Reklama
Řidičův chleba

Zamrzlá nafta může zaskočit nejednoho řidiče. Prevence je přitom docela jednoduchá

Nejvíce jsou ohrožení motoristé, kteří málo jezdí a nebo nemají garážované auto
Zdroj: Pixabay, volně k užití

Teploty hluboko pod nulou jsou realitou posledních dní. Pro řidiče to může znamenat hned několik problémů. Kromě zamrzlé ruční brzdy a vybití akumulátoru hrozí u málo používaných aut také zmrznutí nafty. To se může stát i majitelům, kteří do vozu často čerpají nekvalitní palivo. Jak takovou situaci řešit, případně jí předcházet, jsme se zeptali Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu.

Není nafta jako nafta

Každá nafta obsahuje parafíny, které vlivem nízkých teplot pod nulou mohou začít zamrzat. Děje se tak i v případě, že se natankuje nekvalitní motorová nafta s obsahem vody. Při zmrznutí se vytvoří šupinatá struktura, která může následně ucpat palivový filtr nebo čerpadlo. „Od 1.prosince se musí prodávat motorová nafta třídy F, která má filtrovanost do minus 20 stupňů Celsia,“ řekl Autosalonu Loula. Jestli se tak skutečně děje, kontroluje Česká obchodní inspekce.

Pokud chcete mít jistotu, můžete tankovat třeba prémiové palivo. „Prémiová paliva mají filtrovanost do minus 20 až 30 stupňů Celsia. Taková nafta je nadstandardně upravena aditivy, ale také například hydrogenovaným rostlinným olejem,“ vysvětlil Loula. V klidu mohou být i motoristé, kteří při tankování používají pravidelně aditiva, pak už jen stačí natankovat běžnou motorovou naftu. Depresanty totiž pomáhají právě proti zamrzání.

„Nafta třídy D se prodává v období od prvního října do poloviny listopadu. Slouží k přechodu mezi letní a zimní naftou, kdy už mohou padat teploty pod nulu. Nicméně od 15. listopadu musí rafinérky začít zavážet čerpací stanice již zimní motorovou naftou,“ dodal Loula. Jakostní norma tedy udává, že by se zimní motorová nafta měla prodávat už od začátku prosince do konce února. Se začátkem března přichází na řadu opět ta přechodová.

Nešetřit na horší časy

„Největší chybou, kterou lidé dělají, je míchání letní nebo přechodové nafty se zimní. Pokud udeří opravdu tuhé mrazy, pak ani tato směs nemusí fungovat a prostě zamrzne,“ řekl Loula a dodal: „Ideální tedy je koncem listopadu vyjet nádrž téměř do sucha a následně už načerpat plnou kvalitní zimní motorovou naftou. Pak bych se nebál, že by zamrzla.“

Problém tedy hrozí zejména u lidí, kteří automobil příliš nepoužívají. Kdo, nemá potřebu tolik jezdit, může snadno zapomnout na to, jakou naftu v nádrži má. Ta nekvalitní, případně letní, zamrzá už kolem minus sedmi stupňů Celsia. Starší ani nevhodné palivo navíc nemusí obsahovat potřebné složky pro fungování v extrémních zimních teplotách, proto se nedoporučuje dělat si zásoby levného paliva na horší časy.

Největší pomocí při zamrznutí nafty je oteplení. Ve výhodě jsou ti, kteří mají garáž. Pomůže také, pokud zaparkujete například nad kanál, ze kterého se vypařuje teplý vzduch. Jestliže ale předpověď říká, že bude týden mrznout, vy máte auto venku se zamrzlým palivem a potřebujete jezdit, pak je vhodné kontaktovat servis. Tam případně vymění filtr a pročistí palivový systém.
Reklama

Diskuze

Jakub - 22.02.2023 12:49:26
Jak zde píše Zdeněk, tak s ním nesouhlasím, že by aditiva nefungovali. 3x do roka leju do svého auta aditiva abych předešel zamrznutí a celkově zlepšil jízdní vlastnosti mého auta. Myslím si, že je hloupost dávat aditiva jen přes zimu. Používám značku GAT
Zdeněk S. - 20.02.2023 17:27:56
Pokud jsem dobře četl, doporučujete mj. zimní aditiva do nafty. Viděl jsem před časem rozhovor s expertem z oblasti petrolejářství, který jednoznačně tvrdil, že nefungují a že jsou to vyhozené peníze. Tak jak si to má člověk přebrat ?

Snížení spotřební daně na palivo je dočasné. Na začátku října zase benzin i nafta skokově zdraží

Vláda se rozhodla snížit spotřební daň. Nyní zveřejnila přesnější podmínky, které řidiče nepotěší
13.04.2022 16:15
|
12
Reklama

Žádný hybrid, žádná elektřina. Hyundai má nové SUV pro sedm, které pohání jen benzin a nafta

Hyundai Grand Creta nabízí tři řady sedadel. Jeho prodejní cena startuje pod 700 tisící korunami
28.03.2022 18:15
|
2

Autům na benzin ještě nezvoní umíráček, zjistili jsme při návštěvě ZF. Zato nafta v osobácích končí

ZF zdaleka nejsou jen převodovky. Firma s osmi pracovišti v Česku by mohla stavět skoro celá auta
28.09.2021 08:10
|
7

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV