Reklama
Řidičův chleba

V Praze jsou bizarní semafory, na kterých svítí pouze červená. Pro zelenou si řidiči musí dojít

Nejdříve vystoupit z auta a pak zmáčknout tlačítko. Jen tak se na tomto semaforu rozsvítí zelená
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Účelem světelných signalizačních zařízení je řídit provoz na rušných křižovatkách, kde by jinak mohlo docházet ke kolonám a nebezpečným dopravním situacím. Existují ale i taková, která dělají úplný opak. Řeč je o dvou semaforech v Praze, na nichž trvale svítí červená. Aby řidič mohl pokračovat v jízdně, musí vystoupit, zmáčknout tlačítko a rychle zase nasednout do auta. Nad jejich fungováním se podivoval i sám instruktor autoškoly.

Rychle, nebo neprojedete!

Semafor a na něm značka s nápisem „Tlačítko pro výjezd“. Ne, nenacházíme v garážích obchodních center ani na přechodu pro chodce. Těchto pokynů se musí držet řidiči vozidel, kteří chtějí zrovna projet světelnou křižovatkou na Žižkově u Husitské ulice nebo na náplavce u Mánesa. Jakmile by tlačítko nezmáčkli, bude na semaforu neustále svítit červená. Kvůli řidičům, kteří značku přehlédnou nebo cizincům, kteří ji nerozumí, se pak tvoří kolony.

Jiní řidiči sice zadání pochopí, ale nevědí, že na nasednutí do auta a rozjetí se mají jen pár vteřin, pak totiž zelenou zase vystřídá červená. „Je to divné, představte si situaci, kdy za volantem bude starší méně pohyblivý člověk, například ještě po operaci kyčlí... Prakticky nemá šanci křižovatkou legálně projet," reaguje na tlačítkové semafory instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal s tím, že před vystupování je hlavně potřeba vždy auto řádně zajistit, aby nedošlo k nechtěnému rozjetí.

Nejen Radek Vrtal, ale i několik dalších dopravních expertů pak samotný význam těchto světelných signalizačních zařízení nechápe. „Úplně by postačila příkazová značka STOP, která je nad semaforem. Nebo v době všelijakých senzorů by sem stačilo nainstalovat zařízení, které pomocí laserů přijíždějící auto detekuje a umožní mu hladký průjezd křižovatkou, aniž by řidič musel vystupovat z vozidla,“ dodal instruktor autoškoly.

Podle Jiřího Wolfa z TSK to však není možné, protože kvůli neoprávněně parkujícím autům, by například na výjezdu z náplavky u Mánesa neustále svítila zelená. Ve finále tedy většina motoristů semafor zcela ignoruje a do křižovatky vjíždí na červenou, o čemž jsme se i sami přesvědčili. Tím se ale samozřejmě dopouští závažného přestupku, za který od letošního roku hrozí pokuta na místě ve výši 4 500 - 5 500 Kč nebo 7 - 25 tisíc korun ve správním řízení, šest bodů či zákaz řízení na 4 až 6 měsíců.

Stížnosti nemáme

O vyjádření k semaforu na tlačítko jsme požádali i mluvčí Technické správy komunikací Barboru Liškovou. "Tento systém u divadla Ponec existuje už přes 10 let. Dříve tlačítko bylo, díky přechodu pro chodce, blíže stop čáře, ale pořád musel řidič vystoupit. Nejedná se tedy o žádnou novinku ale věc, která existuje řadu let a stížnosti na toto řešení jsme nezaznamenali." 

Toto řešení už TSK nebude rozšiřovat. "Naopak, naší snahou je tyto prostory při rekonstrukcích řešit tak, aby semafor v místě výjezdu nebyl. Pokud signalizovaný výjezd bude muset zůstat, tak bude samozřejmě řešen primárně pomocí automatické detekce vozidel, namísto mačkání tlačítka. Musíme tedy místo stavebně upravit tak, jako je tomu příkladně u výjezdu z garáží do křižovatky s výjezdem malého počtu vozidel. Každopádně automatická detekce nemusí fungovat vždy spolehlivě, což je právě situace u náplavky Mánes. Tam je tlačítko jako alternativa pro případ, že je automatická detekce zmatená neboli nefunkční kvůli zaparkovaným autům v místech, kde nemají být," uzavírá Barbora Lišková.

Výjimečně i na červenou

Existuje však výjimečná situace, kdy je možné vjet do křižovatky i tehdy, svítí-li na semaforu červená. Jde o moment, kdy na červené stojí kolona několika automobilů, ke které se blíží s výstražným znamením „houkající“ policie, sanitka, hasiči nebo jakékoli jiné vozidlo s právem přednosti v jízdě. Řidič má v tu chvíli povinnost vozidlo s právem přednosti v jízdě pustit a pokud by v takové situaci vjel do křižovatky na červenou, o přestupek se nejedná. Jen pozor, abyste tímto jednáním nezapříčinili horší újmu, než jste vlastně odvraceli.
Reklama

Diskuze

Best - 20.03.2024 15:37:52
V raných dobách automobilismu musel před automobilem běžet běžec s praporkem. V současnosti to bude tzv. "zelený běžec", jehož úkolem bude spouštět zelenou.
PICHAV - 19.03.2024 15:11:16
DOJIT !!!! JAK SEJRA !!!! TO JE TZV ZELENY TRENINK !!!! JAK BUDOU VSICHNI HLAVNE PRA ZACI !!!! VDECNI PO 2035 !!!! ZE JE NA VEC PRIPRAVILY !!!! SEM A FORY !!!! PODLE ME STUDIE !!!! BUDE 88% NYNEJSICH RIDICU !!!! CHODIT PESKY !!!! ZDRAVE I PRO PLANETU ZEMI

Řidiči si krátí fronty u čerpacích stanic jednoduchým trikem. Přitom nevědí, že riskují pokutu

V Česku jsou benzinky převážně jednosměrné. Auta si tak ke stojanům nemohou zacouvat
12.03.2024 12:22
|
23
Reklama

Komentář: Denní svícení dělá z řidičů nebezpečné ignoranty. Vůbec netuší, jakými světly zrovna svítí

Při mlze se jejich auta stávají nebezpečnými duchy, kteří se najednou vynoří z „neviditelna“
29.02.2024 08:19
|
23
Reklama

Někdy přednost zprava neplatí, i když není křižovatka označená. Řidiči na to zapomínají

Nabízí se otázka, jak je to u nově zavedené sdílené zóny
27.02.2024 07:57
|
9

Řidiči se při parkování na sídlištích nevědomky dopouští přestupku. Hrozí jim pokuta a odtah

Za nedodržení minimální šířky jízdního pruhu se uděluje sankce ve výši až 1500 korun
20.02.2024 08:01
|
16

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2
Reklama

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
12.05.2024 18:31
|
2
Reklama
Autosalon TV