Reklama
Řidičův chleba

Známe nebezpečné hudební skladby za volantem. Zvyšují agresivitu

Chování řidiče ovlivňuje i hudební styl. Lepší je tichá hudba v autě než úplný klid
Zdroj: Tiskový servis Lexus

Podle kanadské Newfoundland’s Memorial University poslouchá hudbu v autě alespoň občas nejméně 90 procent řidičů. Výzkumy, které byly na téma hudba v autě provedeny, prokazují, že její poslech bývá prospěšný v místech, kde řidiči musí řešit náročné dopravní situace vyvolané hustým provozem a zácpami. Vhodně zvolený žánr totiž umí snížit napětí a stres. A také potlačuje pocit nudy. „Poslech hudby může zlepšovat koncentraci řidičů na řízení a řešení dopravních situací,“ potvrzuje dopravní expert Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Jaké žánry škodí?

Ale pozor, ne každá hudba v autě pomáhá. Různé žánry působí na muže a ženy odlišně. Nebezpečný je hip-hop, u obou pohlaví podle studií jednoznačně zvyšuje úroveň agresivity. Citlivěji na něj reagují ženy, které ve srovnání s mužskými protějšky při jeho poslechu častěji prudce brzdí a akcelerují. Ženy ve srovnání s muži jezdí rychleji při poslechu taneční hudby, naopak muži oproti ženám významněji zrychlují při poslechu heavy metalu. Ten obecně zvyšuje pravděpodobnost bezohledného chování za volantem. Zajímavé je zjištění, že při poslechu vážné hudby projevují obě pohlaví sklon k nevyzpytatelnému chování za volantem. Techno zvyšuje úroveň agresivity hlavně u mladých řidičů.

Volume doprava

To samé se týká i hlasitosti poslechu. Pokud má řidič hudbu příliš nahlas, jeho reakční doba se prodlužuje o pětinu. Hranicí pro definici hlučného poslechu je úroveň 95 decibelů, kterou má například výkonná sekačka na trávu. Nad touto úrovní nejčastěji hudbu konzumují mladí začínající řidiči, konkrétně až 93 procent z nich. „Do poslechu oblíbené skladby se může řidič snadno ponořit, což odpoutává jeho pozornost od dění na silnici. Pokud navíc preferuje hlasitý poslech, může snadno přeslechnout výstražnou policejní sirénu či klakson jiného řidiče varující před nebezpečím,“ upozorňuje Roman Budský.

Podle průzkumů poslech tiché hudby na úrovni okolo 55 decibelů zlepšuje bezpečnost jízdy ve srovnání s hlasitým poslechem na úrovni asi 85 decibelů, ale také ve srovnání s tichem v autě. Navíc tichý poslech rockových skladeb může zkracovat reakční dobu řidičů.

Vhodné a nevhodné skladby do auta podle Moneybarn

5 nejbezpečnějších skladeb pro řidiče:

Stairway to Heaven – Led Zeppelin
Under the Bridge – Red Hot Chili Peppers
God’s Plan – Drake
Africa – Toto
Location – Khalid

5 nejnebezpečnějších skladeb pro řidiče:

American Idiot – Green Day
Party in the U.S.A – Miley Cyrus
Mr. Brightside – The Killers
Don’t Let Me Down – The Chainsmokers
Born to Run – Bruce Springsteen

Určující je srdeční tep

Ovšem zdaleka ne každá skladba přispívá ke zlepšení řidičské kondice. Nejbezpečnější jsou podle výsledků průzkumu izraelské Ben-Gurion University skladby, jejichž tempo odpovídá srdečnímu tepu, tedy 60 - 80 tepům za minutu. Rychlejší skladby odpovídající rytmu 120 tepů za minutu naopak odpoutávají pozornost řidičů od dění na silnici. Ti pak podhodnocují rychlost jízdy, a to až o 45 km/h, dělají myšky a častěji projíždějí na červenou.

Vyplývá to z testů, při kterých řidiči jeli se svým autem pod dohledem zkušených instruktorů a poslouchali oblíbenou hudbu. Celých 98 procent z nich se dopustilo řidičských chyb, v 17 případech dokonce museli instruktoři zasáhnout do řízení. Druhá skupina řidičů poslouchala „řidičsky bezpečnou“ hudbu. Chyby dělalo 77 procent z nich, ovšem ani jednou nemusel být proveden zásah do řízení. „Hudba u každého z nás může spontánně evokovat různé emoce. To může mít vliv i na vyhodnocování chování ostatních účastníků silničního provozu. Při poslechu příjemné muziky řidiči na chování ostatních nahlížejí optimističtější optikou než naopak při poslechu hudby smutné, nepříjemné,“ uzavírá Roman Budský.

Reklama

Diskuze

Michal - 17.08.2021 14:57:43
Koupil jsem si na www.slevovykupon.net kupon na roční Spotify a od té doby jezdím po dálnicích s Gojirou v uších a s pekelným kraválem. Jasně, jestli je někdo labilní, tak ho pomalá hudba uspí a agresivní podporuje agresivitu. U mě je to ale v pohodě. :D
PICHAV - 17.08.2021 21:11:03
NEJDULEZITEJSI JE SI IRONEM VYCISTIT VSECHNA OKNA !!!! VOLUME NA MAX A IRON MAIDEN DO REPRAKU !!! VSECHNA OKNA VYSKLIT !!!! NA TOTALNI CABRIO !!! SPITER !!!! DOPORUCUJU TREBA !!! LIVE AFTER DEATH

Vědět, jak správně vytvořit záchranářskou uličku, není důležité jen pro bezpečnost

Za neumožnění plynulého průjezdu složek IZS kolonou hrozí mastná pokuta
04.08.2021 13:40
|
2
Reklama

Po zhlédnutí dokumentu 13 minut je těžké vrátit se za volant. Bezpečnější silnice ale nepřinese

Recenze filmu Víta Klusáka. Ten přináší příběhy pěti řidičů, kteří zavinili těžkou dopravní nehodu
14.06.2021 20:51
|
6

Přemluv dědečka a babičku. Když se přihlásí na kurz bezpečné jízdy, mají to zadarmo

Potřeba je k tomu vlastní auto a věk alespoň 65 let. Kurzy probíhají po celém Česku
20.05.2021 07:17
|
8

Krize zdražila ojetiny, některé až o pětinu. V Česku překvapivě není největší nárůst u škodovek

U mladých ojetých vozů se cena blíží novému modelu. Kdy by měly ceny začít padat dolů?
20.10.2021 19:00
|
2

Vyhraje ve výbavě auta klasická, nebo nová zásuvka USB? Boj stále není rozhodnutý

Německé značky preferují malé „céčko“, Japonci a Korejci zase praktičtější „áčko“
18.10.2021 12:29
|
0
Reklama

Toyota Land Cruiser vznikla původně jako auto pro armádu. Dnes je synonymem pro off-road

Neexistuje kontinent, kde byl Land Cruiser nejezdil. Výroba pokořila 10 miliónů kusů!
14.10.2021 08:58
|
0

Spadly první sněhové vločky a pneuservisy se plní. Trend je koupit a objednat přezutí najednou

Řada řidičů letos řeší nákup pneumatik na internetu a jejich zaslání do pneuservisu v jednom kroku
13.10.2021 17:43
|
2
Reklama
Autosalon TV