Reklama
Řidičův chleba

Za kouření a jídlo za volantem může přijít trest. Zákon je ale plošně nezakazuje

Za jízdy s cestujícími nesmí kouřit řidiči MHD a taxislužby. Zákaz se týká i motorkářů a cyklistů
Zdroj: Autosalon.tv Jan Říha

Přestože někteří dopravní experti varují, že jídlo a kouření při řízení jsou stejně rizikové jako telefonování s mobilem v ruce, dopravní předpisy je obecně nezakazují. To ale neznamená, že se každý motorista může při jízdě beztrestně věnovat cigaretě nebo něčemu k zakousnutí.

Neprojdou ani elektronické cigarety

Protikuřácký zákon, který platí od roku 2017, se řízení přímo netýká. Určuje ho zákon 361/2000 Sb. o silničním provozu, který kouření, stejně jako konzumaci jídla při jízdě, v určitých případech zakazuje. A nerozhoduje, jestli jde o klasickou zápalnou cigaretu nebo její elektronickou náhražku s nahříváním tabáku.

Zákonné omezení se týká některých profesionálních šoférů: „Řidič vozidla hromadné dopravy osob nesmí ve vozidle kouřit a za jízdy jíst a pít, bavit se s přepravovanými osobami a vpouštět je do prostoru vyhrazeného pro řidiče, rozjíždět se před uzavřením dveří a otevírat dveře před zastavením. Řidič vozidla taxislužby a příležitostné osobní silniční dopravy nesmí při přepravě osob ve vozidle kouřit.“

Pochopitelně, že zákaz kouření a konzumace jídla za volantem mají také řidiči vozidel s právem přednostní jízdy označených výstražným zařízením (majákem). Patří mezi ně sanitky, policejní vozy, hasičská auta i vládní limuzíny: „Řidič vozidla s právem přednostní jízdy nesmí za jízdy jíst, pít a kouřit.“

Na motorce nesmí jet s cigaretou ani spolujezdec

Zákaz kouření i konzumace jídla a pití při jízdě platí i pro řidiče všech jednostopých vozidel: „Řidič nesmí kouřit při jízdě na motocyklu, na mopedu a na jízdním kole.“

Takzvaný silniční zákon upravuje i povinnosti přepravované osoby, čili spolujezdce, včetně zákazu kouření: „Přepravovaná osoba při jízdě na motocyklu se musí nohama dotýkat stupaček a nesmí kouřit.“

Zákaz kouření platí i mimo vozidlo

Zákon se věnuje i případům, kdy je zakázáno kouřit, pokud se řidič pohybuje mimo vozidlo. Typicky například při tankování pohonných hmot: „V prostoru čerpací stanice pohonných hmot je řidiči i přepravované osobě zakázáno kouřit, zacházet s otevřeným ohněm a seřizovat nebo opravovat motor vozidla.“ Podobné nařízení zakazující kouření posádce platí i v případě, že nepojízdné auto zůstane stát při poruše v tunelu.

Reklama

Pokutu lze dostat za jídlo i cigaretu za volantem

Silniční zákon obecně určuje, že řidič je povinen věnovat se plně řízení vozidla a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích. V praxi to znamená, že není možné konzumovat jídlo a obsluhovat cigaretu tak, abyste ohrozili sebe nebo někoho jiného. Typickým příkladem může být zapalování cigarety nebo rozbalování jídla. Nemluvě o nebezpečné situaci, kdy oharek z cigarety spadne na sedačku a řidič ho začne rychle hledat a hasit. Pokud kvůli tomu například zdržuje dopravu na křižovatce, přestože padla zelená, může policie jeho chování hodnotit jako přestupek „Jiné porušení povinnosti“ se sazbou na místě (bloková pokuta) do 2000 korun a 1500 až 2500 korun ve správním řízení.


Diskuze

Overal - 28.05.2021 09:51:39
Pokud by policie začala dávat pokuty zato, že se řidič nerozjíždí ihned po rozsvícení zelené, tak by se cca 20% lidí nedoplatilo, ale časem by mohla velmi stoupnout propustnost měst.
Jiří - 28.05.2021 11:57:56
.. a na druhou stranu, pokud by policie začala dávat pokuty PPL a dalších rozvážkovým službám za to že zastaví s blikačkami v nepřehledné zatáčce nebo na místě, kde je nejde objet a přitom o 100 m dál by to už problém nebyl, tak by to neškodilo.

Nejen za řízení pod vlivem alkoholu hrozí velká pokuta. Řídit by se nemělo ani s malíčkem v sádře

Řízení s fyzickou zdravotní indispozicí není zákonem výslovně zakázáno, pokutováno být však může
26.04.2021 06:39
|
4
Reklama

U nás vysoká pokuta i zákaz řízení. V zahraničí ale stejné chování mnohdy neřeší ani jako přestupek

Alkohol za volantem, jízda na červenou nebo 200 km/h? V některých zemích nejde o nic zvláštního
05.02.2021 18:01
|
58

Každý dvanáctý řidič hraje za volantem na mobilu hry. Z nepozornosti pak zabíjí

Řidiči, kteří za volantem používají mobil, si věří, že to zvládnou spolu s řízením
02.09.2020 06:55
|
0

Nová Dacia Logan myslí na rodinu. Má obrovský kufr a vychytávku pro děti

Rumunský sedan přichází v nové generaci. Některé prvky využijete na dlouhých cestách
09.06.2021 13:52
|
0

Sršně vyhlásili Gentlemanem silnic. Zachránil řidiče sanitky a pacienta skryté po nehodě v poli

Místem projely bez povšimnutí dvě auta. Pomoc Pepa "Sršeň" Šiler přivolal přes aplikaci Záchranka
01.06.2021 19:21
|
0
Reklama

Nechcete platit za parkovací kameru? Máme zlepšovák z natáčení Autosalonu

Tereza při testování Audi A3 vymyslela alternativu zadní kamery. Poslouží malá kamerka na přísavce
01.06.2021 16:38
|
48

Chtěl si starší octavii vyšperkovat originálními koly pro verzi RS. Schvalování bylo velké martyrium

Škoda Auto s montáží slušivých osmnáctek na tento typ kombíku nesouhlasila. Pomohla zkušebna
01.06.2021 07:23
|
22
Reklama
Autosalon TV