Reklama
Řidičův chleba

Víte, jak správně uhnout hasičům, sanitě či policistům? Hlavně nezmatkovat

Za nehody složek IZS ve většině případů mohou ostatní řidiči. Někteří vůbec neví, jak se chovat
Zdroj: HZS ÚK

Včera krátce před polednem se v Litoměřicích stala vážná nehoda osobního auta a sanitky, která převážela pacienta. Řidička osobáku nedala sanitce, která jela se zapnutými majáky a houkačkou, přednost. Zdravotníci přitom převáželi do nemocnice pacienta v bezvědomí, takže pro něj musela být urychleně přivolána jiná ambulance. Těžce zraněnou ženu z osobního auta do nemocnice transportoval vrtulník. 

Vozidla s právem přednostní jízdy

Ať už jsou to hasičská auta, policejní nebo právě sanitky, jde o skupinu aut, která mají dle zákona právo přednostní jízdy. Pro nás ostatní řidiče to znamená jediné, umožnit jim ideálně plynulý průjezd. Silniční zákon v pasáži, která se těmto vozidlům věnuje, konkrétně říká: „Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázenými umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.“

Všichni, nebo aspoň skoro všichni, už důvěrně známe záchranářskou uličku, kterou jsme povinni právě pro vozidla IZS vytvářet na dálnicích. Měli bychom ale pamatovat i na to, že je nezbytně nutné vozidlům s rozsvícenými modrými a červenými majáky správně a včas uhýbat i ve městech a na ostatních komunikacích.

Klidně projeďte na červenou

Tiskový mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník nám vysvětlil, jak se zachovat v případě, kdy se za námi objeví majáky: „Je důležité nezmatkovat, vyhodit pravý blinkr a uhnout co nejvíce doprava. Není vhodné pouštět všechny blinkry a zůstat prostě stát na místě.“

Dále dodal: „Záchranářské uličky na dálnicích jsou skvělé a řidiči už je umí používat, ale apelujeme na ně, aby je používali i ve městech, kde jsou dva a více jízdních pruhů. V případě, že řidiči stojí na křižovatce a za nimi pojede vůz IZS, mohou křižovatku projet na červenou nebo si do ní jen najet a nechat složky IZS bezpečně projet.“

Přesně tato situace se mi před časem stala a z vlastní zkušenosti potvrzuji, že se následné pokuty z kamerového systému opravdu bát nemusíte. Jen si do křižovatky najeďte opravdu opatrně a tak, abyste neohrozili sebe ani nikoho jiného.

Prokop Voleník také upozornil na nebezpečnost kruhových objezdů: „Není vhodné zůstat stát uprostřed kruhového objezdu nebo zastavit hned za ním. Lepší je před spěchajícím autem IZS objezd svižněji projet a zastavit u krajnice až ve chvíli, kdy na to je dost místa.“
Reklama

Buďme ohleduplní

Zeptali jsme se také Hany Rubášové, vrchní komisařky policejního prezidia na to, jak je posuzována nehoda se zasahujícími složkami IZS: „Jde o standardní dopravní nehodu. Složky IZS mají sice právo přednosti jízdy, ale nemají absolutní přednost.“ V praxi to tedy znamená, že pakliže řidič houkajícího vozu způsobí nehodu, platí pro něj stejné postihy jako pro ostatní.

My řidiči si ovšem musíme uvědomit, že zásah zdravotníků, hasičů nebo policistů často vede k záchraně lidského života. A platí to stále omílané, tedy, že nikdy nevíme, kdy jejich rychlý příjezd na místo nebudeme potřebovat my sami.

Diskuze

Pandrhola - 24.06.2020 09:21:14
Ono je něco jiného psát do diskuze na gauči a něco jiného je pouštět houkající sanitku a mít zlomek sekundy na rozmyšlenou.
Mirek - 23.06.2020 19:23:14
jasne ze kazdy vi jak a kde ma uhnout sanitce, a nejlepsi je v tom nejužším miste. to jsem pochopil kdyz jsem videl prave mnoho ridicu zastavit tam kde je nejmene mista a neprojede ani kolo a jeste v zatacce kde neni videt,pochopil jsem, zablokovat.

Aby si zkrátil cestu, vjel se starším Suzuki Ignis do rozvodněné řeky. Zaměstnal desítky hasičů

Silný proud auto strhl do řeky a jen shodou náhod jej nepřetočil na střechu
03.06.2020 09:26
|
2
Reklama

Řidič za jízdy mířil zbraní na šoféra sanitky. Skončilo to policejním zásahem a vyděšenými pacienty

Policie řidiče dostala v koloně na Jižní spojce. Lhal, že žádnou zbraň u sebe nemá
22.05.2020 14:25
|
8

Automobilová honička, zneškodnění pachatele, a pak rychle desinfekce. Taková je nyní česká realita

Zfetovaného řidiče v ukradeném autě zastavila až rána do svodidel a policisté s pistolemi
06.04.2020 15:19
|
4

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV