Reklama
Řidičův chleba

Z těchto zemí není dobré kupovat ojetiny. Je to riskantní, každá čtvrtá má stočený tachometr

Víme, ve kterých státech se nahází nejvíc vozidel s upraveným nájezdem kilometrů
Zdroj: Jan Blažek, Autosalon.tv

I přesto, že se legislativa čím dál tím zpřísňuje, stáčení tachometrů je stále oblíbeným podvodem nekalých prodejců ojetých automobilů. Jsou dokonce státy, kde každá čtvrtá nebo pátá "bazarovka" má nelegálně upravený stav najetých kilometrů. Společnost CarVertical, zabývající se ověřováním historie vozidel, se rozhodla zjistit, v jakých zemích se takto stočených aut nachází nejvíce. Česko je na tom ještě relativně dobře. 

Nejhůř je na tom Pobaltí, konkrétně Lotyšsko

Studie jasně ukazuje, že nejvíc automobilů se změněným stavem kilometrů se nachází v Lotyšsku. Víc než 24 procent kontrolovaných vozidel v této konkrétní zemi mělo změněné údaje tachometru. To znamená, že každé čtvrté lotyšské ojeté auto mělo nelegálně stočené kilometry. Nezaostávají ani ostatní země pobaltského území. Například Estonsko se v žebříčku umístilo na třetí příčce s necelými 19 procenty a Litva na místě čtvrtém s 18,3 procenty podvodně změněných vozidel.

Druhé místo patří Rumunsku (téměř 20 procent), kde je též stáčení kilometrů u aut na denním pořádku. Každé páté kontrolované vozidlo bylo cílem podvodníků. S nekalým prodejem ojetin se často setkávají i obyvatelé Ruska a Ukrajiny. Tyto státy si zasloužily 5. a 6. místo v žebříčku, a to se 17,4 procenty v případě Ruska a 16 procent v případě Ukrajiny.  

Česko na tom není špatně

Pozornost si zaslouží také země v našem okolí. Problémy se stočenými kilometry mají totiž i v Maďarsku (14,1 %) Německu (13,9 %) či Polsku (12 %). Česká republika na tom při pohledu na graf není zas tak špatně. Nachází se u nás podle průzkumu 11 procent ojetých vozů se lživým nájezdem. To vychází na každé desáté bazarové auto. Podobná čísla jako my mají i Slováci nebo Chorvati. Podrobněji hovoří graf:

Hrátky s tachometry stojí řidiče miliardy eur

Lidé v Evropě podle studií zaplatí za opravy aut se stočenými kilometry až miliardy eur. Na první pohled výhodná koupě se totiž může pořádně prodražit. To, že někdo stočí tachometr o významný počet kilometrů, může mít pro nového majitele za následek závažné problémy a výrazně stoupá riziko cen za servis. U řady aut totiž není ani tak problém vysoký kilometrový nájezd - pokud odpovídá realitě a o auto bylo řádně servisně postaráno, tak může vydržet bezproblémově sloužit poměrně dlouhou dobu.  

Pokud však počitadlo najetých kilometrů o svém skutečném stavu lže, nový majitel v nevědomosti zanedbává potřebné servisní úkony, které jsou předepsány právě stavem kilometrů či stářím. A nemáme tím na mysli pouze výměnu oleje (ostatně, ta by měla být po koupi ojetého auta stejně naprostou samozřejmostí), ale snadno se třeba stane, že u motoru nejsou ve správné době vyměněny rozvody, filtry, brzdy, popřípadě různé provozní kapaliny. To může vyústit až v závažné poškození motoru s drahou opravou.

Samostatnou kapitolou je pak i následný prodej takového exempláře, protože se může snadno stát, že kupující problém odhalí a prodávající (což může být klidně slušný člověk) se dostane do oplétaček se zákonem pro podvodné jednání.
Reklama

Diskuze

Ing.Radek - 01.09.2022 16:03:37
Objevily ste Ameriku.V Bazarech sú jenom stočenky nablískaný heský jenom 98000km.No neberto .
Petr - 08.04.2022 17:40:05
Pro Jirku: Jde vidět, že v dovozech a stáčení ojetiny asi máte velké zkušenosti, když si troufate říci, že všechny dovozové ojetiny jsou stočené.

Češi malá kombi milují. Jde o žádané bazarové zboží

Autosalon srovnává přednosti a slabiny kombíků Škoda Fabia 3. generace a Renaultu Clio 4. generace
09.03.2022 17:32
|
2
Reklama

Skvělou ojetinu může pohřbít špatný výběr motoru. Vytipovali jsme sedm problematických jednotek

Časované bomby se objevují také pod kapotou oblíbených modelů, které lákají nízkou cenovkou
03.03.2022 08:36
|
10

Na tyto prvky výbavy nejčastěji lákají prodejci ojetin, i když je auto ve skutečnosti vůbec nemá

Koupě ojetiny je džungle, ve které je nutné se dobře vyznat - třeba i díky tipům, jak nenaletět
02.12.2021 16:42
|
2

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0
Reklama

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5

Autoklub varuje před zapuštěnými klikami dveří. Jsou podle něj životu nebezpečné

Rakouský autoklub se obává, že se kliky v nouzi neotevřou. Vyzývá automobilky, aby od nich ustoupily
01.05.2024 07:44
|
0
Reklama
Autosalon TV