Reklama
Řidičův chleba

Změna značení vyhrazených pruhů v Praze. Řidiči prý nevěděli, kdy do nich mohou. Teď mají jistotu

Magistrát zrušil časové omezení 14 úseků vyhrazených pruhů. I na podnět sdružení AutoMat
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Vyhrazený jízdní pruh slouží zejména k tomu, aby MHD, policistům, záchranářům ale i obsazeným taxíkům usnadňoval cestu v dopravní špičce. I proto byla řada těchto pruhů v Praze časově omezená pouze na několik hodin během všedního dne. Po zbytek doby je mohli řidiči osobních aut využívat. S tím je ale nyní konec. Magistrát totiž u řady autobusových pruhů sundal dodatkové tabulky, čímž platí třeba i v noci nebo o víkendu. U dalších pak rozšířil platnost prakticky na celý všední den.

Vybojovaná lobby

Neomezené vyhrazené jízdní pruhy už na některých místech Prahy byly, většina autobusových pruhů ale časové omezení měla. Obvykle od pondělí do pátku mezi 7 až 10 hodinou ráno a 14 až 19 hodinou odpoledne. O zrušení časového omezení se už na podzim roku 2020 snažil spolek AutoMat, který poukazoval na to, že je budou moci využívat cyklisté a nebát se přitom o dostatečný odstup od ostatních aut. Praha ale změnu tehdy neschválila. Nyní se ji už podařilo prosadit.

Magistrát hlavního města Prahy vydal 22. října 2021 opatření obecné povahy, kterým u 25 úseků autobusových pruhů změnil standardní časové omezení. U 14 bylo zcela zrušeno, u 11 nastaveno na pracovní dny o 6 hodin ráno do 20 hodin. Neomezených úseků mělo být původně méně, sdružení AutoMat ovšem ještě připomínkovalo změny, a tak se oproti původnímu záměru autobusové pruhy v oblastech ulic Českobrodská a Výstavní také dostaly do režimu bez časového omezení.

Zvláštní zdůvodnění

Každá změna časového omezení je v Opatření obecné povahy zdůvodněná. „V rámci delšího tahu je žádoucí, aby byl pro řidiče jednotný a tím lépe srozumitelný. S ohledem na základní uspořádání s jediným průběžným jízdním pruhem je časové omezení vyhrazených pruhů nadbytečné,“ píše se například u lokality v oblasti ulice Kukulova.

Zajímavé zdůvodnění má změna v lokalitě ulice K Horkám. „S ohledem na základní uspořádání komunikace s jedním průběžným jízdním pruhem je časové omezení vyhrazeného pruhu nežádoucí, protože může vytvářet nevhodné situace při jeho využívání ostatními vozidly v době mimo platnost časového omezení.“

V oblasti Soběslavská a Bohdalecká se hovoří o množství světelných křižovatek, které nemají dostatečnou kapacitu ani mimo špičku. „Dalším aspektem pro non stop režim je i přítomnost zdroje mimošpičkové dopravy, a to sportovního stadionu v blízkosti ulice U Slavie,“ dodává dokument.

Dalšími argumenty pro změny ve vybraných lokalitách jsou například nesignalizované přechody pro chodce, nebo „matoucí“ výjezd ze zastávky, jako například v ulici Türkova.

Aby řidiči věděli

Autosalon se magistrátu zeptal na důvody faktického uzavření jízdních pruhů pro řidiče mimo špičku. „Cílem opatření je především zlepšení preference městské hromadné dopravy nejen v dopravních špičkách pracovních dní a také vyšší ochrana chodců a cyklistů. Současně dojde sjednocením různých režimů časového omezení ve VJP k zajištění lepší přehlednosti a orientace v dopravním provozu pro všechny jeho účastníky,“ odpověděl mluvčí Prahy Vít Hofman.

„S původním časovým omezením ve vyhrazených jízdních pruzích v různých částech dne je také spojen proměnný dopravní režim například v místech ukončení VJP, řazení před křižovatkami a před přechody pro chodce, což činí provoz na komunikaci nepřehledným a nesrozumitelným pro všechny jeho účastníky. Z pohledu cyklistické dopravy je přínosem neomezené platnosti sdružených vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy a jízdní kola vyšší bezpečnost provozu cyklistů, protože je trvale zajištěn větší boční odstup od ostatních vozidel ve vedlejším jízdním pruhu a snižuje se tak počet interakcí se souběžně projíždějícími vozidly. Opatření přináší i pozitivní dopad pro chodce na nesignalizovaných přechodech přes dva jízdní pruhy, neboť trvalé vyhrazení jednoho jízdního pruhu pro menší skupinu vozidel zvyšuje bezpečnost přecházení,“ dodal Hofman.

Podle Pražské integrované dopravy ROPID je důvodem změn „srozumitelnost, plynulost, bezpečnost a míra dodržování.“ U odstraněných úseků je nejčastěji důvodem nesignalizovaný přechod přes více než jeden jízdní pruh shodného směru nebo ukončení buspruhu připojením do jediného průběžného pruhu. I ROPID ale prý myslí na řidiče: „Změna časového rozsahu pokryje i stále provozně intenzivnější dopolední období a naopak oproti původnímu nevytváří absurdní stavy o velikonočním pátku, pondělí či jiných státních svátcích připadajících na pondělí až pátek,“ odpověděl jeho mluvčí Filip Drápal Autosalonu.

Zjednodušeně řečeno, někteří řidiči nevěděli, zda do vyhrazených pruhů mohou i ve svátek. Tak teď už mají jistotu, že ne.
Reklama

Diskuze

Martin - 16.11.2022 19:49:04
Hlavně mi neříkejte kdo tohle vymyslel !!! Protože já toho kokota *********ho potkat tak dojde k vraždě...
Jarda - 06.07.2022 19:48:28
Může mi prosím někdo sdělit, v jakém právním předpisu MHMP je zakotvena změna v užívání VJP? Dnes mi policie ČR pomohla a za 300,- Kč mi vysvětlila, že ve VJP na Bohdalecké nemám už nikdy co dělat. A ochránila mne tím od neznalosti této změny v budoucnu.

Strážníci mohou nově rozdávat pokuty za jízdu ve vyhrazeném pruhu. Policii už k tomu nepotřebují

Novinkou je i uvolnění rychlostních limitů pro složky IZS při jízdě bez majáku
05.01.2022 07:28
|
4
Reklama

Čeští řidiči se bojí kruhových objezdů se dvěma pruhy. Neznají pravidla, jsou přitom jednoduchá

Vícepruhové kruhové objezdy vyžadují odlišné chování než rondely s jedním pruhem
10.11.2021 07:32
|
138

Prohlédli jsme si naživo novou Audi A8. Má světla, kterými na dálnici ukáže správný pruh

Luxusní manažerský sedan prošel decentním faceliftem. Dostal nové technologie zaměřené na komfort
02.11.2021 08:38
|
0

Váš den bude o něco lepší, když si prohlédnete Rolls-Royce Cullinan v nových sexy barvách

Zajímavou novinkou je hvězdná obloha, která se dostala ze stropu i do zavazadlového prostoru
02.12.2022 16:15
|
3

Mercedes míří s elektromobily do kempů. Představil model EQT s kuchyňkou i stanem

Auto bude k dostání od poloviny příštího roku. Na jedno nabití ujede 237 kilometrů
02.12.2022 14:00
|
1
Reklama

Bezpečnostní pásy do vašeho auta vyrobili tady. Byli jsme v továrně, která je chrlí do celého světa

Ve Staré Boleslavi mají také testovací centrum, kde pásy pečlivě testují nekonečným natahováním
02.12.2022 10:24
|
2

Od šestiválcových dieselů po hybridy. Luxusních SUV do 600 tisíc korun je v bazarech dost

V televizním Autosalonu jsme testovali osmileté Volvo XC60. Co se dá za jeho cenu ještě koupit?
30.11.2022 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV