou stranu v zácpách okolo Gdaňsku jsme byli za tuhle automat vděční, levá noha si při porovnání s testy variant s manuálním řazením hodně odpočinula.

Líbilo se nám, že má řadicí páka klasickou podobu i kulisu. V ní se sice pohybuje trochu hlučně, ale řidič vždy okamžitě ví, jaký mód má zařazený.

Spotřeba nám při podobném stylu jízdy vycházela přibližně o půl litru vyšší než u motoru 1.0 TSI s manuálním řazením, tedy stále jen lehce nad pěti litry benzinu na 100 km.

Automatické převodovky do malých aut kupuje specifická skupina řidičů, zejména žen. Být jimi, počkal bych na cenový odstup od čtyřválcového motoru 1.5 TSI, který se bude nabízet výhradně s převodovkou DSG. Už cena za testovaný motor 1.0 TSI 81 kW DSG od 409 900 korun je ale na malé auto hodně vysoká.

Škodu Fabia 1.0 TSI 81 kW DSG Style jsme porovnali s modernizovaným Volkswagenem Polo se stejným motorem ZDE.
Reklama
Autosalon TV